308198
يكشنبه  25  آذر  1397
چهارشنبه , 13 دی 1396 ساعت 13:25

15اسفند؛ برگزاری نهمین همایش بین‌المللی سیره علوی

رئیس جهاددانشگاهی واحد لرستان از مشخص‌شدن محورهای نهمین دوره همایش بین‌المللی سیره علوی خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی جهاددانشگاهی، دکتر سید‌علی‌نادر دهقانی‌الواربا اعلام خبر برگزاری همایش بین‌المللی سیره علوی گفت: با توجه به استقبال بسیار خوبی که از برگزاری این همایش در دوره‌های قبل صورت گرفت، امسال نیز تصمیم گرفتیم نهمین دوره همایش بین‌المللی سیره علوی را برگزار کنیم.

وی با بیان اینکه هفتمین دوره این همایش نیز به همت جهاد دانشگاهی استان لرستان برگزار شد، اظهار کرد: همایش امسال از دو جهت متمایز از هشت دوره گذشته خواهد بود. جهت‌دهی همایش به بُعد بین‌المللی شدن و از سوی دیگر، تأکید و توجه ویژه به بحث اشتغال و تولید که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی است، همایش امسال را از سال‌های قبل متمایز کرده است.

دهقانی‌الوار درباره نهادهای مشارکت‌کننده در برگزاری نهمین دوره این همایش گفت: سازمان آموزش و پرورش استان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در استان، بنیاد بین‌المللی غدیر و دانشگاه‌های دولتی و غیر‌دولتی از جمله مراکزی هستند که ما را در برگزاری نهمین دوره این همایش یاری می‌کنند.

رئیس جهاد دانشگاهی استان درباره زمان برگزاری همایش نیز یادآور شد: این همایش قرار است در اسفند ماه سال جاری برگزار شود، ضمن اینکه مهلت ارسال آثار به دبیرخانه این همایش تا 15 بهمن ماه است.

وی با اشاره به محورهای این همایش نیز گفت: در بخش فرهنگی اجتماعی، فرهنگ کار و نفی کاهلی در سیره علوی(ع)، منزلت خدمت به مردم در فرهنگ علوی(ع) مولفه‌های دنیای ممدوح از نگاه امام علی(ع)، برنامه‌ریزی و آینده‌نگری در سیره علوی(ع)، ویژگی‌های انسان مولد در تراز سیره علوی (ع)، شیوه‌های ترویج کارآفرینی در سیره علوی(ع)، عوامل و ریشه‌های فقر در نهج‌البلاغه، مشاغل و نیرو های مولد در سیره علوی(ع)، رابطه امنیت با کار و تولید در سیره علوی(ع)، الگوی مصرف در سیره امام علی (ع)، مبانی مولفه‌های اعتقادی و اخلاقی کار و تولید در سیره علوی(ع)، راهکارهای تحقق عزت مسلمانان و نفی وابستگی به غیر در اندیشه امام علی(ع)، مولفه‌های انگیزشی اشتغال و تولید در ادبیات عامه در پیوند با سیره علوی و مولفه‌های سبک زندگی اقتصادی علوی هستند.

دهقانی‌الوار بیان کرد: در بخش اقتصادی اولویت‌سنجی نیاز‌های اقتصادی جامعه در سیره علوی(ع)، مطالعه تطبیقی نیاز‌های اقتصادی در سیره علوی و علوم اقتصاد، اهمیت و جایگاه تولید در اقتصاد علوی، کیفیت و استانداردهای تولید در کلام امام علی (ع)، جایگاه و اهمیت مالکیت و درآمد حلال از دیدگاه امام علی(ع)، بهره‌وری مطلوب از منابع در راستای ایجاد اشتغال از منظر امام علی(ع)، سلامت اقتصادی، جهاد در تولید و قناعت در مصرف در سیره علوی، موانع شکوفایی کسب و کار و نظام تولید از منظر امام علی(ع) جایگاه و اهمیت بازار در رونق تولید و اشتغال در سیره علوی(ع)، رابطه نظام مالیاتی با کار و تولید در سیره علوی(ع)، اهمیت سرمایه و سرمایه‌گذاری در نظام تولید و اشتغال در سیره علوی(ع) و راهکارهای مقابله با فساد اقتصادی در فرهنگ علوی است.

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان افزود: در قسمت سیاسی، نقش حاکمیت در اشتغال‌زایی و استقلال اقتصادی از منظر امام علی(ع)، مبانی گفتمان علوی در بیانات مقام معظم رهبری با تاکید بر اقتصاد مقاومتی سیاسی، رویکرد حاکمیت در توجه به اقشار آسیب‌پذیر در نهج البلاغه،جهاد کبیر "عدم وابستگی فرهنگی، سیاسی و نظامی" در سیره علوی و در بخش بین‌المللی، راهکارهای سیره علوی برای برون‌رفت جهان اسلام از تنگناهای اقتصادی، نقش تعاملات بین المللی در پیشرفت اقتصادی جامعه و نقش تعاملات بین‌المللی در توسعه اقتصادی در سیره علوی هستند.

این همایش 15 اسفند امسال در دانشگاه لرستان و با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه‌های علمی کاربردی، پیام‌نور و لرستان برگزار خواهد شد.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه