660312
سه شنبه  01  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

چهارشنبه , 18 بهمن 1396 ساعت 14:01

عضو هیات علمی دانشگاه تهران

مسئولیت‌پذیری و شفافیت در جمهوری اسلامی خدشه‌دار شده است

عضو هیات علمی دانشگاه تهران در نشست نقد و بررسی نظام ریاستی و پارلمانی در دانشگاه شهید بهشتی گفت: متاسفانه مسئولیت‌پذیری و شفافیت در جمهوری اسلامی خدشه‌دار شده است و با رفتن به سمت پارلمانی شدن مشکل حل نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، صادق زیبا کلام، در این نشست گفت: برخی کشورها مانند ژاپن، آمریکا و فرانسه نظام ریاستی اداره می‌شوند و برخی دیگر همچون انگلستان نظام پارلمانتاریستی را انتخاب کرده‌اند.

وی تاکید کرد: مساله اساسی در این کشورها این نیست که مردم‌سالاری با بودن پارلمان و انتخاب نخست‌وزیر توسط مردم دوام بیشتری دارد و یا اینکه مردم انتخاب کننده رئیس جمهور به طور مستقیم باشند، مردم‌سالاری متبلور می‌شود.

این استاد دانشگاه گفت: شما هم در انگلستان مردم‌سالاری را می‌بینید و هم در هند مردم‌سالاری جلوه می‌کند، اما از انگلستان مردم سالارتر نمی‌بینید و از هند هم مردم سالارتر نمی‌یابید، اما مساله اصلی این است که تحقق و تجلی اراده رای‌دهندگان (چه رای دهندگان به نخست وزیر و چه رای دهندگان به رئیس جمهور) در کدام جلوه می‌کند؟ چون زمانی که اراده و خواست مردم باشد مشکلی پیش نمی‌آید.

وی با رد این سخن که رفتن به سمت پارلمانی شدن سیستم سیاسی مشکلات کشور را حل می‌کند گفت: متاسفانه مسئولیت‌پذیری و شفافیت در جمهوری اسلامی خدشه‌دار شده است و با رفتن به سمت پارلمانی شدن مشکل حل نمی‌شود.

زیباکلام اظهار کرد: مشکل ما این است که قانون اساسی را حقوقدانان ننوشته‌اند و روحانیون نوشته‌اند. به همین سبب قانون اساسی ما با انشا خوبی نگاشته شده است اما اینکه باید چه کسی پاسخگو باشد و شفافیت چه جایگاهی داشته باشد را قانون به بعد موکول کرده است و گفته است؛ بعدا قانون تعیین خواهد کرد.

وی درادامه با بیان اینکه تا کنون تعریف درستی از زندگی سیاسی نداشته‌ایم گفت: مدیریت اجرایی ما در کشور دچار مشکل است و نظام سیاسی به دوگونه انتخابی و انتصابی تقسیم شده است که این موضوع سبب شده است روسای جمهور ما آخر و عاقبت خوبی پیدا نکنند.

استاد دانشگاه تهران گفت: دوگانگی قدرت در کشور به این سبب است که قانون اساسی ما نحوه توزیع و اعمال قدرت را به خوبی مشخص نکرده است.

زیباکلام در ادامه افزود: در زمینه انرژی هسته‌ای که سال‌ها آن را پیگیری کرده‌‌ایم اما در حال حاضر فردو، در حالی که میلیاردها دلار برای آن خرج شد، به انبار تبدیل شده است. باید چه کسی پاسخگوی این تصمیمات باشد؟ بنابراین مشکل دیگر ما این است که در زمان بحران همه مسئولیت اساسی با بخش انتخابی است یا انتصابی؟ اینکه در حال حاضر با مشکل آب روبرو هستیم، آیا برنامه‌ای برای آینده داریم یا خیر؟ چه کسی باید پاسخگو باشد؟ ارتباطی به تغییر نظام سیاسی ندارد، پاسخگویی محور تغییرات است

این استاد دانشگاه تهران در ادامه با اشاره به اینکه نظارت یکی از مسائل مهم مدرنیته است بیان کرد: تا قبل از مدنیته قدرت‌ها آنچه انجام می‌دادند و انجام نمی‌دادند درست بود و به همین دلیل کسی پاسخگو نبود اما در حال حاضر پاسخگویی مبنای دموکراسی است.

وی افزود: دموکراسی و مردم‌سالاری ستون‌هایی دارد که لازمه آن یکی عزل و نصب حکومت‌کنندگان با رای مستقیم مردم و دیگری عدم وجود قدرت مطلقه برای حاکمان و محدودیت حاکمان به قانون اساسی و در نهایت پاسخگو بودن است.

زیباکلام در پاسخ به این سوال که بین ریاستی و پارلمانی کدام بهتر است؟ گفت: باید به همین صندوق شکسته وزارت کشور بچسبیم و مختصر روزنه‌ای که مانده است همان صندوق رای است چرا که ما دیگر به سمت نهادهای انتصابی می‌رویم.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

قرآن باید جزء روح و روان ما باشد

لزوم همکاری یکپارچه حوزه و دانشگاه برای تکوین الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت

دانشگاه آزاد اسلامی در خدمت اهداف بلند انقلاب، انسان‌سازی و تبلیغ دین است

کاپ قهرمانی لیگ‌برتر دوومیدانی در دست باشگاه دانشگاه آزاد اسلامی

نقشه دشمنان نابودی تمام مقدسات اسلامی در ایران است

نتایج داوری سومین جشنواره سراسری نشریات دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی

کاپ قهرمانی لیگ‌برتر دوومیدانی در دست باشگاه دانشگاه آزاد اسلامی

لزوم همکاری یکپارچه حوزه و دانشگاه برای تکوین الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت

دانشگاه آزاد اسلامی در خدمت اهداف بلند انقلاب، انسان‌سازی و تبلیغ دین است

قرآن باید جزء روح و روان ما باشد

نقشه دشمنان نابودی تمام مقدسات اسلامی در ایران است

نتایج داوری سومین جشنواره سراسری نشریات دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه