دوشنبه  27  اسفند  1397
يكشنبه , 13 آبان 1397 ساعت 16:03

در روزهای پایانی ماه صفر؛

مشهد آماده استقبال از زائران است

هم‌زمان با روزهای پایانی ماه صفر و ایام رحلت پیامبر اکرم (ص)، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و شهادت امام رضا (ع)، مشهد مقدس آماده استقبال از زائران شد.

به گزارش خبرنگار حوزه حج و زیارت گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، هر ساله در آستانه ایام 28 صفر و روز شهادت امام رضا (ع)، خادمان و مجاوران حرم حضرت رضا(ع) برای میزبانی از زائران آن حضرت به استقبال آن‌ها می‌روند، هم‌اینک نیز تولیت آستان قدس رضوی جهت پذیرایی از زائران رضوی برنامه‌های مختلف را تدارک دیده است.

خدمتگزاری 300 خادم حرم رضوی به زائران پیاده  

 سید خلیل منبتی معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی، اظهار کرد: هر ساله در ایام دهه آخر صفر خدام بارگاه رضوی برای پذیرایی از زائران پیاده امام رضا(ع) در مسیرهای منتهی به مشهد مقدس ایستگاه خدمت‌رسانی راه‌اندازی می‌کنند.

وی ادامه داد: هم‌زمان با ایام دهه آخر صفر 50 ایستگاه درون‌شهری و برون‌شهری توسط خدام رضوی راه‌اندازی می‌شود که از این تعداد حدود 10 ایستگاه بیرون از شهر به زائران پیاده امام رضا(ع) خدمت‌رسانی می‌کنند.

منبتی با اشاره به اینکه ایستگاه جوادالائمه(ع) شهر ملک‌آباد یکی از بزرگ‌ترین مکان‌هایی خدمت‌رسانی به زائران امام رضا(ع) است، افزود: خدام کفشداری حرم مطهر رضوی در ایستگاه زائران پیاده جوادالائمه(ع) با هزینه شخصی خود از احداث مکان تا پذیرایی به زائران خدمت می‌کنند، روزانه 10 هزار نفر از خدمات پذیرایی و اسکان این ایستگاه استفاده خواهند کرد.

وی ادامه داد: بیش از 300 نفر از خدام رضوی در ایستگاه جوادالائمه(ع) در طول شبانه‌روز به زائران پیاده حضرت علی بن موسی‌الرضا(ع) خدمت می‌کنند.

اقامه نماز جماعت در 70 نقطه از اماکن متبرکه رضوی

حجت‌الاسلام سعید آخوندی رئیس اداره تبلیغات آستان قدس رضوی نیز با اشاره به حضور پرشمار زائران در ایام دهه آخر صفر و ایام شهادت حضرت رضا(ع) در مشهد اظهار کرد: در این ایام روزانه به‌طور متوسطه در بیش از 70 نقطه از اماکن متبرکه رضوی نماز جماعت اقامه می‎شود که در 15 مکان نماز صبح، 30 مکان نماز ظهر و عصر و 25 مکان نیز نماز مغرب و عشاء خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود در ایام دهه آخر صفر روزانه بیش از 600 هزار زائر رضوی در نمازهای جماعت اماکن متبرکه رضوی شرکت کنند، گفت: با توجه به حضور کاروان‌های پیاده و عموم زائرانی که برای ایام شهادت حضرت رضا(ع) به مشهد می‌آیند، پیش‌بینی می‌شود در هر روز 150 هزار زائر در نماز صبح، 220 هزار زائر در نماز ظهر و عصر و 250 هزار نفر هم در نمازهای مغرب و عشاء حرم مطهر امام رضا(ع) شرکت کنند.

رئیس اداره تبلیغات آستان قدس رضوی همچنین از اقامه نماز جماعت در پارکینگ‌های حرم مطهر رضوی خبر داد و گفت: با توجه به تفاوت افق در شهرهای مختلف و حضور برخی از زائران پس از اذان صبح در حرم مطهر نماز جماعت دوم صبح، در شبستان تبریزی مسجد جامع گوهرشاد نیم ساعت پس از اقامه نماز اول، برای آن دسته از زائرانی که دیرتر به حرم مطهر مشرف شده‌اند، مجدد اقامه می‌شود.

آخوندی افزود: روزانه حدود 300 نیروی خادم الصلاة خواهر و برادر به منظور نظم و شکوه هرچه بیش‌تر اقامه نمازهای جماعت در بارگاه منور رضوی حضور دارند و حدود دو ساعت قبل از اذان این نیروها با حضور در صحن‌ها و رواق‌ها زائران را به سمت صف‌های نماز جماعت هدایت و صف‌های تشکیل شده را مرتب می‌کنند.

آمادگی 43 هزار نفر برای خدمت به زائران پیاده

حجت‌الاسلام حجت گنابادی‌نژاد رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی نیز در همین رابطه گفت: برنامه‌های ستاد دهه آخر صفر در گستره حرم مطهر، مشهد مقدس، ملی و بین‌المللی برنامه‌ریزی ‌شده است. «میثاق با امام» یکی از این برنامه‌ها با محوریت حضور تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان کالاهای اساسی کشور برای میثاق با امام رضا(ع) و برای حمایت از مردم در برابر تهدیدهای دشمن  است که در حرم مطهر برگزار می‌شود.

وی افزود: برنامه «صلای عزا» عنوان برنامه خطبه‌خوانی شب شهادت امام هشتم(ع) است که با مشارکت سازمان حرم، معاونت اماکن و امور زائران و معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی طبق سنوات گذشته در حرم‌ رضوی برگزار می‌شود. همچنین به همت مرکز امور بین‌الملل در برنامه «صلای عزا» از بیانات متولیان اعتاب مقدس خارج کشور و علمای برجسته بهره‌مند خواهیم شد.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی بیان کرد: «اجتماع رضویون» با حضور جمع عظیم زائران و مجاوران در روزهای رحلت پیامبر اکرم(ص) و شهادت امام رضا(ع) در حرم رضوی برگزار می‌شود. برنامه «خیمه امت» یکی از برنامه‌های ابتکاری معاونت تبلیغات اسلامی حرم مطهر رضوی برای اجرای مراسم سوگواری اقوام مختلف در دهه آخر صفر در حرم رضوی است، برگزاری ‌برنامه‌هایی ویژه زائران پیاده اردو و آذری زبان ازجمله بخش‌های «خیمه امت» است. ویژه‌برنامه «زنان فاطمی سوگواران رضوی» نیز از دیگر بخش‌های «خیمه امت» است که در رواق حضرت زهرا(س) برگزار می‌شود و تولیدات محتوایی در 72 عنوان و 11 زبان را ارائه می‌کند.

گنابادی‌نژاد تصریح کرد: مراسم ویژه عزاداری هیئت‌های مذهبی از سراسر جهان اسلام به سبک بومی از مجموعه برنامه‌هایی است که در این ایام در حرم رضوی برگزار می‌شود. تکریم زائران، به‌عنوان یکی از راهبردهای مهم آستان قدس رضوی با مشارکت سازمان حرم و معاونت اماکن و امور زائران آستان قدس رضوی در قالب استقبال ویژه از زائران و سیاه‌پوشی بیش از 6 هزار مترمربع از صحن‌ها و رواق‌های حرم رضوی دهه آخر صفر انجام می‌شود.

برگزاری 600 حلقه معرفت در طول دهه آخر صفر

گنابادی‌نژاد خاطرنشان کرد: 600 حلقه معرفت در طول دهه آخر صفر در حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود که 100 حلقه معرفت ویژه بانوان خواهد بود.  دبیرخانه کانون خادم‌یاری زائر و زیارت در مشهد مقدس فعالیت خود را آغاز کرده است و43 هزار نفر از شهروندان و مجاوران حضرت رضا(ع) در مشهد تاکنون برای خدمت‌رسانی به زائران اعلام آمادگی کرده‌اند. هم‌اکنون17 هزار نفر از کسانی که اعلام آمادگی برای خدمت به زائران داشتند در 6 عنوان خدمتی شامل عرصه‌های اسکان، اطعام، خدمات پزشکی، خدمات فرهنگی، حمل‌ونقل، انتظامات و استقبال سازمان‌دهی شده‌اند. با فعالیت‌های کانون خادم‌یاری زائر و زیارت امیدواریم سنت میزبانی زائران که در مشهد وجود داشته است به‌صورت کمی و کیفی توسعه یابد.

وی عنوان کرد: ایستگاه‌های اسکان و استقبال از زائران پیاده در 9 محور ورود به مشهد مقدس و حرم رضوی  پیش‌بینی‌شده است.  قرارگاه فرهنگی زائران پیاده با محوریت آستان قدس رضوی در سال گذشته تشکیل ‌شده و امسال نیز با 6 کمیته مبلغان و مداحان، مراسم‌ها و تبلیغات، اطلاع‌رسانی و مستندسازی، هماهنگی امور خواهران، نظارت و ارزیابی و کمیته زائران خاص خدمت‌رسانی انجام می‌دهد.

ارائه خدمات فرهنگی توسط 2 هزار و 500 مبلّغ

وی با بیان اینکه قرارگاه فرهنگی زائران پیاده در چهار محور مبدأ، مسیر، مقصد و تداوم ارتباط با زائران پیاده خدمات متنوعی ارائه خواهد کرد، عنوان کرد: قرارگاه فرهنگی زائران پیاده برنامه‌ریزی کرده است تا حداقل یک سال با زائران پیاده امام‌رضا(ع) تعامل داشته باشد. 2 هزار و 500 مبلغ خدمات فرهنگی را در محورهای این قرارگاه پشتیبانی می‌کنند.

گنابادی‌نژاد با اشاره به مشکلات زائران پاکستانی و افغانستانی که به زیارت امام رضا(ع) مشرف می‌شوند، افزود: ستاد مناسبت‌های ویژه آستان قدس رضوی برنامه‌ریزی کرده است که حمل‌ونقل و اسکان زائران پاکستانی امام رضا(ع) با پشتیبانی سپاه امام رضا(ع) و اطعام توسط معاونت امداد مستضعفان آستان قدس، برنامه‌ریزی برای خدمات در حرم رضوی توسط سازمان حرم، بهداشت و سلامت توسط بنیاد سلامت معاونت علمی آستان قدس و خدمات و برنامه‌های فرهنگی توسط سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، معاونت ارتباطات و رسانه و نمایندگی آستان قدس رضوی در استان خراسان رضوی  انجام شود.

وی با اشاره به اهمیت فضای پارک ماشین‌های زائران در دهه آخر صفر عنوان کرد: فهرستی از زمین‌های بدون استفاده و مدارس اطراف حرم رضوی جهت تأمین پارکینگ زائران تهیه‌ شده است که سازمان عمران حریم حرم رضوی با نهادهای مرتبط در‌این‌خصوص در حال هماهنگی است. به همت معاونت اماکن متبرکه و امور زائران برای تسهیل تردد زائران در مسیرهای مسدود منتهی به حرم 100 دستگاه مینی‌بوس و زائربر(خودرو برقی) پیش‌بینی ‌شده است.

تشرف هزار زائران پیاده اهل سنت

گنابادی‌نژاد افزود: تشرف زائران پیاده اهل سنت با حضور هزار نفر از استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی را  نیز برای چندمین سال در دهه پایانی صفر خواهیم داشت. حضور مسلمانان در این ایام با شعاری واحد پاسخی کوبنده به مخالفان اهل‌بیت(ع) و تفرقه‌افکنان میان جهان اسلام خواهد بود. در دهه آخر صفر امسال 100 هزار جانماز نمدی، مهر و تسبیح توسط خادمیاران نوجوان تولید و بسته‌بندی‌ شده است، یک‌ میلیون اقلام فرهنگی که 500 قلم آن شامل کتاب، مجله و زیارت‌نامه می‌شود، برای زائران پیاده امام رضا(ع) آماده‌سازی شده است. در این ایام 2 هزار و 500 بسته متبرک نیز به هیئت‌های مذهبی که به حرم رضوی مشرف می‌شوند اهدا خواهد شد.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی بیان کرد: «ویژه‌نامه مبلغین» که با همکاری معاون حوزه علمیه قم تهیه‌ شده است در اختیار مبلغان سراسر کشور قرار خواهد گرفت. فضاسازی عمومی مشهد با عنوان «نقش بهشت» برای میزبانی باشکوه از زائران امام هشتم(ع) طی جلسات سازمان‌دهی محیطی با شهرداری، سازمان تبلیغات و سپاه امام رضا(ع) برنامه‌ریزی‌ شده است. در قالب برنامه «شباب رضا(ع)» به‌‌عنوان برنامه ملی که توسط مؤسسه جوانان آستان قدس رضوی برگزار می‌شود در دانشگاه محوری هر یک از استان‌های کشور هیئت عزاداری امام رضا(ع)  برگزار خواهد داشت. برنامه «سر سفره خدا» توسط مؤسسه آفرینش‌های آستان قدس رضوی در ایام دهه آخر صفر برای مخاطبان کودک تولید و پخش خواهد شد. همچنین پوشش برنامه‌ها در شبکه‌های سیما و پخش کلیپ‌های فرهنگ میزبانی در صداوسیمای استان خراسان رضوی را در ایام پایانی صفر خواهیم داشت.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی عنوان کرد: پویانمایی «در مسیر باران» به‌عنوان اولین پویانمایی سینمایی که با حمایت آستان قدس رضوی تولید شده نیز در ایام دهه پایانی صفر در سینماهای کشور اکران می‌شود. امیدواریم با تولید پویانمایی‌های جذاب و پرمخاطب برای تربیت معنوی نوجوانان ارادتمند به اهل‌بیت(ع) گامی برداشته باشیم.

  آمادگی کامل 15 پایگاه اورژانس حرم مطهر رضوی در ایام پایانی ماه صفر

 حسن اخوان مهدوی مدیر درمان مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی نیز گفت: با توجه به حضور گسترده زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی در ایام پایانی ماه صفر، 15 پایگاه فوریت‌های پزشکی به‌صورت شبانه‌روزی و رایگان در این ایام در اماکن متبرکه رضوی پذیرای بیماران نیازمند خواهند بود.

وی به فعالیت شبانه‌روزی هشت پایگاه اورژانس ثابت در طول سال در بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) اشاره کرد و گفت: به منظور حفظ سلامتی مردم، پایگاه‌های اورژانس سیار به تعداد این پایگاه‌ها افزوده خواهد شد تا ارادتمندان این امام همام بدون دغدغه در مراسم عزاداری ایام پایانی ماه صفر شرکت کنند.

اخوان مهدوی به فعالیت شبانه‌روزی دارالشفاء امام(ع) در دوربرگردان بست شیخ طوسی حرم مطهر رضوی اشاره و اضافه کرد: همچنین تعداد پزشکان و پرستاران این دارالشفاء در این ایام تقریباً دو برابر خواهد شد تا بیماران با آرامش بیشتری بتوانند از خدمات بخش‌های پزشکان عمومی، اورژانس، تزریقات، پانسمان، سرم‌تراپی و نوار قلب بهره‌مند شوند. یک پایگاه درمانی با همکاری این مؤسسه و اداره فراشان حرم مطهر رضوی در راستای خدمات‌رسانی به زائران در سه روز پایانی دهه آخر صفر در مسیر جاده قوچان به مشهد مقدس برپا خواهد شد.  همچنین یک پایگاه درمانی با همکاری مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی و اداره دربانان بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) برای استقبال از زائران در سه روز پایانی دهه آخر صفر در مسیر جاده سرخس به مشهد دایر می‌شود.

اخوان مهدوی به حضور فعال خادم‌یاران سلامت رضوی در پایگاه‌های اورژانس حرم مطهر رضوی اشاره کرد و گفت: مرکز مجهز فوریت‌های پزشکی صحن هدایت حرم مطهر با بهره‌مندی از تخت‌های بستری و ویژه اقدامات پزشکی CPR، در دو بخش مجزای خواهران و برادران پذیرای بیماران نیازمند خدمات اورژانس است. این مؤسسه درمانی با بهره‌گیری از آمبولانس‌های خود در حرم مطهر آماده انتقال بیماران اورژانسی به مرکز فوریت‌های پزشکی صحن هدایت و همچنین اعزام آنان از این مرکز به بیمارستان‌های سطح شهر مشهد برای پیگیری اقدامات تکمیلی پزشکی است.

 مرکز فوریت‌های پزشکی مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی از طریق تماس با شماره‌ داخلی 2424 و شماره‌ عمومی 32002424، در تمام ساعات شبانه‌روز به زائران ایرانی و غیرایرانی خدمات‌رسانی می‌کند تا آنان با دسترسی آسان‌تر به خدمات درمانی در مراسم عزاداری دهه آخر صفر به ویژه سالروز شهادت حضرت رضا(ع) حضور بهم رسانند.

انتهای پیام/4090/4071/خ

خادمان زائران دهه پایانی صفر در مشهد با عشق خدمت می‌کنند

خادمان زائران دهه پایانی صفر در مشهد با عشق خدمت می‌کنند

برنامه‌های شبکه امام رضا(ع) در دهه آخر صفر اعلام شد

برنامه‌های شبکه امام رضا(ع) در دهه آخر صفر اعلام شد

 پیاده‌روی بزرگ دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی به سمت حرم رضوی

 پیاده‌روی بزرگ دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی به سمت حرم رضوی

برقراری قطار فوق‌العاده به مشهد مقدس در پایان ماه صفر

برقراری قطار فوق‌العاده به مشهد مقدس در پایان ماه صفر

همه خادم الرضاییم

همه خادم الرضاییم

امیدوارم با حضور رئیس جدید قوه قضائیه تحولی در حوزه قضا ایجاد شود

اختلاس‌ها در سیستم اقتصادی کشور در شأن نظام و مردم نیست

خرج کردن به نیت امام زمان (عج) چه نتایجی دارد؟

دولت باید جلوی خام‌فروشی‌ها را بگیرد

رئیس‌جمهور به فکر معیشت مردم باشد

آیه‌های 16 تا 20 سوره انعام را بشنویم/ شهادت خداوند برترین گواه

اگر آثار گناه را می‌دانستیم ...

آیه‌های 11 تا 15 سوره انعام را بشنویم/ رزاقی که خود نمی‌خورد

آیه‌های 1 تا 5 سوره انعام را بشنویم/ آفرینش انسان از گِل

پیش از سم‌پاشی دشمنان باید مردم جهان را با اسلام ناب آشنا کنیم

رئیس‌جمهور به فکر معیشت مردم باشد

رویکردهای کمیته فرهنگی اربعین در سال 1398 اعلام شد

تأکید مراجع تقلید بر حضور منظم طلاب در دروس تا پایان اسفندماه

امیدوارم با حضور رئیس جدید قوه قضائیه تحولی در حوزه قضا ایجاد شود

دروس حوزه‌های علمیه تا 28 اسفند برقرار است

حفظ قرآن برای انسان نورانیت می‌آورد

هیئت‌رئیسه جدید مجمع نمایندگان طلاب انتخاب شد

ثبت‌نام طلاب در دوره‌های زبان چینی آغاز شد

آیه‌های 26 تا 30 سوره انعام را بشنویم/ دوری جستن کافران از قرآن

آیه‌های 21 تا 25 سوره انعام را بشنویم/ ناتوانی درک حق

شركت ظریف در جلسه شورای اداری قم

حریم 27 اثر و محوطه تاریخی تصویب شد

افزایش تک آهنگ‌ها در سال97

دیدار برهم صالح و نماینده آمریکا

برگزاری درس‌گفتارهای شعرفاضل نظری

پیام تبریک رئیس دانشگاه علم و صنعت

فعالیت آینده فردوسی‌پور در شبکه 3

هشدار درباره بودجه اقلیم کردستان

هدیه 3 میلیاردی خیّران به دانشجویان

خیلی زود دستکش طلای آسیا را می‌گیرم

دانشگاهیان مغز جامعه هستند

محال است استانبول قسطنطنیه شود

معرفی رئیس جدید در واحد ملایر

نقش مؤثر دانشگاهیان در تربیت نسل‌ها

خلع‌ ید محمد بن سلمان از اختیارات

تعداد اخبار امروز گروه : 3 خبر

زمینه تبادل علم و فرهنگ بین ایران و سایر کشورها را فراهم آورید

رئیس‌جمهور به فکر معیشت مردم باشد

رویکردهای کمیته فرهنگی اربعین در سال 1398 اعلام شد

آیه‌های 26 تا 30 سوره انعام را بشنویم/ دوری جستن کافران از قرآن

ضرورت آمادگی لازم برای استقبال مطلوب از مردم در مسابقات قرآنی

عاملان جنایات نیوزلند باید محاکمه شوند

آیه‌های 21 تا 25 سوره انعام را بشنویم/ ناتوانی درک حق

پیش از سم‌پاشی دشمنان باید مردم جهان را با اسلام ناب آشنا کنیم

اگر آثار گناه را می‌دانستیم ...

مراسم جشن میلاد حضرت امام جواد (ع) برگزار می‌شود