چهارشنبه  30  مرداد  1398
چهارشنبه , 09 مرداد 1398 ساعت 11:22

سیروس مقدم از بازگشت جالب بهبود به «پایتخت» می‌گوید + فیلم

کارگردان سریال «پایتخت» از چگونگی بازگشت شخصیت بهبود با بازی مهران احمدی به این سریال می‌گوید.

به گزارش خبرنگار حوزه رادیو و تلویزیون گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، سیروس مقدم با حضور در برنامه سلام صبح بخیر از سوابق هنری خود و نحوه آغاز کارش گرفته تا حواشی حذف باباپنجعلی از «پایتخت»، چگونگی بازگشت شخصیت بهبود، احتمال اضافه شدن یک کاراکتر کهنسال و اتفاقات و خبرهای تازه این سریال محبوب سخن گفت.

محمد صابری امروز در برنامه سلام صبح بخیر میزبان سیروس مقدم کارگردان مطرح تلویزیون و به تعبیری سلطان سریال‌سازی بود که همین لقب هم در ابتدای گفتگو زمینه‌ساز شوخی حسین کلهر با او شد.

مقدم در ابتدای گفتگو درباره آغاز فعالیت هنری خود گفت: من فارغ‌التحصیل دانشکده هنرهای زیبا هستم و رشته تحصیلی‌ام نقاشی گرافیک بوده است. این سعادت را داشتم که به دلیل نسبت خانوادگی و رشته تحصیلی که دو سال در واحدهای عمومی طراحی صحنه را هم پشت سر گذاشته بودم، در سریال «دایی جان ناپلئون» ناصر تقوایی به عنوان کارآموز طراح صحنه باشم و حضور در این سریال برای من مثل یک دانشگاه شد. از نزدیک کار را دیدم و آشنا شدم و کم کم از رشته تخصصی خودم که نقاشی گرافیک بود به سمت کارگردانی کشیده شدم.

وی درباره دلیل گرایش خود به تلویزیون به جای سینما بیان کرد: در شرایط حاکم بر سینما و تلویزیون تفاوت‌هایی وجود دارد. در تلویزیون 70، 80 درصد خود سیروس مقدم اندیشه می‌کند، تیم مورد علاقه و بازیگران دلخواهش را می‌آورد و قصه مورد علاقه را می‌سازد چون بازگشت اقتصادی و مالی در تلویزیون در درجه اول قرار ندارد، پس بار فرهنگی اولویت اول است، اما در سینما برای بازگشت مالی خودشان قصه و بازیگران را انتخاب می‌کنند که مورد پسند من نیست.

این کارگردان ادامه داد: سریالی را بعد از انقلاب کار کردیم به نام «کوچک جنگلی» که اول آقای تقوایی و بعد افخمی کارگردانی آن را برعهده داشتند و من این فرصت را داشتم در خدمتشان باشم و تجربه‌های زیادی را در آن دو سال به دست آوردیم. در دوره افخمی هم برنامه‌ریزی و دستیاری را ادامه دادم و اتفاقاً به توصیه خود آقای تقوایی در تیم ماندیم.

مقدم یادآور شد: بعد از آن «ای ایران» را با آقای تقوایی کار کردم تا زمانی که آقای میرباقری برای سریال «امام علی» مرا دعوت به کار کرد.

وی درباره سریال «به سوی افتخار» که درباره مافیای فوتبال بود و در سال 77 تولید شد، توضیح داد: این سریال در زمان خودش خیلی از حرف‌هایی را که حالا خیلی بزرگ شده و همه درباره‌شان حرف زده می‌زنند مطرح کرد. آن موقع همه شخصیت‌های سریال را با آدم‌های واقعی فوتبال مقایسه می‌کردند. مثلاً نقش اکبر عبدی را با فلانی مقایسه می‌کردند و می‌گفتند منظور چه کسی بوده است. اکبر عبدی در آن سریال نمایشگاه‌داری بود که عشق فوتبال داشت و همه شخصیت‌ها مابازای خودشان را آن موقع پیدا می‌کردند.

خالق سریال محبوب «پایتخت» درباره نحوه شکل‌گیری این سریال توضیح داد: «پایتخت» یک طرح خلاصه دو سه صفحه‌‌ای داشت که تورج اصلانی که از اینجا به او سلام می‌کنم ارائه کرده بود آقای تنابنده قرار بود آن را بنویسد و اصلانی بسازد. سال 89 تنابنده این طرح را به من معرفی کرد، ما قبل از آن سریال «چاردیواری» و «پیامک از دیار باقی» را با هم کار کرده بودیم. یک خطی قصه پایتخت خیلی به نظرم جذاب و عزیز آمد. این طرح یک جمله کلیدی داشت که خانواده‌ای به خاطر تعطیلات عید مجبورند 14 روز پشت کامیون زندگی کنند. این موضوع خیلی برای من جذاب بود که آنها می‌آیند خانه‌شان را تحویل بگیرند اما مجبور می‌شوند کنار هم در پشت کامیون قرار بگیرند و این طرح من و غفوری را جذب کرد و تصمیم گرفتیم آن را بخریم.

مقدم یادآور شد: تورج به دفتر ما آمد، لطف کرد و طرح را در اختیار ما قرار داد و مبلغی به او پرداخت شد. طرح دچار تغییرات مختلفی شد مثلاً این خانواده در ابتدا حاشیه‌نشین بودند و همه چیز خیلی تغییر کرد. خیلی فکر کردیم که اینها را به کدام نقطه از ایران مرتبط کنیم. یزد، کردستان، همدان و لرستان هم مدنظرمان بود اما وقتی موسیقی مازندران را شنیدیم دیدیم چقدر مهجور است و غنا دارد. در بازبینی‌هایمان به مازندران رسیدیم که آنقدر مردم خونگرمی داشت که حتی ساعت 6 صبح که به یک روستا وارد شدیم در هر خانه‌ای را می‌زدیم به‌زور ما را داخل می‌بردند و تخم مرغ محلی جلویمان می‌گذاشتند.

وی تأکید کرد: اوایل قدری بین شمالی‌ها سوء تفاهم ایجاد شد ولی هرچه کار جلو رفت بیشتر همه فهمیدند که در راستای شناساندن فرهنگ شمال پیش می‌رود.

این کارگردان درباره دشواری هویت‌پردازی برای شخصیت‌ها در ابتدا و امروز تصریح کرد: این بخش از یک نظر سخت و از نظر دیگر سهل شده است. آسان از این نظر که نویسنده‌ها دیگر روحیات و لحن شخصیت‌ها را می‌شناسند. اما در 5 فصل سراغ همه ویژگی‌ها این خانواده رفته‌ایم و پیدا کردن چیزهای جدید خیلی سخت است. حالا دو ماه است محسن تنابنده و آرش قادری دنبال ظرفیت‌های جدید هستند.

مقدم ماجرای حذف باباپنجعلی را اینگونه شرح داد: این اتفاق نه به دیروز و نه یک هفته پیش مربوط است اما برخی آن را به اتفاقاتی ربط دادند که واقعاً ربطی نداشت. وقتی پایتخت 5 تمام شد با روزنامه هفت صبح مصاحبه جدی داشتیم و تنابنده هم در برنامه رشیدپور اعلام کرد که ظرفیت نقش باباپنجعلی به نظر می‌رسد تمام شده است یا باید راه دیگری برای بقای آن پیدا شود و آن را به شکل دیگری وارد قصه کرد مثلاً تبدیل به روحی شود که هرازگاهی بیاید و چیزی از گذشته تعریف کند یا او برود و برادری به قصه اضافه شود که کار پنجعلی را انجام دهد. این صحبت برای یک سال پیش است و مصاحبه‌هایش هم موجود است و وقتی با سازمان قرارداد بستیم تبدیل به یک تصمیم جدی شد و ما تصمیم بر حذف باباپنجعلی گرفتیم.

وی موضوع بی‌اطلاعی خمسه را تأیید نکرد و گفت: این‌طور که او را صدا بزنند و بگویند قرارداد اینگونه شده و باباپنحعلی حذف شده نبوده، اما او از قبل خبر داشته است. درباره خمسه بگویم که ما 10 سال یک زندگی تنگاتنگی را با هم داشتیم. همه بچه‌های پایتخت آقای خمسه را دوست دارند. حتی حین پایتخت 5 ناخوشی مشکوکی پیدا کردند که همه ما به هم ریخته بودیم و خانم غفوری به‌سرعت شرایط را فراهم کرد که او زودتر به تهران برود و با بیمارستان نیکان هماهنگ شد تا چکاپ شود. ما ایشان را دوست داریم ولی به لحاظ حرفه‌ای قرار است همکاری‌مان به شکل دیگری ادامه پیدا کند و ایشان برای کار بعدی من دیروز دفتر بودند و صحبت کردیم تا یکی از نقش‌های خواب‌زده را ایفا کند.

کارگردان پایتخت درباره بهبود نیز توضیح داد: درباره بهبود در قسمت قبلی اعلام کردیم اتفاقی می‌افتد او حین آموزش و پرورش فیل فوت کرده و جسد او را آتش زده‌اند، اما او برمی‌گردد و چگونگی برگشتن او هم بامزه است. ما آفریقا را به سریال می‌آوریم و قصه جذابی دارد که خود بهبود هم در آن هست و روح نیست.

مقدم یادآور شد: متن‌های سریال دارد نوشته می‌شود، همین حالا در کیفم قسمت دو را دارم که در راه داشتم آن را می‌خواندم. اوایل آذرماه تصویربرداری را شروع می‌کنیم و از 15، 20 روز قبل دیدن لوکیشن‌ها و پیش‌تولید را خواهیم داشت. ضمن اینکه ممکن است کاراکتر مسنی وارد قصه کنیم تا طیف کهنسال هم از ما راضی باشند اما بازیگر این نقش هنوز مشخص نشده است.

وی در این‌باره که آیا درست است به جز همسرش سختش است با تهیه‌کننده دیگری کار کند، گفت: از زمانی که به عنوان تهیه‌کننده و کارگردان مشترک کار می‌کنیم، هرچیزی از شیر مرغ تا جان آدمیزاد که در قصه لازم بوده فراهم شده. خدا خشایار الوند را رحمت کند او می‌گفت؛ در قصه قرار است فولکس واگن زیر آب ببریم و آیا این کار در قشم شدنی است؟ خانم غفوری هم به‌راحتی شرایط را فراهم کرد و ما در قشم این صحنه‌ها را گرفتیم. با او لحظه‌ای از کیفیت کار کم نمی‌شود و واقعیت دارد که برایم سخت است با تهیه‌کننده دیگری کار کنم.

این کارگردان مطرح در پایان خطاب به مردم گفت: ممنونم که این فرصت به من داده شد که بعد از مدت‌ها در خدمتتان باشم. دوست دارم از شما که می‌دانم کارهای فرهنگی و سریال‌های فرهنگی را دوست دارید خواهش و دعوت می‌کنم یک فیلم سالم به اسم «قسم» به کارگردانی آقای تنابنده را حتماً ببینید که فیلم شریف، پاک و انسان دوستانه‌ای است.

برنامه صبحگاهی «سلام صبح بخیر» به تهیه‌کنندگی ابوالفضل صفری شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 7 تا 9:30 از شبکه 3 سیما روی آنتن می‌رود.

انتهای پیام/4072/4100/پ

http://ana.ir/i/408020
سریال‌های محرمی تلویزیون معرفی شدند

سریال‌های محرمی تلویزیون معرفی شدند

روایت بازیگر «چاق و لاغر» از وسوسه‎ای که رهایش نمی‌کند

روایت بازیگر «چاق و لاغر» از وسوسه‎ای که رهایش نمی‌کند

برف آخر روی بام احسان علیخانی

برف آخر روی بام احسان علیخانی

انتصاب اعضای هیئت اندیشه‌ورز شبکه افق

انتصاب اعضای هیئت اندیشه‌ورز شبکه افق

بزرگ‌ترین گنبد متعلق به کدام مسجد در دانشگاه آزاد اسلامی است؟

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین نیروی انتظامی استان البرز و شهرداری کرج

از بی‌عدالتی آموزشی تا نبود بودجه مستقل/ مشکلات نخبگان تمامی ندارد

آماده انعقاد قرارداد پژوهشی با دانشگاه‌ها هستیم/ همه پروژه‌های قرارگاه خاتم‌الأنبیاء(ص) فعال هستند

یوم الحساب خودروسازان/ بازداشت "مخصوص" در جاده قدیم

فضای مجازی آن‌طور که شایسته است کنترل و مدیریت نمی‌شود/ رصد مداوم فضای مجازی توسط فتا

تولید ثروت بر پایه اقتصاد دانش‌بنیان بسترسازی شود/ توسعه فناوری نانو مصداق شکوفایی علمی جهان اسلام است

تخصیص بودجه ورزش از طریق درآمدزایی پروژه‌های ورزشی/ راه‌اندازی مدارس تخصصی ورزش در سما

ایران به دلایل حقوقی مخالف مشارکت آمریکا در ایجاد منطقه امن در سوریه است

مسئولان به «تولید داخلی» به عنوان کلید اصلی حل مشکلات موجود توجه کامل کنند/ با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم/ مسئولان از دشمنان نترسند

سری جدید «شک مقدس» روی آنتن شبکه هفت

سواد رسانه‌ای تهديدهای فضای مجازی را به فرصت تبديل می‌کند

کارگردان «چهار انگشت» برای شبکه نمایش خانگی سریال می‌سازد

بررسی«دلبند» و تقدیر از منوچهر اسماعیلی در «شب سینما»

رمزگشایی از پرونده مدیران فاسد در مستند تلویزیون

اظهارنظر یک حقوقدان درباره درآمد بازیگران سریال شهرزاد

«زیرخاکی» امروز کلید می‌خورد

دوبله به حفظ زبان فارسی به‌عنوان یکی از مؤلفه‌های هویت ایرانی می‌پردازد/ از هیچ کمکی به هنرمندان دریغ نمی‌کنیم

بررسی غدیر در متون کهنه شیعه در «شب روایت»

امشب؛ فینال عصر جدید با تنوعی از مهارت‌های شگفت انگیز!+ فیلم

عیدانه سیما در عید سعید غدیر خم

فناوری نانو زیر ذره‌بین «چرخ»

فینال برنامه «عصر جدید» در شب عید غدیر پخش می‌شود

با «عصر جدید» بیشتر شناخته شدم/ رد پیشنهاد مجری‌گری به خاطر همکاری با احسان علیخانی/ رمز موفقیت امین حیایی در چیست؟

ویژه‌برنامه شب موسیقیایی به مناسبت عید سعید غدیرخم

روی آرای داوران برنامه عصر جدید تأثیر داشتم

پیش‌تولید فصل جدید خندوانه آغاز شده است

نامه‌های دوبله شنیدنی شد/ رونمایی از مستند پرتره پیشکسوت دوبله «سعید مظفری»

گزارشگر و مستندساز پیشکسوت آمریکایی در «خیلی دور خیلی نزدیک»

بررسی مسائل حقوقی هنرمندان تئاتر در «شب تئاتر»