238091
چهارشنبه  25  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

دوشنبه , 14 خرداد 1397 ساعت 12:51

بازیگر سریال تلویزیونی «معمای شاه»:

ابعاد شخصیت امام خمینی(ره) می‌تواند بن‌مایه بسیاری از کارهای هنری باشد

بازیگر سریال تلویزیونی «معمای شاه» گفت: هرآنچه که امام خمینی (ره) را به شخصیتی تاریخی تبدیل می‌کند، می‌تواند برای هنرمند بن‌مایه کار هنری باشد.

عزت‌الله مهرآوران در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری آنا درباره اینکه در تئاتر و سینما چقدر در خصوص امام خمینی (ره) آثار تولید شده گفت: آنچه مسلم است این است که کار به اندازه کافی انجام نشده است، این در حالی است که تاریخ انقلاب اسلامی را داریم که نیازمند نگاه تازه است.

وی اظهار کرد: در کارهای هنری باید به ابعاد دیگری از تاریخ انقلاب اسلامی توجه شود، زوایای دیگری از نگاه امام خمینی (ره) مورد پرداخت قرار گیرد و اهداف و سیاست‌های وی به گونه‌ متفاوت‌تری نمود پیدا کند.

این بازیگر تئاتر و تلویزیون در سخنانش تصریح کرد: نوع پرداختن به این موضوع مهم، بسته به کسی است که می‌خواهد روی چنین مضمونی کار کند. موضوع امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی سوژه‌ای نیست که یک نسخه از آن نوشته شود و همه بخواهند بر اساس آن تولید اثر داشته باشند. هر یک از هنرمندان عرصه سینما، تئاتر و تلویزیون می‌توانند از یک بعد به موضوع بپردازند و هر یک نگاه تازه و متفاوتی نسبت به دیگری داشته باشند.

وی تاکید کرد: هر آنچه امام خمینی (ره) را شخصیتی تاریخی می‌کند، می‌تواند برای یک هنرمند بن‌مایه کار هنری باشد و موضوعی جذاب برای تولید آثار چه در حوزه تئاتر و چه در کارهای تصویری تلقی شود.

مهرآوران درباره ضرورت پرداخت نعل به نعل آنچه در دوره انقلاب اسلامی روی داده و یا صحبت‌های امام خمینی (ره) در خصوص یک رویداد تاریخی بیان کرد: قرار نیست هنرمند تاریخ درس دهد، او خود مولف تاریخ است و بر همین اساس هم نگاه او به جریان تاریخی نشان گرفته از زوایه نگاه خود به یک موضوع است بنابراین ضرورتی هم ندارد که عین به عین صحبت‌ها را در آثارش بگنجاند.

بازیگر سریال تلویزیونی «لیسانسه‌ها» تاکید کرد: هنرمند جریان تاریخی را به تاریخ دیگر پیوند می‌زند و این نیازمند نگاه به آن واقعه تاریخی است.

این هنرمند تئاتر، سینما و تلویزیون تصریح کرد: اسناد و مدارک نسبت به آنچه در گذشته روی داده به راحتی در دسترس تمامی افراد قرار می‌گیرد اما باید دید هنرمند چه نگاهی دارد و چطور اسناد می‌تواند کمک‌کننده به او باشد.

بازیگر فیلم سینمایی «آژانس شیشه‌ای» درباره شرایطی که زمینه‌ساز تولید آثار با موضوع امام خمینی (ره) می‌شود، گفت: این جریان خود یک توصیه است بنابراین اینکه بخواهیم به هنرمندی توصیه کنیم که روی چنین سوژه‌ای کار کند اشتباه است. این موضوع قابلیت‌ها و جایگاه تاریخی دارد که که لزوم پرداختش در هر زمان و شرایطی محسوس است بنابراین تنها تفاوت در نوع برداشت هنرمندان خلاق است که می‌تواند وجه تمایزی میان تولیدات با این موضوع باشد.

لازم به یادآوری است، عزت‌الله مهرآوران از هنرمندانی است که در کارنامه هنری خود همکاری در فیلم‌های تلویزیونی چون معمای شاه، داستان زندگی، فروشگاه، بگذار آفتاب برآید، هتل پیاده‌رو، پیامک از دیار باقی، لیسانسه‌ها، وضعیت سفید، دزد و پلیس، هفت‌سنگ، بیمار استاندارد و خروس به ایفای نقش پرداخته است. وی در حوزه سینما هم در آثاری چون آژانس شیشه‌ای، مرد عوضی، خوابم میاد، آتیش بازی، سیب سرخ حوا و مومیایی 3 همکاری داشته است.

حاصل ۵۰ سال فعالیت هنری وی، نگارش نمایشنا‌مه‌هایی است که برخی روی صحنه رفته‌اند و برخی دیگر به چاپ رسیده‌اند. از این میان می توان به صدا کن لیکو، انتظار، جبال بارز، قصد، عاشق کشون، آخرین دفاعیه فاطمه و غزلواژه قصد اشاره کرد که از طریق نشر سوره حوزه هنری، نشر نمایش و نشر نمایشنامه دفاع مقدس به چاپ رسیده‌اند. وی دارای نشان درجه یک هنری از سوی وزارت علوم و وزارت ارشاد اسلامی (دکترای تئاتر)، دریافت صلاحیت هنری از اداره تئاتر در سال ۱۳۵۴ با ارزش کارشناس تئاتر در خوزستان است.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

تأسیس دانشگاه فرشچیان؛ کاری ارزنده برای بازشناسی هنرهای سنتی

تأسیس دانشگاه استاد فرشچیان اقدامی مبارک است/ در تدریس هنرهای سنتی به دنبال کیفیت‌محوری باشیم نه کمیّت‌

فیلم‌های جشنواره عمار در آفریقا و سوریه نمایش داده می‌شود/ ساخت فیلم‌های سفارشی به سفارش مردم

استاد فرشچیان ارادت خود را به فرهنگ دینی اثبات کرده است

دفاع پارسایی از قیمت بلیت «بینوایان»

آرزوی ساخت فیلم «دا» را دارم

دستمزدهای بالا برای همه بازیگران نیست

مهتاب کرامتی و میترا حجار به «هیچکس حواسش نیست» پیوستند

جکی شروف و گلشن گروور به ایران می‌آیند

ماهورا قربانی شد

استاد فرشچیان ارادت خود را به فرهنگ دینی اثبات کرده است

پایان فیلمبرداری مستند سینمایی «قبرهای پر سر و صدا»

تأسیس دانشگاه استاد فرشچیان اقدامی مبارک است/ در تدریس هنرهای سنتی به دنبال کیفیت‌محوری باشیم نه کمیّت‌

ماهورا قربانی شد

تأسیس دانشگاه فرشچیان؛ کاری ارزنده برای بازشناسی هنرهای سنتی

مهتاب کرامتی و میترا حجار به «هیچکس حواسش نیست» پیوستند

دستمزدهای بالا برای همه بازیگران نیست

«تصویرم در آیینه نیست» آماده اکران شد

آرزوی ساخت فیلم «دا» را دارم

کارگردان «هشتگ» در کمدی‌سازی تجربه‌آزمایی کرده است

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه