دوشنبه  29  بهمن  1397
سه شنبه , 08 اردیبهشت 1394 ساعت 16:22

نشست‌های بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر / 6

فیلمبردار فیلم آذربایجانی «نبات»: زمان معرفی معتمدآریا به موسی اوغلو، «گیلانه» را ندیده بودم

رحیم بشارت مدیر فیلمبرداری فیلم سینمایی«نبات» گفت: «اگر فکر کنیم که این دو فیلم مشابه هم هستند، منصفانه نسیت. زمانی که خانم معتمدآریا را به موسی اوغلو معرفی کردم، گیلانه را ندیده بودم.»

به گزارش خبرنگار فرهنگی آنا، نشست خبری فیلم سینمایی «نبات» شب گذشته با حضور الشین موسی اوغلو کارگردان، مشفق حاتم اف تهیه‌کننده، رحیم بشارت مدیر فیلمبرداری، حامد ثابت آهنگ‌ساز و سمیه قاضی‌زاده به عنوان منتقد برگزار شد.

در ابتدای این نشست، الشین موسی اوغلو از علاقه‌اش برای برقراری ارتباط با اهالی سینمای ایران گفت و با تشکر از فیلم‌بردار، آهنگ‌ساز و بازیگر نقش اول این فیلم که هر سه ایرانی بودند، اظهار کرد: «در ابتدا رحیم بشارت، فاطمه معتمدآریا را برای بازی در این نقش پیشنهاد داد، اما من به دلیل اینکه شناختی از او نداشتم با بازی او مخالفت کردم.»

وی ادامه داد: «بشارت فیلمی از بازی‌های معتمدآریا به من نشان داد و موجب شد که من هم او را پسندیدم. ما فیلم‌نامه را برای او فرستادیم و او هم بعد از مطالعه این نقش را پسندید و قرار بر این شد که او زبان آذری را بیاموزد.»

در بخش دیگری از این نشست موسی اوغلو فیلم‌نامه «نبات» را بر اساس واقعیت دانست و گفت: «نقش اول مادری است که پسر و شوهرش را در جنگ قره باغ از دست داده اما با وجود این اتفاقات حاضر به ترک خانه‌اش نیست.»

در ادامه این نشست مشفق حاتم اف تهیه‌کننده فیلم با عرض خسته نباشید به دست‌اندرکاران جشنواره و دولت ایران، گفت: «از قبل با سینمای ایران آشنا بودیم و دوست داشتیم که فیلم مشترکی را با کشور ایران بسازیم. این فیلم شروع کار ما با ایران بود و آماده‌ایم که فیلم‌های دیگری را هم با همکاری فیلم‌سازان ایرانی بسازیم.»

مشفق حاتم اف از گروه فیلم‌برداری ایرانی که تجهیزات را با خود به آذربایجان منتقل کرده بودند نیز تشکر کرد.

رحیم بشارت، مدیر فیلمبرداری «نبات» نیز فیلمبرداری این فیلم را در خدمت سناریو دانست و افزود: «فضایی که کارگردان برای فیلمبرداری انتخاب کرده بود، فضای زیبایی بود. فیلمبرداری در سطح بالایی انجام شد و سعی کردیم با استفاده از رنگ و نور به سناریو کمک کنیم.»

در بخش دیگری از این نشست موسی اوغلو فیلم‌نامه «نبات» را بر اساس واقعیت دانست و گفت: «نقش اول مادری است که پسر و شوهرش را در جنگ قره باغ از دست داده اما با وجود این اتفاقات حاضر به ترک خانه‌اش نیست.»

وی ادامه داد: «فرقی نمی‌کند که فیلم در کجا ساخته شده، چرا که تمام مادران جهان قابل احترام هستند.»

بشارت در پاسخ به این پرسش که به نظر می‌رسد فیلم «نبات» و «گیلانه» که اثری دیگر از فاطمه معتمدآریا است، اشتراکات زیادی دارند، خاطرنشان کرد: «اگر فکر کنیم که این دو فیلم مشابه هم هستند، منصفانه نسیت. زمانی که خانم معتمدآریا را به موسی اوغلو معرفی کردم، گیلانه را ندیده بودم. سناریو هم دو یا سه سال قبل از تولید نوشته شده بود.»

حامد ثابت، آهنگساز این فیلم درباره همکاری با آذربایجانی‌ها، بیان کرد: «بعد از همکاری با آقای شیرین‌صفت در فیلم «چنار و من» به الشین موسی اوغلو معرفی شدم و او هم کارهایم را پسندید.»

کارگردان این فیلم در رابطه با جایگاه «نبات» در سینمای آذربایجان، اذعان کرد: «شاید همه کتاب چخوف و تولستوی را نخوانند ولی به هرحال این آثارخوانده می‌شود. فیلم من هم مخاطب خاص خود را دارد و توسط عده‌ای دیده می‌شود. این سبکی است که من دوست دارم.»

پرواز سیمرغ‌ها در «شبی که ماه کامل شد»

فرود سیمرغ روی شانه برندگان؛ این بار آرام و بی‌دردسر

اکران مردمی فیلم مأموریت غیرممکن در پردیس مگامال

پاسخ به موقع به ابهامات در یک اتوبوس متشنج

اکران مردمی فیلم سینمایی «مأموریت غیرممکن» برگزار شد

«کال سنتر» در عین سادگی پر از انرژی و تحرک است

«سونامی» فیلم ورزشی سرگرم‌کننده‌ای است

سینمای ایران و بی‌علاقگی به مسائل راهبردی

«درباره الی» اصغر فرهادی به موزه سینما می‌رود

فیلم یلدا شبیه برنامه تلویزیونی ماه عسل بود

اعلام نمایش‌های روی صحنه در هشتمین روز از جشنواره تئاتر فجر

حامد همایون به تماشای فیلم خودش نشست

پیشنهاد اجرای تئاتر «چکامه‌هایی که غوغا می‌شوند»‌ در آلمان

استقبال تماشاگران جشنواره تئاتر فجر از 4 نمایش

جشنواره تئاتر فجر دارای استاندارد جهانی است

اعلام نمایش‌های روی صحنه در هفتمین روز از جشنواره تئاتر فجر

استفاده از تکواندوکار به جای بازیگر حرفه‌ای بارم را سنگین می‌کرد

«مأموریت غیرممکن» کنسرت سینمایی که راجع به تولید ملی است

فیلم سینمایی «پناه» در گروه هنر و تجربه اکران شد

اعلام نمایش‌های روی صحنه در ششمین روز از جشنواره تئاتر فجر