660300
سه شنبه  01  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

پنجشنبه , 03 اسفند 1396 ساعت 10:45

رئیس دبیرخانه سومین هفته علمی تمدن نوین اسلامی مطرح کرد؛

کم‌کاری مراکز علمی دانشگاهی در موضوع تمدن نوین اسلامی

رئیس دبیرخانه سومین هفته علمی تمدن نوین اسلامی در مراسم افتتاحیه این هفته که در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، با بیان اینکه هفته علمی تمدن نوین اسلامی از سه سال پیش کار خود را آغاز کرده‌ است، گفت: هدف ما در طول این 3 سال ترویج گفتمان تمدن نوین اسلامی در دانشگاه‌ها و مراکز حوزوی بود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، ابوطالبی از همکاری 7 مرکز علمی با دبیرخانه علمی سومین هفته علمی تمدن نوین اسلامی با مرکزیت موسسه علوم‌انسانی و اسلامی صدرا خبر داد و افزود: مراکز مختلف علمی همچون پژوهشگاه معارف و فرهنگ اسلامی، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، پژوهشگاه فرهنگ نو اندیشه، دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی‌(ره) قزوین، دانشگاه باقرالعلوم علیه‌السلام، دانشگاه شیراز و دانشگاه آزاد اسلامی در برگزاری این سلسله نشست‌های علمی همکاری و میزبانی خواهند داشت.

وی با اشاره به تشکیل 6 کمیسیون بر‌اساس 6 موضوع در حوزه تمدن نوین اسلامی، بیان کرد: کمیسیون‌های مبانی نظری تمدن نوین اسلامی، چیستی و ماهیت تمدن نوین اسلامی، سیر تکوین تمدن نوین اسلامی، آینده پژوهی و تمدن نوین اسلامی، کمیسیون ظرفیت‌های موجود برای تمدن‌سازی و کمیسیون مطالعات علمی تمدنی و رشته‌های علمی تمدنی در هر یک از دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی تشکیل شده و بحث‌های علمی در این کمیسیون‌ها پیگیری می‌شود.

وی به بیان گزارشی از چگونگی برگزاری این نشست‌ها پرداخت و گفت: در سال اول ۵۷ مقاله در درجات مختلف ترویجی و پژوهشی تایید و منتشر شد. همچنین در هفته دوم نیز حدود ۵۴ مقاله علمی پذیرفته شد.

ابوطالبی با بیان اینکه امسال تأکید شورای علمی و سیاستگذاری بر دریافت نظرات منتقدین و مخالفین در کنار موافقین این مباحث است، گفت: امسال در نظر داریم با تمرکز بیشتری نظرات مخالفین را هم داشته باشیم تا کار به صورت علمی و دقیق پیش رود.

رئیس دبیرخانه سومین هفته علمی تمدن نوین اسلامی افزود: در سال‌های گذشته نیز با همکاری صدا و سیما برخی مناظرات را با این سوالات که اساساً امکان تحقق تمدن نوین اسلامی وجود دارد؟ برگزار کردیم.

وی با بیان اینکه پس از افتتاحیه هفته سوم، بحث‌ها به صورت نقد و مناظره در موضوعات مختلف و در دانشگاه و مراکز پژوهشی برگزار خواهد شد؛ تصریح کرد: این سلسله نشست‌ها تا نهم اسفند ادامه دارد.

ابوطالبی گفت: تقریبا همه بحث‌ها به صورت کرسی ترویجی، برخی هم بر‌اساس کرسی‌های نظریه‌پردازی با حضور داوران و ناقدین و برخی از نشست‌ها هم در قالب مناظره که دو نفر از اساتید به صورت یک مناظره علمی با یک کارشناس علمی بحث و دنبال می‌کنند.

وی ادامه داد: در برخی از مراکز نیز نشست‌های هم‌اندیشی را برگزار خواهیم کرد. برای مثال در دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی‌(ره) هم‌اندیشی برگزار خواهد شد و 10 تا 15 نفر از اساتیدی که در این حوزه پژوهش کرده‌اند در یک نیمروز بحث، بررسی و گفت‌‌وگو خواهند کرد.

ابوطالبی به برگزاری این نشست‌ها و مناظره‌ها در شهرهای قم، تهران، مشهد، شیراز و اصفهان اشاره و اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم در پیشبرد این بحث که تمدن نوین اسلامی به عنوان هدف غایی امام راحل که با انقلاب اسلامی شروع شده است و به تعبیر مقام معظم رهبری مرحله انقلاب و نظام را پشت‌سر گذاشته‌ایم و اکنون در مرحله سوم برای تحقق دولت اسلامی قرار داریم که هنوز دولت اسلامی محقق نشده است. دولت اسلامی که محقق شود جامعه اسلامی محقق خواهد شد و بعد تمدن بین‌الملل اسلامی شکل می‌گیرد.

ابوطالبی هدف از برگزاری سومین هفته علمی تمدن نوین را درگیر کردن نخبگان علمی با مباحث مربوط به تمدن اسلامی عنوان کرد و گفت: متاسفانه در فضای دانشگاهی در این زمینه خصوصا با رویکرد اسلامی و علوم انسانی اسلامی کم‌کاری صورت گرفته است. در حوزه‌های علمیه نیز توجه به این مدل بحث‌های تمدن نوین اسلامی کم است و شاید دلیل همه این عقب‌ماندگی‌ها در حوزه تمدن نوین اسلامی همین مساله است.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

قرآن باید جزء روح و روان ما باشد

لزوم همکاری یکپارچه حوزه و دانشگاه برای تکوین الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت

دانشگاه آزاد اسلامی در خدمت اهداف بلند انقلاب، انسان‌سازی و تبلیغ دین است

کاپ قهرمانی لیگ‌برتر دوومیدانی در دست باشگاه دانشگاه آزاد اسلامی

نقشه دشمنان نابودی تمام مقدسات اسلامی در ایران است

نتایج داوری سومین جشنواره سراسری نشریات دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی

کاپ قهرمانی لیگ‌برتر دوومیدانی در دست باشگاه دانشگاه آزاد اسلامی

لزوم همکاری یکپارچه حوزه و دانشگاه برای تکوین الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت

دانشگاه آزاد اسلامی در خدمت اهداف بلند انقلاب، انسان‌سازی و تبلیغ دین است

قرآن باید جزء روح و روان ما باشد

نقشه دشمنان نابودی تمام مقدسات اسلامی در ایران است

نتایج داوری سومین جشنواره سراسری نشریات دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه