175039
شنبه  26  آبان  1397
شنبه , 24 شهریور 1397 ساعت 01:05

نقال و پرده‌خوان:

پرورش نسل جدید راهی برای تداوم حیات هنر نقالی و پرده‌خوانی است

نقال و پرده‌خوان کشورمان گفت: کودکان نسل جدید استعدادهای خوبی برای نقالی و پرده‌خوانی دارند که پرورش آنها می‌تواند حیات این هنر را در آینده تضمین کند.

ابوالفضل ورمزیار در گفتگو با خبرنگار حوزه تئاتر گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، به آموزش شاهنامه‌خوانی ویژه کودکان اشاره کرد و گفت: با توجه به استعدادهایی که در نسل جدید وجود دارد، دوره آموزش شاهنامه‌خوانی را ویژه کودکان هفت تا 15 سال برگزار کرده‌ام تا افراد از امروز با این هنر قدیمی و ایرانی آشنا شوند.

وی با اشاره به اینکه پرورش نسل جدید باعث اجرای نقالی و پرده‌خوانی در آینده خواهد شد، اظهار کرد: در جشنواره نقالان علوی با کودکان بااستعدادی روبه‌رو شدم که حضور پررنگ و حائز اهمیتی داشتند. بر همین اساس تصمیم گرفتم پرورش نسل جدید را به عنوان یک ضرورت به شکل جدی‌تری دنبال کنم.

این نقال و پرده‌خوان بیان کرد: در نقالی گام نخست درست خواندن شاهنامه است و بعد رویکرد و مطالب مذهبی مطرح می‌شود. در این دوره ملیت و دیانت دو محور اصلی به شمار می‌رود و با همان قدرت که شاهنامه درس داده می‌شود، باید متون دینی و ولایی آموزش داده شود.

وی با تأکید بر ضرورت توجه همزمان به دو رویکرد ملی و مذهبی تصریح کرد: نباید رویکرد ملی بر مذهبی یا مذهبی بر ملی مهم‌تر دانسته شود یا هم‌پوشانی داشته باشند بلکه لازم است تا دو نگاه در کنار هم قرار گیرند و با هم، تراز جامعه را پیش ببرند.

ورمزیار یادآور شد: نظام ضد ایرانی بر متون ملی بدون رگ و ریشه دینی تأکید دارد و این در حالی است که افراط و تفریط اشتباه است و همان‌گونه که فردوسی افتخارش ایران زمین است، افتخار ایرانیان هم به فردوسی است، پس باید به یاد داشته باشیم که ما ایرانی هستیم و ایرانی ولایت علی (ع) را همیشه سرلوحه قرار داده و جدای از دین و مذهب نیست.

وی در بخش دیگری از سخنانش بر اهمیت آموزش کار گروهی به کودکان و نوجوانان تأکید کرد و یادآور شد: برگزیده شدن یا نشدن در جشنواره دلیلی بر کامل بودن هنرجویان یا افرادی که تازه به این عرصه وارد شده‌اند نیست، همان‌طور که برگزیده نشدن دلیل بر ناقص بودن کار دیگران نیست. جشنواره امری نسبی است و در بخشی از انتخاب‌های آن سلیقه هیأت داوران هم دخیل است، اما اگر کودک و نوجوان و به خصوص والدینشان بخواهند با برگزیده شدن در یک جشنواره دچار غرور شوند و نیاز به آموزش را کافی بدانند، خطر وحشتناکی نسل جدید را تهدید خواهد کرد.

این پرده‌خوان در بخش دیگری از سخنانش پرداختن به هنر نقالی و پره‌خوانی به شکل مناسبتی و محدود را از دیگر آسیب‌های بزرگ این حوزه معرفی کرد و گفت: یک نقال نباید صرفاً چهار یا پنج نقل را فقط بیاموزد، او باید به صورت مداوم آموزش ببیند تا وقتی به سن تکلیف رسید و استقلال خود را به دست آورد این هنر را به عنوان مورد علاقه خود دنبال کند. باید حواسمان باشد که بچه‌ها آموزش‌هایی که به انتخاب و پیشنهاد ما در دوره طفولیت دیده‌اند را در آینده فراموش نکنند و این هنر به عنوان رشته مورد علاقه خود بپردازند.

انتهای پیام/4072/4031/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

مأمورهای اعدام را بشناسیم

«شاهودالاهو» به یاد زلزله سرپل ذهاب می‌نوازد

او که خط خوش انسانیت مشق می‌کرد

نمایشگاه گروهی عکس اتفاق 2 برگزار می‌شود

نمایشگاه گروهی عکس «پا در قاب گرفتن» برگزار می‌شود

رویای زمین تا 27 آبان در برج آزادی

زمانی فیلم ساختن تکلیف بود، اما اکنون یک تجارت است

اجرای ارکستر «رسانه هنر» در تالار وحدت

اجرای هنر شهرداد روحانی در تالار وحدت

اجرای کنسرت گروه سون و مهدی جهانی در نمایشگاه بین‌المللی 

او که خط خوش انسانیت مشق می‌کرد

«شاهودالاهو» به یاد زلزله سرپل ذهاب می‌نوازد

نمایشگاه نقاشی حس لحظه‌ها تا 8 آذر در گالری نقش قلم

رویای زمین تا 27 آبان در برج آزادی

کنسرت ارکستر نیلپر در تالار وحدت برگزار می‌شود

آرزوهای خط خطی تا 28 آبان در باغ موزه قصر

ملی‌گرایی و جهان وطنی در اندیشه امام موسی صدر بررسی می‌شود

 برگزاری بزرگداشت ناصر چشم‌آذر در برج میلاد

اجرای کنسرت گروه سون و مهدی جهانی در نمایشگاه بین‌المللی 

نمایشگاه گروهی عکس «پا در قاب گرفتن» برگزار می‌شود

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های شنبه 26 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های شنبه 26 آبان