جمعه  03  اسفند  1397
سه شنبه , 08 تیر 1395 ساعت 15:25

روح‌الله جعفری در گفت‌وگو با آنا:

رئیس تئاتر شهر خلف وعده کرد، فاز دوم رپرتوار نمایشنامه‌خوانی گروه گیتی برگزار نخواهد شد

روح‌الله جعفری که سال گذشته به مدت هفت شب رپرتوار نمایشنامه‌خوانی گروه تئاتر گیتی را برای حمایت از هنرمندان بیمار تئاتر در سالن چهارسو مجموعه‌ تئاترشهر برگزار کرد، از خلف وعده رئیس تئاترشهر در اختصاص سالن و نهایتاً محقق نشدن اجرای فاز دوم طرح رپرتوار نمایشنامه‌خوانی خبر داد.

روح‌الله جعفری که در چند سال اخیر، بیشترین زمان خود را به تدریس در رشته‌ مدیریت و برنامه‌ریزی فرهنگی و همچنین تئاتر اختصاص داده است، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی آنا گفت: «در بهمن سال گذشته، پس از چند جلسه که با مسئول هماهنگی و رئیس مجموعه تئاترشهر داشتم، زمان عملیاتی کردن فاز دوم پروژه رپرتوار گروه تئاتر گیتی برای حمایت از هنرمندان بیمار تئاتر مشخص شد و گروه بلافاصله بعد از آن پیش‌تولید را آغاز کرد. طبق برنامه‌ای که تئاترشهر به من اعلام کرد، قرار بر آن بود تا از 26 شهریور تا 2 مهر سال جاری، گروه تئاتر گیتی در سالن چهارسو، هفت نمایشنامه‌ ایرانی که از دوره‌ مشروطه تا به امروز را در برمی‌گرفت، نمایشنامه‌خوانی کنم که با خلف وعده رئیس تئاترشهر این امر محقق نشد.»

وی افزود: «در این برنامه عام‌المنفعه، همانند فاز اولی که گروه در سال گذشته و در همین مجموعه یعنی سالن چهارسو پشت سر گذاشت، بیش از صد بازیگر توانمند و عاشق و کمی کمتر از این تعداد در پشت صحنه برای آماده‌سازی کارها با من همکاری می‌کردند. در این دوره و زمانه که انسان‌ها هر کدام گرفتاری‌های مختص به خود را دارند و به لحاظ اقتصادی دچار مشکل هستند، 200 نفر هم‌دل و هم‌نفس برای انجام این کار خیر شدند تا پیام عشق و دوست داشتن به همنوع را با دیگران تقسیم کنند، چرا که ما معتقد هستیم برای هرکس می‌تواند مشکلی در زندگی به وجود آید و در این لحظه‌های سخت است که باید به درد هم بخوریم.»

عذر بدتر از گناه

این مدرس دانشگاه آزاد اسلامی همچنین تشریح کرد:‌ «گروه تئاتر گیتی با جدیت پیش‌تولید و کارهای قبل از اجرا را دنبال می‌کرد، تا این که بعد از عید و در اردیبهشت از تئاترشهر با من تماس گرفتند و گفتند به دلیل تغییرات ناگهانی! که در جدول برنامه‌ها صورت گرفته، زمان اجرای شما تغییر کرده و ما نمی‌توانیم سالن چهارسو را در اختیار گروه قرار دهیم. دلیل این تغییر ناگهانی را جویا شدم که عذر بدتر از گناه آوردند. از رئیس مجموعه خواستم پایبند به تعهد اخلاقی که با من برای اجرای یک کار خیر داشته است، باشد و ایشان قول همکاری دادند. از این ماجرا دو هفته گذشت و دوباره پیگیری کردم و گفتند اگر بخواهیم که در تئاترشهر رپرتوار را اجرا کنیم، باید در سالن سایه جلسات نمایشنامه‌خوانی برگزار شود و اجرا در سالن چهارسو را فراموش کنیم. با یک حساب سرانگشتی به مدیریت مجموعه گفتم سالن سایه باتوجه به تغییراتی که در آن اعمال شده، نزدیک به 40 صندلی کمتر از سالن چهارسو دارد و این شرایط برای گروه ما که همگی به صورت رایگان کار می‌کنند و حتی یک نفر یک ریال هم دستمزد نمی‌گیرد و البته با افتخار برای حمایت از همکاران تئاتری خود می‌خواهد کار کند، مطلوب نیست، چون تعداد کمتری تماشاگر می‌تواند از 7 نمایشنامه‌ ایرانی ترتیب‌ داده ‌شده دیدن کنند. اما گویی گوش شنوا وجود نداشت. من به شرط اضافه کردن صندلی در این سالن پذیرفتم که در سالن سایه، رپرتوار را برگزار کنم، ولی گویا باز هم دل و جان مدیریت به اصطلاح فرهنگی مجموعه! با ما همراه نبود.»

با وقت و آبروی ما بازی نکنید

جعفری افزود: «بعد از چند روز دوباره مسئولان هماهنگی سالن تماس گرفتند و گفتند به جای 7 روز شما باید چهار یا پنج روز در مجموعه حضور داشته باشید و ما نمی‌توانیم یک هفته سالن را به شما اختصاص دهیم. بلافاصله جلسه‌ای با رئیس مجموعه برگزار کردم و در آن اعلام کردم که حداقل اگر برای هنرمند و یا هنرمندان احترامی قائل نیستید، برای حرف و قول اخلاقی که می‌دهید، حرمت قائل شوید و این قدر با وقت و آبروی ما بازی نکنید.»

کار فرهنگی فقط قربان‌صدقه‌ رفتن افراد نیست

وی با اشاره به این‌که این دیدار در خرداد صورت گرفت اظهار کرد: «در دیدار با پریسا مقتدی رئیس مجموعه از وی پرسیدم: 1- با این خلف وعده‌ شما، زمان از دست رفته‌ اعضای گروه برای اجرایی کردن رپرتوار برای حمایت از هنرمندان بیمار تئاتر چه می‌شود؟ 2- با توجه به آن که از روز اول، شرایط کار گروه تئاتر گیتی برای شما مو‌به‌مو ترسیم شد، چرا بعد از گذشت بیش از 5 ماه به این نتیجه رسیدید که در جدول اجراها باید تغییر اجرا کنید و این تغییر در جدول و از دید شما تغییر ناگهانی و ناخواسته!، چرا باید به یک امر خیرخواهانه لطمه‌ای جبران ناپذیر وارد کند؟ 3- اگر چنین برخوردی با خود شما می‌شد، چه واکنشی نشان می‌دادید؟ آیا نباید حتی لحظه‌ای خود را جای 200 نفری که همدل برای انجام یک کار خیر شده‌اند و قصد انتشار آن را در جامعه داشته‌اند، بگذارید؟ همچنین در همان جلسه به رئیس مجموعه‌ تئاترشهر متذکر شدم کار فرهنگی فقط قربان‌صدقه‌ رفتن افراد نیست، بلکه علم و دانشی است که اگر فرانگرفته‌اید، باید بروید و طلبگی کنید و آن را یاد بگیرید، تا وقتی عهده‌دار مسئولیتی می‌شوید، برای جامعه و خانواده‌ هنر مفید واقع شوید.»

کار ضدفرهنگی

سرپرست گروه تئاتر گیتی تاکید کرد: «فرهنگ، مقوله‌ای اکتسابی است و اگر آن را از طریق دانش و تجربه کسب نکنیم، هم خود و دیگران را دچار آسیب‌های جدی می‌کنیم. در همان جلسه به ایشان متذکر شدم: فرهنگ 4 کارکرد اصلی دارد: 1- انسجام بخشی 2- هویت بخشی 3- سازگاری و شخصیت که شما در این همکاری که قرار بود با هم داشته باشیم، چون شناختی از هیچ کدام از این کارکردهای اصلی فرهنگ ندارید، در عمل به آن حتی فکر نکردید و نتیجه‌ی رفتار شما با گروه، یک کار ضدفرهنگی شد.»

دانستن حق مردم است

وی ادامه داد: «بعد از آن که متوجه شدم رئیس مجموعه‌ تئاترشهر از تعهدات اخلاقی که به گروه تئاتر گیتی داده بود، عدول کرده، شرایط را برای کار کردن در آن مجموعه مناسب ندیدم، زیرا برای انجام کار خیر نمی‌شود به زور فردی و یا افرادی را علاقه‌مند و همراه کرد. لذا در همان جلسه به وی گفتم چون پایبند به قول و قرارهای اخلاقی که بین ما رد و بدل شده، نبوده‌اید، گروه تئاتر گیتی این پروژه‌ی عام‌المنفعه را در مجموعه‌ی تئاترشهر اجرا نمی‌کند. رئیس مجموعه در آن جلسه گفت حالا که کار به این جا رسیده به حتم می‌روید و با رسانه‌ها صحبت می‌کنید و من گفتم بله، چون به عنوان یک عضو کوچک از خانواده‌ تئاتر، نمی‌خواهم دوباره این برخوردی که با یک گروه 200 نفره شده، تازه آن هم برای انجام یک کار عام‌المنفعه، با دیگر همکارانم شود، لذا دانستن حق مردم است و ما نمی‌توانیم با پاک کردن صورت مسئله، ضعف‌های مدیریتی خود را از دید همگان پنهان کنیم.»

جعفری در سخنانش گفت: «اگر در جامعه نقطه‌ضعف‌ها در هر حوزه‌ای مورد ارزیابی قرار گیرد، می‌توان امیدوار بود که دیگر اشتباه‌های فاحش و غیر قابل جبران روز به روز کم و کمتر خواهد شد و این یعنی حرکت به سوی فردایی روشن. گروه تئاتر گیتی با آن که به لحاظ زمان برای اجرای برنامه‌اش دچار خسران از سوی رئیس مجموعه‌ تئاترشهر شده، اما چون اعتقاد به انجام کار خیر و عام‌المنفعه برای حمایت از همنوع دارد، از پا نمی‌نشیند و امیدوار است در آینده‌ای نزدیک بتواند این پروژه را به منصه‌ ظهور رساند.»

هنر ابزاری کارآمد برای انتقال مفاهیم انقلاب اسلامی است

نمایشگاه چهل نقش تا اول اسفند در سعدآباد برپاست

آغاز پیش‌فروش آلبوم «حالا که می‌روی» محمد معتمدی 

ایده‌های تقلیدی نتیجه وابستگی بیش از حد به نرم‌افزارهای طراحی است

جشنواره موسیقی فجر با محسن ابراهیم‌زاده تمام می‌شود

کنسرت موسیقی زنگوله با همراهی کودکان روی صحنه می‌رود

«آرومم کن» با صدای اویس سیاح منتشر می‌شود

اخبار سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در رادیو فرهنگ

برگزاری هفتمین دوره جشنواره هنر جوان با هدف استعدادیابی

برگزیدگان هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی هنرجوان معرفی شدند

هنر ابزاری کارآمد برای انتقال مفاهیم انقلاب اسلامی است

کنسرت موسیقی زنگوله با همراهی کودکان روی صحنه می‌رود

برگزاری هفتمین دوره جشنواره هنر جوان با هدف استعدادیابی

نمایشگاه چهل نقش تا اول اسفند در سعدآباد برپاست

جشنواره موسیقی فجر با محسن ابراهیم‌زاده تمام می‌شود

برگزیدگان هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی هنرجوان معرفی شدند

آغاز پیش‌فروش آلبوم «حالا که می‌روی» محمد معتمدی 

ایده‌های تقلیدی نتیجه وابستگی بیش از حد به نرم‌افزارهای طراحی است

جشنواره عکاسی «مثل شهیدان» برگزار می‌شود

میزبانی برج آزادی از 2 گروه هنری در آخرین شب جشنواره موسیقی فجر