چهارشنبه  01  اسفند  1397
شنبه , 02 خرداد 1394 ساعت 17:13

بیست و چهارمین نشست پلک تهران در خانه هنرمندان

بیست و چهارمین نشست پلک تهران با عنوان سینما - تئاتر، روز چهارشنبه، ششم خرداد نود و چهار، ساعت 18:30 در سالن ناصری، خانه هنرمندان تهران برگزار می‌شود. این جلسه اختصاص دارد به نمایش فیلم - تئاتر «سالومه و دکتر کالیگاری» به طراحی و کارگردانی امین اصلانی، که با حضور بازیگران و عوامل فیلم خواهد بود.

به گزارش گروه فرهنگی آنا و به نقل از روابط عمومی برنامه پلک تهران، در این نشست احمد الستی، استاد سینما در دانشگاه تهران، در باره‌ فیلم «سالومه و دکتر کالیگاری» و مباحث بینارشته‌ای سینما و تئاتر و الگوهای آن سخن خواهد گفت.

امین اصلانی که دانش‌آموخته‌ فلسفه‌ فیلم در دانشگاه کنت انگلیس است در این باره می‌گوید: «سینما و تئاتر، رابطه‌ای زیبایی‌شناختی، دراماتیک و روایت‌پردازانه دارند، و به زعم برخی فیلم‌پژوهان، سینما جهشی است از تئاتر به سوی روایت تصویری و اکنون کسانی مثل پیتر گرینوی، سینما را به صحنه‌پردازی‌های تئاتری نزدیک کرده‌اند و در کار شکل دادن درامای مدرن تصویری‌اند. فیلم - تئاتر «سالومه و دکتر کالیگاری» روایت جدیدی از فیلم مطب دکتر کالیگاری ساخته‌ی روبرت وینه است، که در سال‌های بین دو جنگ جهانی در آلمان آشوبزده ساخته شد، و در زمان خود همچون یک آینه‌ محدب، روایت کژدیسه‌ی روان‌پریشی دوران خود بود. در واقع این فیلم نوعی روایت نقاشانه‌ و سبک یافته از تئاتر اکسپرسیونیستی آلمان آن دوران بود، مانند مکتب‌های تئاتری ماکس راینهارت و پیسکاتور.»

این کارگردان، با نگاهی به فیلم «مطب دکتر کالیگاری» و ترکیب آن با بخش‌هایی از «سالومه‌» اسکار وایلد و «فاوست» گوته، روایت چند وجهی جدیدی را عرضه می‌کند، که تجربه‌‌ای دیگری است از ترکیب سینما - تئاتر، ادبیات و موسیقی، و راهی است نو در تداوم هنر سینمای مدرن جهان.

الستی که سخت وظیفه‌مند آموزش علمی دانشجویان و علاقمندان سینما است و صاحب مقالات علمی فراوان درباره‌ سینمای پیشرو، اخیراً کتاب تئوریکی از او به نام «به دقت» منتشر شده است. الستی که کمتر در مجامع سخنرانی می‌کند، در باب ساختار و ارزش‌های سینمای اکسپرسیونیستی و رویکردهای جدید سینما و نیز در باره‌ی فیلم - تئاتر سالومه و کالیگاری سخن خواهد گفت.

این فیلم - تئاتر در قالب یک دی‌وی‌دی توسط موسسه‌ فرهنگی - هنری رها فیلم منتشر شده به همراه کتاب کالیگاریسم، به همت نشر شورآفرین چاپ شده است. این کتاب رساله‌ای است از امین اصلانی در باب سینمای جمهوری وایمار و مباحث مربوط به آن، به ضمیمه‌ ترجمه‌‌ چند مقاله‌ تئوریک در این مورد، به علاوه‌ ترجمه‌ فیلمنامه‌ مطب دکتر کالیگاری نوشته‌ کارل مایر.

پاسخ به موقع به ابهامات در یک اتوبوس متشنج

اکران مردمی فیلم سینمایی «مأموریت غیرممکن» برگزار شد

«کال سنتر» در عین سادگی پر از انرژی و تحرک است

«درباره الی» اصغر فرهادی به موزه سینما می‌رود

اعلام نمایش‌های روی صحنه در سومین روز از جشنواره تئاتر فجر

سینمای انقلاب به بیراهه رفته است

استفاده از تکواندوکار به جای بازیگر حرفه‌ای بارم را سنگین می‌کرد

بیش از ۱۸۰۰ صندلی به ظرفیت سینمایی کشور اضافه شد

تئاتر، فرهنگی‌ترین گفتمانی که در هر جامعه مدنی اتفاق می‌افتد

ارسال بیش از ۳ هزار اثر به جشنواره فیلم وارش

اعلام نمایش‌های روی صحنه در نهمین روز از جشنواره تئاتر فجر

حال و هوای متفاوت آرش کمانگیر اسطوره ایرانی در نمایش «آرش»

اعلام نمایش‌های روی صحنه در هشتمین روز از جشنواره تئاتر فجر

حامد همایون به تماشای فیلم خودش نشست

پیشنهاد اجرای تئاتر «چکامه‌هایی که غوغا می‌شوند»‌ در آلمان

استقبال تماشاگران جشنواره تئاتر فجر از 4 نمایش

جشنواره تئاتر فجر دارای استاندارد جهانی است

اعلام نمایش‌های روی صحنه در هفتمین روز از جشنواره تئاتر فجر

استفاده از تکواندوکار به جای بازیگر حرفه‌ای بارم را سنگین می‌کرد

«مأموریت غیرممکن» کنسرت سینمایی که راجع به تولید ملی است