دوشنبه  06  خرداد  1398
چهارشنبه , 10 مرداد 1397 ساعت 04:05

مدیر بخش تئاتر خیابانی جشنواره تئاتر فجر:

بخش تئاتر خیابانی تنها بخش با تولیدات تازه است

مدیر بخش تئاتر خیابانی سی‌و‌هفتمین جشنواره تئاتر فجر گفت: بخش تئاتر خیابانی و تجربه‌های اجرایی تنها بخشی است که با تولیدات تازه در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر برگزار می‌شود.

سامان خلیلیان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه تئاتر خبرگزاری آنا، با بیان اینکه بخش تئاتر خیابانی و تجربه‌های اجرایی تنها بخشی است که تولیدات تازه دارد، گفت: در این دوره به آنچه که چندین سال است به دنبالش هستیم، دست پیدا کرده‌ایم. این موضوع همان مواجهه ما با گروه‌های نمایشی است که در بخش تازه‌های تئاتر، با اثر هنری خواهد بود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ایده‌ها و طرح‌هایی که ارائه می‌شود معمولاً در خوانش و قرائت به طراحی درست پروپوزال نمی‌انجامد، بنابراین کار با ادبیات درستی منتقل نمی‌شود و گروه از اجرا و ارائه باز می‌ماند.

مدیر بخش تئاتر خیابانی سی‌و‌هفتمین جشنواره بین‌‌المللی تئاتر فجر، اظهار کرد: با توجه به اینکه اجراهای عمومی و تئاتر خیابانی سال‌هاست که فراموش شده، در بخش تجربه‌های اجرای این دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر این نگاه وجود دارد که تولیدات تازه داشته باشیم.

خلیلیان در ادامه خاطرنشان کرد: این موضوع محل مناقشه من با فرهاد مهندس‌پور، دبیر پیشین جشنواره تئاتر فجر هم بود که وقتی اجرای عمومی نداریم، ضرورتی به حضور در بخش مرور نیست. به همین دلیل امسال با برهانی‌مرند دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر صحبت کردیم که در قالب بخش‌ تجربه‌های اجرا و تئاتر خیابانی تولیدات تازه داشته باشیم.

دبیر بخش تئاتر خیابانی و تجربه‌های اجرا سی‌و‌هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر گفت: نحوه دیگر راهیابی آثار به این بخش از کانال دیگر جشنواره‌هاست. امسال شرایطی به وجود آمده که شرکت‌کنندگان و برگزیدگان دیگر جشنواره‌ها بتوانند به این بخش راه پیدا کنند. طبق ضوابط بسیاری از جشنواره‌ها حضور آثار نمایشی شرکت‌ داده شده در یک جشنواره و یا نمایش‌های برگزیده یک جشنواره در جشنواره‌های دیگر امکان‌پذیر نیست؛ در حالی‌ که گروه‌های نمایشی می‌توانند آثار خود را در بخش تئاتر خیابانی و تجربه‌های اجرا جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بیاورند. در حقیقت برگزیدگان جشنواره‌های دیگر به ما معرفی می‌شوند تا به جشنواره‌های تئاتر فجر راه یابند.

وی ادامه داد: براساس تجربه طی چند سالی که در حوزه تئاتر خیابانی بودم، امکان حضور در بخش مسابقه را در جشنواره تئاتر فجر به عنوان اقدامی جدید ایجاد کردیم، بنابراین صرفاً دعوت از گروه‌ها برای حضور در جشنواره نیست. برای مثال برگزیدگان جشنواره مریوان در قالب کارهای خارج از مسابقه به جشنواره تئاتر فجر راه پیدا می‌کنند و بعد در صورتی که از کیفیت لازم برخوردار باشند این امکان فراهم می‌شود که چند اثر به بخش مسابقه جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر راه پایند.

خلیلیان اظهار کرد: گفتمان ما از 22 اثر در حوزه تئاتر خیابانی و 14 اثر در حوزه تجربه‌های اجرایی این‌گونه خواهد بود که همه آثار با تأکید بر کیفیت انتخاب شوند. تنوع در شکل‌های اجرایی به خصوص در حوزه تجربه‌های اجرا ما را به سمتی می‌برد که بستری را فراهم کنیم تا در تمامی بخش‌ها امکان حضور بهترین‌ها چه به لحاظ کیفی، چه تجربی و گفتمانی بوجود آید.

وی تاکید کرد: از تمام کسانی که دغدغه تئاتر خیابانی دارند دعوت می‌کنم امسال در تمام حوزه‌ها که ارتباط با خارج از صحنه‌های نمایش دارند، حضور پیدا کنند. تلاش ما این است که آثار در بخش بین‌الملل هم حضور داشته باشد و من امیدوار هستم که امسال بخش متفاوت و جذابی داشته باشیم.

مدیر بخش تئاترخیابانی سی‌و‌هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در پایان سخنانش گفت: علاقه‌مندی مردم به تئاتر خیابانی و اجراهای خارج از سالن‌ها، هر ساله در حال افزایش است و من امیدوار هستم با اجرای نمایش‌های خیابانی این دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، این میزان بیش از پیش شود.

انتهای پیام/4031

http://ana.ir/i/300197
«به هوای پاک پرید»تندیس بهترین ایده جشنواره تئاترتجربه را کسب کرد

«به هوای پاک پرید»تندیس بهترین ایده جشنواره تئاترتجربه را کسب کرد