دوشنبه  04  شهریور  1398
شنبه , 19 مرداد 1398 ساعت 11:11

همسر شهید صارمی در گفتگو با آنا:

خبرنگار نباید سخنگوی دوم دولت باشد/ گاهی امنیت خانواده خبرنگاران به خطر می‌افتد/ «شهید صارمی» در میان مردم بود

خدیجه روز‌بهانی گفت: خبرنگار حتی اگر برای رسانه دولتی هم کار کند، باید در کنار توجه به منافع ملی، منافع مردم را مورد توجه قرار دهد؛ خبرنگار نباید سخنگوی دوم دولت باشد.

به گزارش خبرنگار حوزه حماسه و مقاومت گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، ۱۷ مرداد که به نام روز خبرنگار در تقویم رسمی کشور ثبت شده‌ است، بر اساس رویدادی است که در ۱۷ مرداد سال 1377 در پی حمله نظامی طالبان به شهر مزار شریف و کنسولگری ایران در این شهر اتفاق افتاده است.

در هفدهم مردادماه سال 1377، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، این روز را به عنوان «روز خبرنگار» نام‌گذاری کرد.

خدیجه روز‌بهانی همسر شهید صارمی در گفتگو با خبرگزاری آنا به‌مناسبت روز خبرنگار درباره حرفه خبرنگاری گفت: خبرنگاری به‌زعم من بیش از یک شغل سخت، بیشتر یک شغل حساس و پر اهمیت محسوب می‌شود.

وی که خودش نیز به حرفه خبرنگاری مشغول است، بیان کرد: خبرنگاران پل ارتباطی میان مردم و مسئولان هستند. در واقع خبرنگاران باید سخنگو و در کنار آن حافظ منافع مردم باشند. سختی کار خبرنگاران شاید اینجا بهتر دیده شود، که یک خبرنگار می‌داند که ممکن است امنیت، سلامت و خانواده‌اش را برای وظیفه‌ای که به عهده گرفته از دست بدهد و این مسئله نیز موجب استرس دائمی یک خبرنگار می‌شود.

روزبهانی با بیان اینکه مطالعه کردن یکی از ارکان مهم حرفه خبرنگاری است، ادامه داد: از سوی دیگر خبرنگار به ارتباطاتی گسترده نیاز دارد تا توان اطلاع‌رسانی درست در جهت منافع عمومی و مردم را داشته باشد. مطالعه و اشراف بر آخرین اخبار کشور و جهان از دیگر ویژگی‌های است که خبرنگار باید داشته باشد و این مسئله نیز کار خبرنگار را سخت‌تر می‌کند زیرا که ساعات زیادی از روز را باید به مطالعه اختصاص بدهد.

همسر شهید صارمی یاد‌آور شد: حرفه خبرنگاری در ایران با توجه به چیزی که من می‌بینم اصلاً حرفه‌ای نیست؛ خبرنگاران در ایران بیشتر شبیه کارمندانی هستند که سر ساعتی می‌آیند و می‌روند، در صورتی‌ که خبرنگار باید همچون هوا سیال باشد و امکانات و راه‌های زیادی برای کسب اطلاعات در اختیار داشته باشد.

روزبهانی عدم وابستگی در حرفه خبرنگاری را یک اصل مهم عنوان کرد و گفت: خبرنگار حتی اگر برای رسانه دولتی هم کار کند، باید در کنار توجه به منافع ملی، منافع مردم را مورد توجه قرار داده و به هیچ جناحی وابسته نباشد تا بتواند برای مردم و کشورش مؤثر عمل کند. در غیر این صورت آن خبرنگار سخنگوی دوم دولت خواهد بود و نمی‌تواند واقعیت‌ها را بیان کند، بلکه او بلندگویی در دست دولت است تا به‌به و چه‌چه کند.

همسر شهید صارمی درباره همسر خود عنوان کرد: محمود صارمی کارش را به عنوان یک خبرنگار دوست داشت. رشته تحصیلی او جغرافیا بود. شاید کار او نباید هیچ ارتباطی با کار خبر و خبرنگاری داشته باشد، اما او پس از ورود به ایرنا به یک خبرنگار واقعی تبدیل شد. او خبرنگاری بود که بسیار مطالعه می‌کرد،‌ نسبت به مسائل روز کشورش و جهان اشراف داشت و بیش از همه از میان مردمی بود که برای آنان می‌نوشت.

وی ادامه داد: محمود صارمی به کارش اهمیت می‌داد؛ حتی آن زمان که مزار شریف در شمال افغانستان در معرض سقوط بود و او با تحلیل از شرایط موجود آن را به خوبی از قبل پیش‌بینی کرده بود،‌ اما با توجه به علاقه‌اش به کاری که به عهده گرفته بود و حس وظیفه‌شناسی‌اش، علی‌رغم اینکه می‌توانست با توجه به شرایط، خود را به تمارض بزند و از رفتن به افغانستان در آن شرایط سر‌ باز زند، اما به افغانستان رفت. علاوه بر احساس وظایف و مسئولیت، احساس همدردی و نوع‌دوستی موجب شد تا شهید صارمی مأموریتش را در شرایط سخت هم دنبال کند.

همسر شهید صارمی تاکید کرد: شاید کلمه ایثار‌گر علاوه بر برخی مشاغل همچون آتش‌نشان یا پرستار به خبرنگار هم اطلاق شود زیرا گاهی برای روشن شدن زوایای مختلف یک واقعیت، خبرنگار باید سلامت‌، راحتی و امنیت خود را به مخاطره بیندازد، این کار بدون تعارف و شعار یعنی ایثار و از خود گذشتگی.

انتهای پیام/4072/۴۱۰۰/پ

http://ana.ir/i/409678
نباید جوانان را دست‌کم گرفت/ضرورت مطالعه و بررسی عمیق بیانیه گام دوم انقلاب

نباید جوانان را دست‌کم گرفت/ضرورت مطالعه و بررسی عمیق بیانیه گام دوم انقلاب

روایت بزرگترین پل تاکتیکی تاریخ جنگ‌های دنیا به دست ایرانی‌ها در «شکار کرکس‌ها»

روایت بزرگترین پل تاکتیکی تاریخ جنگ‌های دنیا به دست ایرانی‌ها در «شکار کرکس‌ها»

روایت‌ صحنه‌های حماسه‌ دفاع مقدس به کلاس‌های درس منتقل شود

روایت‌ صحنه‌های حماسه‌ دفاع مقدس به کلاس‌های درس منتقل شود

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و تکریم خانواده‌‌های شاهد یک وظیفه مهم و همگانی است

من با این ریش سفید و اسم بزرگ و مسئولیت سنگین غبطه حالات خانواده‌های شهدا را می‌خورم+ فیلم

جدید‌ترین شماره نشریه «حیات طیبه» از شهدای نامدار شهریور از مهدی عراقی تا ناصر کاظمی روایت می‌کند

خانواده‌های شهدا و جانبازان ترور، اسوه‌های صبوری در پاسداری از صلح و آرامش در هر جامعه‌ای هستند

کتابی درباره رژیم صهیونیستی از زبان خبرنگار مصری منتشر می‌شود

فراخوان بنیاد روایت فتح در حمایت از مستندسازان اردوهای جهادی

فراخوان جشنواره ملی آواها و نواهای ایثار اعلام شد

مراسم تجلیل از همسران صبور جانبازان بصیر برگزار خواهد شد

هفتمین جشن ایثار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود

«23 نفر» آبان ماه به سینماها می‌آیند

اجرای افتتاحیه «برادرها می‌میرند» ویژه عکاسان و خبرنگاران روی صحنه می‌رود

وام‌دار شهدا، آزادگان و ایثارگران هستیم

بیش از 90 درصد آزادگان مجروح شده، سپس به اسارت درآمدند

حجت‌الاسلام ابوترابی منجی شکنجه‌گر خود شد/ دوران اسارت فرصت خودسازی بود/ روز آخر اسارت سخت‌تر از روز اول

کاروان ویژه حج جانبازان اول شهریور به میهن اسلامی باز می‌گردد

مسعود ده‌نمکی آثارش درباره آزادگان را به بنیاد شهید اهدا کرد

تجلیل از آزادگان نویسنده در همایش قلم‌های آزاده

کتاب «درپی عشق دویدن» تحولی نوین در عرصه نمایشنامه‌نویسی است

حذف واژه شهید از کنار نام شهدا توهین به خانواده‌های شاهد است

خواسته‌های به‌حق خانواده‌های معزز شهدای منا باید مورد توجه مسئولین قرار بگیرد