433145
يكشنبه  27  آبان  1397
چهارشنبه , 13 تیر 1397 ساعت 11:08

فراخوان پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کوردی سقز اعلام شد

دبیر پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کوردی سقز از اعلام فراخوان این دوره از جشنواره خبر داد و گفت: جشنواره در روزهای 26 الی 30 آبان‌ماه 97 برگزار می‌شود.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری آنا، قطب‌الدین صادقی اظهار داشت: پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کوردی سقز به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان و با همکاری و همراهی استانداری استان، اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت استانداری و فرمانداری ویژه شهرستان سقز، شهرداری و شورای اسلامی شهر سقز و انجمن هنرهای نمایشی کردستان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اهداف و اولویت‌های این جشنواره عنوان کرد: توجه به ادبیات و زبان کوردی به عنوان پشتوانه‌ای غنی برای تشویق و ترغیب نویسندگان به نگارش متون نمایشی بر اساس اصالت‌ها و ارزش‌های فرهنگی مناطق کوردنشین با تاکید بر میراث ملی، اسلامی و نگاهی نوبه فرهنگ عامه، رسوم و آیین‌های سنتی در این مناطق، ایجاد بستری مناسب و فضایی فرهنگی برای تبادل اندیشه‌های خلاق و نوگرایانه در بین هنرمندان عرصه نمایش و عامه مردم، بازآفرینی خلاقانه حماسه، آیین‌ها و رسوم ملی و مذهبی از طریق هنر فاخر نمایش، توجه ویژه و کشف استعدادهای جوان در عرصه‌های گوناگون نمایش و حمایت مستمر از این استعدادها، تلاش و حمایت برای به اجرای عمومی در آوردن تولیدات نمایشی در مناطق کوردنشین ایران اسلامی به زبان کوردی از جمله اهداف و اولویت‌های این دوره از جشنواره تئاتر کوردی سقز است.

صادقی با بیان اینکه این دوره از جشنواره به صورت غیررقابتی هم‌زمان با دهه سوم آبانماه سال جاری در شهر سقز برگزار می‌شود، افزود: شرط اصلی حضور در جشنواره ارائه متن کامل نمایشنامه به زبان کوردی است.

دبیر پانزدهمین جشنواره تئاتر کوردی سقز ادامه داد: هر گروه نمایشی دارای شرایط و ضوابط و مقررات صادره از سوی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از سراسر کشور می‌تواند داوطلب حضور در جشنواره باشند.

وی با بیان اینکه جشنواره به طور جدی از پذیرش آثاری که به هر عنوان در جشنواره دیگری توسط گروه داوطلب شرکت نموده باشد معذور است، تاکید کرد: در صورت پذیرش اثر و حتی در زمان برگزاری جشنواره، در صورت اثبات حضور در جشنواره‌های دیگر، نمایش در هر مرحله‌ای حذف و هیچ کمک هزینه‌ای به گروه پرداخت نخواهد شد.

صادقی گفت: جشنواره در راستای توسعه زیباشناسی، فرهنگ و هنر کوردی و به منظور حمایت از متون کوردی و تشویق و ترغیب نویسندگان مستعد خودی از پذیرش متون ترجمه شده خارجی معذور است و گروه‌های خارج از کشور با ارسال فیلم نمایش می‌توانند داوطلب حضور در جشنواره باشند.

دبیر پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کوردی سقز با اشاره به گاه شمار جشنواره بیان داشت: متقاضیان حضور در جشنواره تا 15 مردادماه فرصت دارند 2 نسخه از متن مورد نظر را به دبیرخانه ارسال کنند.

صادقی با بیان اینکه کلیه متون رسیده به دبیرخانه جشنواره که دارای شرایط مندرج در این فراخوان باشند، مسقیماً به مرحله بازبینی جشنواره راه خواهند یافت، ابراز داشت: آثار پذیرفته شده در جشنواره توسط هیئت بازبین همزمان با 15 آبان امسال اعلام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: به منظور تحول و دگرگونی در ساختار اجرایی جشنواره و تلاش برای ایجاد فضایی فرهنگی و توجه ویژه به اندیشه‌های فاخر هنری، جشنواره به صورت غیررقابتی برگزار می‌شود.

صادقی با بیان اینکه دبیرخانه جشنواره به گروه‌های راه یافته حداقل 30 و حداکثر 50 میلیون ریال ورودی پرداخت میکند، افزود: جشنواره از 3 کار برتر به انتخاب کارشناسان برای اجرا در شهرستان‌های دیگر تا سقف 50 میلیون ریال حمایت می‌کند.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

مأمورهای اعدام را بشناسیم

«شاهودالاهو» به یاد زلزله سرپل ذهاب می‌نوازد

او که خط خوش انسانیت مشق می‌کرد

نمایشگاه گروهی عکس اتفاق 2 برگزار می‌شود

نمایشگاه گروهی عکس «پا در قاب گرفتن» برگزار می‌شود

رویای زمین تا 27 آبان در برج آزادی

زمانی فیلم ساختن تکلیف بود، اما اکنون یک تجارت است

اجرای ارکستر «رسانه هنر» در تالار وحدت

اجرای هنر شهرداد روحانی در تالار وحدت

اجرای کنسرت گروه سون و مهدی جهانی در نمایشگاه بین‌المللی 

او که خط خوش انسانیت مشق می‌کرد

«شاهودالاهو» به یاد زلزله سرپل ذهاب می‌نوازد

نمایشگاه نقاشی حس لحظه‌ها تا 8 آذر در گالری نقش قلم

کنسرت ارکستر نیلپر در تالار وحدت برگزار می‌شود

آرزوهای خط خطی تا 28 آبان در باغ موزه قصر

نمایشگاه گروهی عکس عاشورایی تا 30 آبان برپاست

ملی‌گرایی و جهان وطنی در اندیشه امام موسی صدر بررسی می‌شود

اجرای کنسرت گروه سون و مهدی جهانی در نمایشگاه بین‌المللی 

نمایشگاه گروهی عکس «پا در قاب گرفتن» برگزار می‌شود

رویای زمین تا 27 آبان در برج آزادی

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های یکشنبه 27 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های یکشنبه 27 آبان