222407
پنجشنبه  26  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

شنبه , 20 مرداد 1397 ساعت 15:21

فراخوان بیست‌و‌یکمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی منتشر شد

قصه ‌زندگی مردم ایران و جهان، غم‌ها و شادی‌هایشان موضوع محوری بیست‌ویکمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است که زمستان امسال در تهران برگزار می‌شود.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری آنا از اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، فراخوان این رویداد فرهنگی و هنری با تفاوت‌هایی نسبت به دوره‌های پیشین در حالی منتشر شده که شرکت‌کنندگان می‌توانند تجربه‌های قصه‌گویی خود را در سه بخش تخصصی (قصه‌گویی)، عمومی و علمی (مقاله‌نویسی) محک بزنند.

در این میان بخش تخصصی قصه‌گویی، از دو بخش اصلی ملی شامل دختران و پسران (14 تا 18 سال)، زنان و مردان (18 سال به بالا) و مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها و بخش بین‌الملل شامل برگزیدگان 20 دوره جشنواره قصه‌گویی در مراحل بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای، قصه‌گویان و مجریان حرفه‌ای دارای سابقه اجرا در رسانه ملی و تئاتر کشور و داوطلبان سایر کشورها تشکیل شده است.

محور موضوعی این دوره از جشنواره قصه زندگی من (زندگی بهتر، غم و شادی) تعیین شده است.

بر همین اساس قصه‌گویان در حوزه تکنیکی می‌توانند به دو شیوه قصه‌گویی سنتی (کلاسیک) شامل قصه‌گویی به شیوه‌ روایت‌گری بدون ابزار و قصه‌گویی خلاق با استفاده از ابزار، امکانات دیداری و شنیداری و قصه‌های خود را در بیست‌و‌یکمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی روایت کنند.

این فراخوان به شرایط شرکت در این رویداد فرهنگی اشاره کرده که بر اساس آن قصه‌گویی به صورت تک‌نفره و در مدت زمان حداکثر 51 دقیقه، تصویربرداری از قصه‌گو در نمای باز (L.g-sh لانگشات)، انتخاب متن و اجرای قصه‌گویی متناسب با مخاطب کودک، نوجوان و خانواده، رعایت پوشش مناسب و محتوای قصه منطبق با شئونات اسلامی، ثبت‌نام و ارسال آثار از طریق سایت جشنواره و دریافت کد رهگیری و مطالعه شیوه‌نامه و منابع تخصصی قصه‌گویی موجود در سایت جشنواره از جمله این شرایط برشمرده شده است.

شرکت‌کنندگان در جشنواره تا 25 شهریورماه 1397 فرصت دارند فیلم ‌قصه‌های خود را در پایگاه جشنواره روی وب سایت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بارگذاری کنند.

انتخاب قصه مناسب هم ‌راستا با محورهای جشنواره، توانایی به‌کارگیری فنون قصه‌گویی (استفاده از زبان بدن، بهکارگیری لحن و کلام، پرداخت قصه و...)، توانایی اجرای زنده در حضور مخاطب و تعامل با آن‌ها و خلاقیت و نوآوری (متن، اجرا و پوشش) از مهم‌ترین شاخص‌های داوری این رویداد فرهنگی عنوان شده است.

قصه زندگی را 90 ثانیه‌ای روایت کنید

راه‌اندازی بخش عمومی یکی از شاخص‌ترین تغییرات جشنواره قصه‌گویی سال 1397 نسبت به دوره‌های پیشین است.

بر اساس این تغییر تمامی علاقه‌مندان بدون هیچ محدودیتی می‌توانند در بخش عمومی شرکت و قصه‌های خود را در قالب روایت مستند‌گونه از غم‌ها، شادی‌ها و لحظات پندآموز زندگی در قالب فیلم 90 ثانیه‌ای با محور موضوعی قصه زندگی من از طریق سایت جشنواره تا 25 شهریور 1397 ارسال کنند.

بر همین اساس، روایت قصه از زبان یک راوی، مدت زمان قصه در حداکثر 90 ثانیه، ارسال فیلم در قالب mp4 (حجم 200 تا 400 مگابایت)، تصویربرداری با استفاده از دوربین، موبایل و ...، برخورداری تصاویر از کیفیت صدای مطلوب و قاب افقی و رعایت پوشش مناسب با محتوای قصه و منطبق با شئونات اسلامی از جمله شرایط شرکت در این بخش از جشنواره است.

در فراخوان این جشنواره همچنین بر استفاده از نمادهای فرهنگی و ویژگی‌های بومی و سنتی هر استان در تولید فیلم‌های 90 ثانیه‌ای تأکید شده است. آثار برگزیده در این بخش از طریق رسانه‌های دیداری منتشر خواهد شد.

در عین حال، محورهای موضوعی بخش علمی (مقاله‌نویسی) بیست‌و‌یکمین دوره این جشنواره نیز به دنیای مدرن، عصر ارتباطات و حیات قصه‌ها، قصه‌گویی، تجربه اجتماعی و روابط انسانی، قصه‌گویی، رسانه، مهارت‌های زندگی و قصه‌گویی، تنوع و تبادل فرهنگی اختصاص یافته است.

بر همین اساس، شرکت‌کنندگان این بخش به نگارش مقاله‌های علمی پژوهشی، علمی ترویجی یا مروری، مطالعات موردی و تحلیلی انتقادی خواهند پرداخت.

مهلت ارسال چکیده مقاله 25 شهریور، اعلام نتایج چکیده مقاله‌ها پنج مهرماه و مهلت ارسال اصل مقاله‌های پذیرفته شده پنج آبان‌ماه سال 1397 تعیین شده است.

دبیرخانه مرکزی بیست‌ویکمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در تهران، خیابان دکتر فاطمی، خیابان حجاب، معاونت فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع شده است.

انتهای پیام/4072/4031/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

تأسیس دانشگاه فرشچیان؛ کاری ارزنده برای بازشناسی هنرهای سنتی

تأسیس دانشگاه استاد فرشچیان اقدامی مبارک است/ در تدریس هنرهای سنتی به دنبال کیفیت‌محوری باشیم نه کمیّت‌

حمایت دانشگاه آزاد از دانشجویان کم برخوردار دانشگاه هنرهای سنتی

نمایشگاه نقاشی هنرمندان مبتلا به اوتیسم تا 30 مهر ادامه دارد

نگارگری؛ تصویرگر زیبایی‌های عاشورا

طراحی کاشی محور جدید دوسالانه تذهیب‌های قرآنی

دانشگاه فرشچیان؛ تزریق روح تازه به دانشگاه

نمایشگاه عکس «زمین» برگزار می‌شود

نمایش پرتره‌های خیابانی در گالری ایده

مهم‌ترین منبع آموزشی موسیقی دنیا در ایران منتشر می‌شود

دانشگاه فرشچیان؛ تزریق روح تازه به دانشگاه

نمایشگاه نقاشی «اسکیزوتایپال» افتتاح می‌شود

بیژنی از نوروز می‌خواند

نمایشگاه نقاشی هنرمندان مبتلا به اوتیسم تا 30 مهر ادامه دارد

حمایت دانشگاه آزاد از دانشجویان کم برخوردار دانشگاه هنرهای سنتی

نمایش پرتره‌های خیابانی در گالری ایده

گلریز با سازهای خاکی هم‌نوایی می‌کند

تأسیس دانشگاه استاد فرشچیان اقدامی مبارک است/ در تدریس هنرهای سنتی به دنبال کیفیت‌محوری باشیم نه کمیّت‌

طراحی کاشی محور جدید دوسالانه تذهیب‌های قرآنی

نگارگری؛ تصویرگر زیبایی‌های عاشورا

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه