چهارشنبه  30  مرداد  1398
يكشنبه , 13 مرداد 1398 ساعت 13:47

تعطیلی مرکز فرهنگی و کتاب‌فروشی نشر شاهد؛ شایعه یا واقعیت؟

امروز اخباری مبنی بر تعطیلی یکی از مراکز فرهنگی و کتاب‌فروشی نشر شاهد در رسانه‌ها و فضای مجازی منتشر شد.

به گزارش خبرنگار حوزه حماسه و مقاومت گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا،‌ درپی انتشار اخباری در رسانه‌ها و فضای مجازی مبنی بر تعطیلی یکی از مراکز فرهنگی و کتاب‌فروشی نشر شاهد در قطعه شهدای بهشت زهرا(س) که مایه دلبستگی بسیاری جوانان و خانواده‌های شاهد و ایثارگر است، بسیاری از اهالی کتاب و دوستداران فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت ابراز نگرانی خود را از این حرکت بنیاد شهید و امور ایثارگران اعلام کردند.

خانه شهید بهشت زهرا(س) و سالن دعای ندبه این مرکز فرهنگی از همان ابتدا به‌عنوان یکی از مراکز تجمع خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران برای برگزاری برنامه‌های گوناگون مذهبی و مناسبتی مورد توجه دوستداران و پیروان فرهنگ ایثار و شهادت قرار داشته است و تاکنون نیز به عنوان مرکزی فرهنگی توانسته میعادگاه عاشقان فرهنگ ایثار و شهادت باشد.

در مرکز خانه شهید،‌ کتاب‌فروشی با عنوان نشر شاهد مشغول به ‌کار است که آثار فرهنگی مرتبط با ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و زندگی‌نامه‌های شهدا و ایثارگران را به مخاطبان این آثار ارائه می‌کند. بعد از انتشار اخباری مبنی بر تعطیلی این مرکز فرهنگی از مسئولان بنیاد شهید و امور ایثارگران در این خصوص سؤال کردیم.

حجت‌الاسلام محمد‌حسن کاویانی‌راد در گفتگو با خبرگزاری آنا، درباره رسانه‌ای شدن این موضوع گفت: مسئله تعطیلی مرکز فرهنگی خانه شهید در بهشت زهرا(س) و تعطیلی کتاب‌فروشی نشر شاهد از اساس حقیقت ندارد و با توجه به اینکه بنیاد شهید و امور ایثارگران همواره در جهت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت فعالیت می‌کند عنوان این‌گونه اخبار جز شایعه‌پراکنی نیست. 

وی بیان کرد: واقعیت ماجرا از جایی آغاز شد که بنیاد شهید تهران بزرگ به‌عنوان متولی این کتاب‌فروشی تصمیم گرفت پیمانکار خود را در این کتاب‌فروشی از شخص حاضر به فرد دیگری انتقال دهد. همین امر از سوی مستاجر کنونی کتاب‌فروشی به نشر شایعه‌ای مبنی بر تعطیلی فعالیت‌های فرهنگی در خانه شهید و کتاب‌فروشی نشر شاهد بدل شد.

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: بنیاد شهید با توجه به رسالت ذاتی خود که کار‌های فرهنگی و ترویج فرهنگ شهادت  سر لوحه آن قرار دارد همواره در این جهت فعالیت خواهد کرد و در خصوص این مرکز کتاب‌فروشی بایی بگویم که در آینده‌ای نزدیک در این مرکز کار‌های فرهنگی حوزه ایثار و شهادت بیش از پیش پیگیری و انجام خواهد شد و در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در این مرکز و مراکز فرهنگی دیگر از پیشنهاد‌ها و انتقادات مردم شهید‌پرور و جامعه هدف بنیاد شهید استقبال می‌کنیم.

همچنین رئیس روابط عمومی و ارتباطات بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ در گفتگو با خبرگزاری آنا درباره تعطیلی این مرکز فرهنگی گفت: همواره بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت اقدامات فرهنگی فراوانی را انجام داده و از هیچ تلاشی در این جهت فروگذار نمی‌کند. مرکز فرهنگی و کتاب‌فروشی خانه شهید نیز در همین جهت فعالیت می‌کند و بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ برنامه‌هایی در جهت بسط و گسترش این گونه فعالیت‌های فرهنگی دارد.

علیرضا اکبری ادامه داد: کتاب‌فروشی که با عنوان نشر شاهد در خانه شهید بهشت‌زهرا(س)  فعالیت می‌کند، به صورت استیجاری در اختیار فردی قرار داده شده که مدت اجاره این مکان با توجه به اتمام قرارداد ایشان به اتمام رسیده است و علاوه بر این‌که هیچ گونه اقدامی از سوی ایشان برای ادامه همکاری یا عدم آن انجام نشده بلکه شایعاتی نیز در جهت تعطیلی این مکان از سوی ایشان رسانه‌ای شده است.

وی تأکید کرد:‌ مرکز فرهنگی و کتاب‌فروشی خانه شهید بهشت‌زهرا(س) به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی تعطیل نخواهد شد، زیرا سیاست‌‌های این نهاد در جهت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت این اجازه را نخواهد داد. تغییر در روال انجام سیاست‌ها هیچ دلیلی بر تعطیلی آن نخواهد بود بلکه سیاست کلی حاکم بر بنیاد شهید و امور ایثارگران بر انجام کار‌ها و اقدامات فرهنگی است و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نیز یکی از اهداف عالی این نهاد انقلابی است لذا تعطیلی مرکز فرهنگی و کتاب‌فروشی نشر شاهد در قطعه شهدا کذب محض است.

اکبری تصریح کرد: خانواد‌ه‌های معظم شاهد و ایثارگر و عاشقان فرهنگ ایثار و شهادت و شهدای گرانقدر مطمئن باشند بنیاد شهید و امور ایثارگران نه‌تنها برنامه‌ای برای تعطیلی این گونه مراکز فرهنگی ندارد بلکه در جهت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت ذره‌ای کوتاهی نخواهد کرد.

گفتنی است؛‌ با پیگیری‌های انجام شده در این خصوص آنچه به نظر می‌رسد این است که مرکز فرهنگی خانه شهید بهشت‌زهرا(س) و کتاب‌فروشی نشر شاهد که در جهت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بیش از 20 سال در این مکان فعال است؛ همچنان در این مکان فعال خواهد بود و هموطنان گرامی و خانواده‌های شاهد و ایثارگر که دغدغه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را دارند می‌توانند همچنان از این مرکز فرهنگی و کتاب‌فروشی استفاده کنند.

انتهای پیام/4072/4100/

http://ana.ir/i/408683
مسعود ده‌نمکی آثارش درباره آزادگان را به بنیاد شهید اهدا کرد

مسعود ده‌نمکی آثارش درباره آزادگان را به بنیاد شهید اهدا کرد

مطالبات دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت خواهد شد/ همکاری بی‌دریغ دانشگاه آزاد با بنیاد شهید

مطالبات دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت خواهد شد/ همکاری بی‌دریغ دانشگاه آزاد با بنیاد شهید

عباس بابایی عاشق شهادت بود/ خدمات ارزنده شهید بابایی در نیروی هوایی ارتش

عباس بابایی عاشق شهادت بود/ خدمات ارزنده شهید بابایی در نیروی هوایی ارتش

مقاومت و ایستادگی ما دشمن را به جنون رسانده است/ خبرنگاران انتقادات سازنده به بنیاد شهید را رسانه‌ای کنند

مقاومت و ایستادگی ما دشمن را به جنون رسانده است/ خبرنگاران انتقادات سازنده به بنیاد شهید را رسانه‌ای کنند

نکوداشت چمران افغانستان در سرچشمه تهران برگزار شد

نکوداشت چمران افغانستان در سرچشمه تهران برگزار شد

ترویج ایثار اجتماعی با رصد سیره شهدا الگویی مناسب برای پیروزی در جنگ اقتصادی

ترویج ایثار اجتماعی با رصد سیره شهدا الگویی مناسب برای پیروزی در جنگ اقتصادی

جدید‌ترین شماره حیات طیبه از ۲۶ شهید تازه تفحص شده می‌گوید

جدید‌ترین شماره حیات طیبه از ۲۶ شهید تازه تفحص شده می‌گوید

فراخوان بنیاد روایت فتح در حمایت از مستندسازان اردوهای جهادی

فراخوان جشنواره ملی آواها و نواهای ایثار اعلام شد

مراسم تجلیل از همسران صبور جانبازان بصیر برگزار خواهد شد

هفتمین جشن ایثار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود

«23 نفر» آبان ماه به سینماها می‌آیند

اجرای افتتاحیه «برادرها می‌میرند» ویژه عکاسان و خبرنگاران روی صحنه می‌رود

وام‌دار شهدا، آزادگان و ایثارگران هستیم

بیش از 90 درصد آزادگان مجروح شده، سپس به اسارت درآمدند

حجت‌الاسلام ابوترابی منجی شکنجه‌گر خود شد/ دوران اسارت فرصت خودسازی بود/ روز آخر اسارت سخت‌تر از روز اول

کاروان ویژه حج جانبازان اول شهریور به میهن اسلامی باز می‌گردد

مسعود ده‌نمکی آثارش درباره آزادگان را به بنیاد شهید اهدا کرد

تجلیل از آزادگان نویسنده در همایش قلم‌های آزاده

کتاب «درپی عشق دویدن» تحولی نوین در عرصه نمایشنامه‌نویسی است

حذف واژه شهید از کنار نام شهدا توهین به خانواده‌های شاهد است

خواسته‌های به‌حق خانواده‌های معزز شهدای منا باید مورد توجه مسئولین قرار بگیرد

با گذشت 4 سال، خانواده‌های شهدای منا همچنان از مسئولان مطالبات اساسی دارند

پدرم و دیگر شهدای منا بسیار مظلومانه به شهادت رسیدند/ بازگشت مادرم به‌تنهایی از حج برایم سنگین بود

خبرنگار نباید سخنگوی دوم دولت باشد/ گاهی امنیت خانواده خبرنگاران به خطر می‌افتد/ «شهید صارمی» در میان مردم بود

مسئولان و نویسندگان دفاع مقدس دنبال محصول زودبازده هستند/ شتاب‌زدگی، بزرگ‌ترین آفت ادبیات مقاومت

ترویج ایثار اجتماعی جامعه را در برابر بسیاری از تحریم‎‌ها مقاوم می‌کند