502714
سه شنبه  22  آبان  1397
سه شنبه , 20 شهریور 1397 ساعت 11:30

دبیر علمی هفتمین سوگواره عاشورایی عکس و پوستر هیأت:

توجه به گرافیک هیأت‌ها نکته بارز سوگواره است/ تأکید بر آزادگی و حرّیت

دبیر علمی هفتمین سوگواره عاشورایی عکس و پوستر هیأت گفت: نکته بارز سوگواره این است که به بحث گرافیک هیأت به‌‌شکل واقعی می‌پردازد.

به گزارش خبرنگار حوزه هنرهای تجسمی گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، نشست خبری «هفتمین سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیأت» با حضور مسعود نجابتی دبیر علمی و عضو هیأت داوران «هفتمین سوگواره عاشورایی عکس و پوستر هیأت» و رحیم آبفروش جانشین دبیر جامعه ایمانی مشعر، امروز (سه‌شنبه ۲۰ شهریور) در بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار شد.

مسعود نجابتی در این نشست ویژگی بارز این سوگواره را پرداختن به بحث گرافیک هیأت‌ها به‌شکل واقعی معرفی کرد.

وی اظهار کرد: این سوگواره حساسیتی ایجاد کرده که حتی در شهرستان‌ها با تشکیل یک هیأت اطلاع‌رسانی مورد اهمیت قرار می‌گیرد و افراد به مداحی و مسائل مهم هیأت‌ها توجه بیشتری نشان می‌دهند. این سوگواره امکانی فراهم کرده تا افراد حتی اعلان‌های خود را برای نمایش ارائه کنند.

دبیر علمی و عضو هیأت داوران «هفتمین سوگواره عاشورایی عکس و پوستر هیأت» گفت: قضاوت‌ها وابسته به نظر داور هر دوره است؛ اگر هیأت تشخیص دهد ایده قابل تقدیر است، حتماً یک اثر برگزیده و تقدیر خواهد شد.

وی ادامه داد: ‌برپایی کارگاه‌ها که پیش از برگزاری سوگواره برگزار شد، جنبه تقویت بنیه تکنیکی-علمی داشته‌اند و قرار نیست صرفاً تکنیک‌هایی که در کارگاه‌ها آموزش داده شده در آثاری که به سوگواره ارائه می‌شود، مورد بررسی قرار گیرد. ما در کارگاه‌ها با موضوعات دیگر مواجه هستیم و لزوماً نکات کارگاه‌ها در سوگواره قضاوت نمی‌شود.

نجابتی همچنین فلسفه برگزاری سوگواره عاشورایی عکس و پوستر هیأت را ایجاد تعامل میان هنرمندان و هیأت‌ها، شناسایی و رشد استعدادهای نهفته در هیأت‌ها معرفی کرد و ارائه 40 هزار اثر از 2500 هنرمند در دوره گذشته را از امتیازهای ششمین دوره این سوگواره دانست.

تأکید بر نگاه تخصصی در ارزیابی‌ها

نجابتی تأکید کرد: طبق روال دوره‌های قبل، هرکس با نگاه تخصصی آثار را ارزیابی می‌کند، البته تصمیم کلی با نظر تخصصی هیأت داوران است. از سال گذشته به کمک شورای سیاست‌گذاری جشنواره، ارزیابی دقیق‌تر آثار را به عنوان امری مهم در نظر گرفتیم و قضاوت را تخصصی کردیم. در این دوره دکتر پویان، احمدرضا دالوند، هادی معظی و احمد آقاقلی‌زاده ارزیابی آثار را برعهده دارند.

رحیم آبفروش جانشین دبیر جامعه ایمانی مشعر درباره کارگاه‌های سوگواره عکس و پوستر هیأت‌ گفت: مباحث آموزشی در کارگاه‌ها تاکنون نه‌تنها تکراری نبوده، بلکه سیر حرفه‌ای داشته و ما اجزا در عناصر تشکیل‌دهنده پوستر را در این دوره‌های آموزشی به‌صورت تولیدی و به‌هم‌پیوسته مورد توجه قرار داده‌ایم. در کارگاه پنجم، آموزش خط در گرافیک کامل می‌شود و در کارگاه بعد تصویرسازی، چیدمان یا رنگ به عنوان دیگر عناصر تشکیل‌دهنده پوستر با تمام جزئیات آموزش داده می‌شود.

وی اظهار کرد: با اینکه برای دوره‌ها مبلغ هزینه حداقلی از مخاطب دریافت شد، اما کارگاه‌ها بدون اتکاء به نهادهای رسمی حاکمیتی برگزار شده و به‌‌عنوان حرکت جوششی و مردمی بوده است.

آبفروش خاطرنشان کرد: در دوره‌های تخصصی، هیأت هنری در کنار سوگواره تشکیل شد و اساتید در جلسات داوری متوجه ضعف‌هایی شدند که اگر به‌صورت بنیادین رفع نمی‌شد، ممکن بود هنرمند آن را تکرار کند و در نهایت در قالب طراحی پوستر به نمایش درآورد.

وی یکی از دیگر اتفاقات سوگواره را فراهم کردن زمینه‌ای برای حضور بانوان معرفی کرد و در خصوص جوایز این دوره سوگواره بیان کرد: ما در بخش اصلی پوستر سوگواره که شامل پوسترهای اطلاع‌رسانی است، پوسترهای اعلان و اطلاعیه هیأت‌ها را جزء بخش‌های اصلی قرار دادیم و برای طراح چهار میلیون تومان و برای هیأتی که سفارش دهنده اثر است دو میلیون تومان جایزه در نظر گرفته‌ایم. در بخش جنبی که 6 حوزه تخصصی از جمله چیدمان متن، ایده‌پردازی، عکاسی، ترکیب‌بندی را در بر می‌گیرد در هر بخش دو میلیون تومان به اثر برتر جایزه اهدا می‌کنیم.

جانشین دبیر جامعه ایمانی مشعر ادامه داد: در بخش پوسترهای اطلاع‌رسانی که شامل تمام مناسبت‌ها حتی اعیاد فطر و قربان هم می‌شود جایزه برتر در نظر گرفته‌ایم تا در مخاطب ایجاد انگیزه کنیم. در تمام بخش‌ها سه جایزه 500 هزار تومانی هم اختصاص داده شده است.

جوایز بخش‌های سوگواره

وی بیان کرد: در بخش سوگواره عکس هم بخش اصلی شامل متن و حاشیه مراسم هیأت‌ها می‌شود و در دو قسمت تخصصی مجموعه عکس و تک عکس جوایزی را اهدا خواهیم کرد. مجموعه عکس‌ها که جزء کارهای تخصصی است هنوز در کشور ما چندان رایج نشده اما ما برای رتبه اول این بخش، چهار میلیون تومان به هنرمند و سه میلیون تومان به هیأت سفارش‌دهنده، برای رتبه دوم سه میلیون تومان به هنرمند و دو میلیون تومان به هیأت سفارش‌دهنده و برای رتبه سوم دو میلیون تومان به هنرمند و یک میلیون تومان به هیأت اهدا خواهیم کرد. در بخش تک عکس هم در رتبه اول سه میلیون تومان به هنرمند و یک میلیون تومان به هیأت، در رتبه دو میلیون تومان به هنرمند و یک میلیون تومان به هیأت و در رتبه سوم یک میلیون تومان به هنرمند و 500 هزار تومان به هیأت تعلق می‌گیرد.

وی افزود:‌ در بخش سوگواره عکس بخش جنبی خاصی داریم که طی چند سال ادامه پیدا کرده و امیدوار هستیم امسال ماحصل آن در قالب کتاب منتشر شود. این کتاب در حال حاضر در مرحله دریافت مجوز است. در بخش عکس‌های قدیمی و کهن هیأت‌ها هم جایزه دو میلیون تومانی در نظر گرفته‌ایم.

آبفروش درباره مشکلات تبلیغاتی اظهار کرد: ما امسال قبل از ماه محرم، مجموعه کارهایی از طراحی‌های گرافیکی فاخر که متناسب با سطح فرهنگ و هنرمندپسند بود را طراحی کردیم تا در قالب فایل‌های مختلف برای بیلبوردها و انواع اطلاع‌رسانی استفاده شود. ما به هیأت‌ها اعلام کردیم این فایل‌ها با کیفیت بالا قابل چاپ است و به عنوان نذر ماندگار در چرخش قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه قبل از محرم بسته‌های محتوایی برای هیأت‌های سراسر کشور ارسال شده که شامل بخش مدیران، منبریان و هیأتی‌ها بوده گفت: از هنرمندان هم دعوت می‌کنم که در تصویرسازی، عکاسی و حتی تولید کلیپ‌هایشان با ما همکاری داشته باشند و آثار خود را به این مجموعه‌ هنری ارائه کنند تا با شبکه گسترده سراسر کشور آثار هنرمندان به‌عنوان آثار ماندگار در خدمت هیأت‌ها قرار گیرد و نام هنرمند برای همیشه ثبت شود.

جانشین دبیر جامعه ایمانی مشعر تصریح کرد: مهلت ارسال آثار را تا 16 آذر امسال که مقارن با رحلت پیامبر اکرم (ص) است در نظر گرفته‌ایم و علاقه‌مندان برای شرکت در بخش پوستر می‌توانند برای ارسال آثار خود به وب‌گاه و علاقه‌مندان به حضور در بخش عکس به وب‌گاه مراجعه کنند.

آبفروش ضمن اعلام اینکه از مشارکت نهادهای آبرومند که مایل به همکاری هستند برای حمایت از این سوگواره استقبال می‌شود، اظهار کرد: ما سعی داشتیم استانداردهای کار حفظ شود و از آنجا که کار برای سید‌الشهدا (ع) بود، سعی کردیم بهترین کارها را اجرایی کنیم. بخشی از نهادها که در این سوگواره ما را همراهی می‌کنند حمایت‌های مادی یا رسانه‌ای یا معنوی از ما دارند.

شرط ما حریّت سوگواره بود

وی تأکید کرد: شرط ما حرّیت سوگواره بود و حاضر نبودیم به نیّت حمایت فلان نهاد، دخالتی در داوری‌ها انجام شود. این حفظ آزادگی و حرّیت سوگواره برایمان ضرورت داشته است.

آبفروش در اشاره به مشکلات حوزه نشر به گرانی کاغذ و تأثیر آن بر این سوگواره بیان کرد: ‌شرایط موجود بازار باعث شد چند ماه معطّل خرید کاغذ بمانیم و بعد از دو ماه معطّلی، کاغذی که در سال گذشته بندی 59 هزار تومان خریداری کردیم را 170 هزار تومان خریدیم. امروزه گرانی کاغذ روی بازار نشر تأثیر دارد و تیراژ 500 نسخه‌ای کتاب‌ها قیمت‌ها را بالا برده، بنابراین لازم است برای این موضوع فکری شود.

جانشین دبیر جامعه ایمانی مشعر با یادآوری اینکه سوگواره عکس و پوستر هیأت تنها سوگواره‌ای است که با موضوع هیأت برگزار می‌شود، بیان کرد: ارتباطی که امروز به‌واسطه این سوگواره بهوجود آمده، ارتباط هیأت و هنرمند است؛ بنابراین این تعامل از برکات سوگواره به‌شمار می آید.

وی با اشاره به داوری‌های محتوایی در این سوگواره اعلام کرد: آرزوی ما در سوگواره عاشورایی عکس و پوستر هیأت، این است که هنرمندان هیأتی اقصی نقاط کشور به‌ویژه استان‌های محروم را پیدا کنیم و آثارشان به سوگواره برسد. خوشحال می‌شویم که آثار انتخابی از استان‌های هرمزگان و پهنه کشور باشد.

آبفروش همچنین با اشاره به نمایشگاه اشراق که امروز در استان قم افتتاح می‌شود اشاره کرد و گفت: این نمایشگاه حاصل سوگواره ششم است که از امروز در استان قم و بعد بنا به درخواست استان‌های دیگر در سایر نقاط کشور به چرخش در می‌آید و تا آخر ماه صفر میهمان استان‌ها خواهد بود.

وی همچنین در این نشست خبری در خصوص ممنوعیت به‌کارگیری شمایل‌ها در آثار ارسالی از داوری محتوایی پیش از ارزیابی فنی و تکنیکی سخن گفت که بجز نقاشی قهوه‌خانه‌ای خواهد بود.

انتهای پیام/4031/خ

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

معرکه عشقِ «سینا سرلک» در حوالی پاییز+فیلم

سرود ملی حماسه می‌خواهد؟

ارتقاء ذائقه مخاطب با اهتمام ارکستر ملی ایران به موسیقی آیینی

شعر و شور و اشک وداع در تالار وحدت

موسیقی هنر بي نياز به زبان برای همه دنیا است

اجرای ارکستر «رسانه هنر» در تالار وحدت

پنجمین دوره جشنواره عکس نورنگار در بالاترین سطح قرار دارد

برنامه‌های ویژه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در جشنواره موسیقی فجر

مجوزهای قبلی وزارت ارشاد تا پایان امسال معتبر هستند

کنسرت موسیقی همایون با همکاری حوزه هنری برگزار می‌شود

سرود ملی حماسه می‌خواهد؟

معرکه عشقِ «سینا سرلک» در حوالی پاییز+فیلم

شعر و شور و اشک وداع در تالار وحدت

مجوزهای قبلی وزارت ارشاد تا پایان امسال معتبر هستند

اجرای ارکستر «رسانه هنر» در تالار وحدت

اجرای هنر شهرداد روحانی در تالار وحدت

پنجمین دوره جشنواره عکس نورنگار در بالاترین سطح قرار دارد

برنامه‌های ویژه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در جشنواره موسیقی فجر

کنسرت موسیقی همایون با همکاری حوزه هنری برگزار می‌شود

جایزه جشنواره‌ها باعث ماندگاری اثری نمی‌شود

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های سه‌شنبه 22 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های سه‌شنبه 22 آبان