689797
دوشنبه  28  آبان  1397
يكشنبه , 18 شهریور 1397 ساعت 17:03

پژوهشگر و کارگردان تئاتر:

کتاب «نمایش‌های شگفتانه زنانه ایران» در مرحله اخذ مجوز است

پژوهشگر و کارگردان تئاتر از انتشار کتاب «نمایش‌های شگفتانه زنانه ایران» در آینده‌ای نزدیک خبر داد و جان‌بخشی به اشیای بی‌جان را مهم‌ترین ویژگی این نمایش‌های زنانه دانست.

جواد انصافی در گفتگو با خبرنگار حوزه تئاتر گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، با بیان اینکه مجوز چاپ کتاب «نمایش‌های شگفتانه زنانه ایران» به‌زودی صادر خواهد شد، گفت: این روزها در کنار فروغ یزدان مشغول انجام اصلاحات نهایی اعلام شده از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم تا هرچه زودتر کتاب پژوهشی را به ناشر بسپاریم.

وی اظهار کرد: این کتاب ماحصل کار پژوهشی است که تحقیق روی آن، چهار سال به طول انجامیده است. این کتاب در ادامه کتابی که در سال 1388 با همکاری فروغ یزدان منتشر شد، آماده شده و دارای نمایش‌هایی با قدمت هزاران ساله است که در مجالس زنانه به اجرا در می‌آمده است.

این پژوهشگر و کارگردان تئاتر بیان کرد: ما این نمایش‌ها را جمع‌آوری کرده‌ایم، شعرهایی که در زمان اجرای نمایش و در آن فضا خوانده می‌شده را پیدا و ضمیمه کتاب کرده‌ایم و در نهایت به مقایسه آنها با هم پرداخته‌ایم تا خواننده به واسطه مطالعه آن بتواند اطلاعات لازم را استخراج کند.

وی با یادآوری ویژگی‌های جلد پیشین این کتاب تأکید کرد: در کتاب نخست که با عنوان «جشن‌ها و نمایش‌های زنانه» چاپ شد، 72 نوع از نمایش‌های قدیمی تشریح شده که به عنوان اثر مرجع برای دانشجویان استفاده می‌شود. کتاب «نمایش‌های شگفتانه زنانه ایران» در تکمیل کتاب قبلی است که 70 نمایش شگفت‌انگیز را معرفی می‌کند.

انصافی بیان کرد: یک نوع از نمایش‌های شگفتانه، کشیدن تصویر صورت روی شکم افراد بوده این نوع نمایش در منطقه شمالی کشور یعنی مازندران و گیلان با عنوان دیگ به سر اجرا می‌شده و در منطقه کاشان و اصفهان و تفرش حرکت غربال گفته می‌شد که با گرفتن یک الک بالای سر که روی آن پارچه کشیده می‌‌شد، تصویر فردی که کلاهی بلند بر سر دارد تصویرسازی می‌شده است.

وی ادامه داد: نمایش‌های شگفتانه زنانه از دوران صفویه آغاز شده و در دوره قاجار به اوج خود رسیده است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این نمایش‌ها جان‌بخشی به اشیا است که با گذشت سال‌ها امروزه در تئاتر غرب شاهد هستیم. در حقیقت در نمایش‌های قدیمی ایرانی با قدمت هزاران ساله،‌ حتی اجسام روح پیدا می‌کند به طوری که در نمایشی می‌بینیم که میوه‌ها هم حرف می‌زنند.

انصافی گفت: در کتاب «نمایش‌های شگفتانه زنانه ایران» فرم‌های مختلفی بررسی شده و هدف از انتشار و معرفی آن در قالب کتاب، این است که افراد بتوانند از نمایش‌های قدیمی ایران که اجرایشان مدت زمان کوتاهی داشته در نمایش‌های استفاده کنند.

انتهای پیام/4072/4031/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

مأمورهای اعدام را بشناسیم

«شاهودالاهو» به یاد زلزله سرپل ذهاب می‌نوازد

او که خط خوش انسانیت مشق می‌کرد

نمایشگاه گروهی عکس اتفاق 2 برگزار می‌شود

نمایشگاه گروهی عکس «پا در قاب گرفتن» برگزار می‌شود

رویای زمین تا 27 آبان در برج آزادی

زمانی فیلم ساختن تکلیف بود، اما اکنون یک تجارت است

اجرای ارکستر «رسانه هنر» در تالار وحدت

اجرای هنر شهرداد روحانی در تالار وحدت

اجرای کنسرت گروه سون و مهدی جهانی در نمایشگاه بین‌المللی 

او که خط خوش انسانیت مشق می‌کرد

«شاهودالاهو» به یاد زلزله سرپل ذهاب می‌نوازد

نمایشگاه نقاشی حس لحظه‌ها تا 8 آذر در گالری نقش قلم

نمایشگاه گروهی عکس عاشورایی تا 30 آبان برپاست

نمایشگاه نقاشی مشترک هنرمندان ایران و ترک در ترکیه 

تک‌آهنگ «هر شب» به‌زودی منتشر می‌شود

اجرای کنسرت گروه سون و مهدی جهانی در نمایشگاه بین‌المللی 

رویای زمین تا 27 آبان در برج آزادی

کنسرت ارکستر نیلپر در تالار وحدت برگزار می‌شود

آرزوهای خط خطی تا 28 آبان در باغ موزه قصر

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های دوشنبه 28 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های دوشنبه 28 آبان