517266
سه شنبه  24  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

چهارشنبه , 14 شهریور 1397 ساعت 10:06

با نگاهی نو به موسیقی ایرانی؛

«اینک دریچه‌ای به بیکرانگی» منتشر می‌شود

آلبوم «اینک دریچه ای به بیکرانگی» به آهنگسازی حامد فکوری و مقداد شاه حسینی و خوانندگی اشکان کمانگری از سوی انتشارات فرهنگ فیلم تهران منتشر و رونمایی می‌شود.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا از روابط عمومی «اینک دریچه‌ای به بیکرانگی»، این آلبوم حاصل تلاش و تفکر بیست‌ساله آهنگسازان آن برای شکل‌گیری این آلبوم است که در قالبی نو از موسیقی ایرانی به مخاطبان عرضه می‌شود.

این اثر که بر اساس اشعاری از اخوان ثالث و حسین منزوی شکل‌گرفته و از سوی نوازندگان گروه «اینک» متشکل از حامد فکوری و مقداد شاه‌حسینی نوازندگان تار، شروین مهاجر نوازنده کمانچه، نگار نوزاد نوازنده ویلن‌سل، پوریا فرجی نوازنده سنتور و فرهاد صفری نوازنده تنبک و زروان نواخته شده، جمعه 16 شهریور ساعت 17 در قالب مراسمی با حضور هنرمندان موسیقی در شهر کتاب دانشگاه رونمایی می‌شود.

حامد فکوری آهنگساز و نوازنده تار درباره فضای این اثر گفت: ارکستراسیون این آلبوم، ارکستراسیون کلیشه‌ای موسیقی سنتی نیست و در آن از افکت‌های صوتی در کنار سازهای الکترونیک و سازهای غربی استفاده کردیم. در واقع می‌توان گفت که ارکستراسیون به نوعی تلفیقی است و روند کار یک آلبوم سنتی را طی نمی‌کند و به همین جهت هم از اشعار نو همچون اخوان ثالث و حسین منزوی بهره بردیم.

وی ادامه داد: قطعات این کارها حدود بیست سال پیش از سوی من و مقداد شاه‌حسینی زمانی که هم دانشکده‌ای بودیم به صورت جداگانه ساخته‌شده و در طول این سال‌ها صیقل‌خورده و ازآنجایی‌که تفکرات مشترکی در ساخت آنها حاکم بوده توانستیم با تنظیم جدید آنها را در یک آلبوم قرار دهیم.

این نوازنده تار با ابراز تأسف از فضای کنونی موسیقی ایرانی بیان کرد: متأسفانه فضای گوش کردن موسیقی ایرانی به سمت تک آهنگ‌ها در فضای مجازی رفته که خیلی خوشایند نیست چراکه موسیقی ایرانی موسیقی سلسه‌وار است و همانند یک رمان باید از ابتدا تا انتهای آن را گوش کرد و ما نمی‌توانیم به‌صورت تک ترک مثل موسیقی پاپ با آن برخورد کنیم که امیدوارم طرفداران موسیقی ایرانی به سمتی بروند که آلبوم را تهیه و از ابتدا تا انتهای آن را گوش کنند که بتوانند با روایت کار روبرو شوند.

مقداد شاه‌حسینی دیگر آهنگساز این آلبوم نیز با توجه به انتشار این آلبوم گفت: در شرایطی که موسیقی ایرانی به‌صورت منزوی به کار خودش ادامه می‌دهد چنین کارهایی در فضای امروزی موسیقی ایرانی شاید بتواند مقداری فضا را برای کسانی که می‌خواهند با موسیقی ایرانی آشنا شوند، جذاب‌تر کند چراکه آلبوم «اینک دریچه‌ای به بیکرانگی» قابلیت‌های موسیقی ایرانی را نشان می‌دهد که می‌تواند خودش را هم با تغییرات شرایط اجتماعی و سلیقه‌های متفاوت وفق دهد.

وی افزود: امروزه آثار در زمینه موسیقی صرفاً سنتی و یا صرفاً موسیقی ارکسترال ارائه می‌شود و سازهای ایرانی فقط به عنوان یک تزئین در ارکسترهای امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد بر این اساس ما در شکل گیری این سعی کردیم این دو فرهنگ مقداری با هم تنیده شوند و سازهای کلاسیک و افه‌های صوتی را به خدمت خودمان درآوریم.

در ادامه اشکان کمانگری خواننده آلبوم «اینک دریچه‌ای به بیکرانگی» افزود: دیگر حتی زمانی برای تأسف خوردن هم باقی نمانده، به نظرم اثر را باید ارائه کرد خودش راهش را طی می‌کند و مخاطبی که آن اثر را دوست می‌دارد بعداً سراغش را می‌گیرد.

وی بیان کرد: غیر از این اگر باشد کاریست که مخاطب ندارد و نمی‌شود مردم را مجبور کرد آن را بشنوند، مضاف بر این نباید موسیقی سنتی را به لحاظ فروش با موسیقی پاپ مقایسه کرد اما در همین وانفسا هم اگر کپی‌رایت داشتیم می‌شد آمار دقیق‌تری از پاسخ جامعه و اقبال یک اثر گرفت.

انتهای پیام/4046/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

تأسیس دانشگاه فرشچیان؛ کاری ارزنده برای بازشناسی هنرهای سنتی

تأسیس دانشگاه استاد فرشچیان اقدامی مبارک است/ در تدریس هنرهای سنتی به دنبال کیفیت‌محوری باشیم نه کمیّت‌

سوگ‌آواهای کهن را اجرا می‌کنم

دغدغه‌های مقام معظم رهبری محور موضوعات جشنواره هنر مقاومت است

نگارگری؛ تصویرگر زیبایی‌های عاشورا

آثار استاد هانیبال الخاص به نمایش گذاشته می‌شود

طراحی کاشی محور جدید دوسالانه تذهیب‌های قرآنی

نمایشگاه عکس «زمین» برگزار می‌شود

نمایشگاه نگاره‌ای بر پیشانی شیطان برگزار می‌شود

حمایت دانشگاه آزاد از دانشجویان کم برخوردار دانشگاه هنرهای سنتی

حمایت دانشگاه آزاد از دانشجویان کم برخوردار دانشگاه هنرهای سنتی

نمایش پرتره‌های خیابانی در گالری ایده

گلریز با سازهای خاکی هم‌نوایی می‌کند

تأسیس دانشگاه استاد فرشچیان اقدامی مبارک است/ در تدریس هنرهای سنتی به دنبال کیفیت‌محوری باشیم نه کمیّت‌

طراحی کاشی محور جدید دوسالانه تذهیب‌های قرآنی

نگارگری؛ تصویرگر زیبایی‌های عاشورا

راه‌یافتگان به بخش مسابقه نخستین جشنواره عکس مستند به‌زودی اعلام می‌شود

نمایشگاه عکس «زمین» برگزار می‌شود

تأسیس دانشگاه فرشچیان؛ کاری ارزنده برای بازشناسی هنرهای سنتی

سوگ‌آواهای کهن را اجرا می‌کنم

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه