يكشنبه  03  شهریور  1398
دوشنبه , 31 تیر 1398 ساعت 09:26

روایت «چرخ» از وضعیت سلامت روانی ایرانیان

وضعیت سلامت روانی ایرانیان در برنامه تلویزیونی «چرخ» تشریح شد.

به گزارش خبرنگار حوزه رادیو و تلویزیون گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، قسمت دهم «چرخ» در فصل تابستان به گفتگویی درباره سلامت روانی ایرانی‌ها اختصاص داشت. در «میز علم» برنامه یکشنبه 30 تیر، حسین فروتن به‌عنوان مجری - کارشناس «چرخ» میزبان مسعود نامجو، روانپزشک بود.

نامجو در ابتدای این گفتگو تخصص و سیر تحصیل روانپزشک‌ها را تشریح کرد: روانپزشک همان متخصص اعصاب و روان است. پزشکی که دوران عمومی پزشکی را به پایان رسانده، در امتحان دستیاری پزشکی شرکت کرده، در رشته روانپزشکی قبول شده، دوره چهار ساله دستیاری روانپزشکی را گذرانده و به پزشک متخصص روانپزشکی تبدیل شده است. 

در ادامه‌ی این گفتگو فروتن این سؤال را مطرح کرد که چرا آمار مرگ و میر بیماری‌های جسمانی در طول سال‌های گذشته کاهش داشته اما درباره بیماری‌های روانی این نمودار روند ثابتی را طی کرده است، مشکلات زیاد شده یا روانپزشک‌ها موفقیت‌‌های کمی داشته‌اند؟ 

نامجو در پاسخ به این سؤال گفت: با کاهش بیماری‌هایی که موجب کوتاه شدن عمر می‌شوند، طبیعتاً سن و میانگین امید به زندگی افراد بیشتر می‌شود. ما می‌دانیم که در سالمندی یکی از مواردی که شیوع بیشتری پیدا می‌کند، اختلالات روانی است. پس یک عامل، بالا رفتن بهداشت عمومی و افزایش میانگین سنی جوامع است. علت دیگر عوامل استرس‌زایی است که در اطراف زندگی انسان‌ها وجود دارد. با صنعتی شدن دنیا این استرس‌ها زیادتر شده است. این تنش‌ها شانس ابتلا به اختلالات روانپزشکی را بالا می‌برد. به‌طور کلی درمان‌های روانپزشکی، مخصوصاً درمان‌های دارویی، نسبتاً جوان است.

نامجو درباره آمارهای مرتبط با اختلالات روانی و وضعیت سلامت روانی در ایران توضیح داد: به‌طور کلی از نظر آماری، اختلاف آمار اختلالات روانی ما با آمارهای جهانی اختلاف فاحشی نیست. در جوامع شهری، مانند شهر تهران، این آمار واقعاً بالاتر از 36 درصد است. زمان‌هایی که فشارهای روانی و عوامل استرس‌زا، مانند شرایط جنگ، حوادث و بلایای طبیعی یا بی‌ثباتی اقتصادی بیشتر است، این آمار را بیشتر خواهد کرد. اما واقعیت این است که وضعیت سلامت روانی ما با میانگین جهانی اختلافی ندارد. 

نامجو در ادامه توضیحاتش، در تعریف اختلال روانی گفت: اختلال روانی شامل هر نوع بیماری و اختلالی است که روی تفکر یا رفتار افراد اثر می‌گذارد و باعث ایجاد ناراحتی یا ناتوانی در آن فرد می‌شود. این مسئله مهمی است که ما به چه کسانی بگوییم که دچار اختلالات روانی و نیازمند درمان هستند. کسی که به طور دائم در شرایط اکثر افراد جامعه، دچار مشاجره می‌شود، باید بررسی روانی شود. 

این روانپزشک درباره اینکه افراد دارای اختلال روانی باید چه متخصصی مراجعه کنند، گفت: به‌طور کلی پاسخ این سؤال یک جواب یک‌کلمه‌ای نیست اما این را باید در نظر داشته باشیم که در زمینه اختلالات روانپزشکی علم امروز به این نتیجه رسیده که جنبه‌های زیستی نقش بسیار چشمگیری دارند. به همین دلیل توصیه می‌شود در قدم اول یک ارزیابی پزشکی انجام شود. یعنی مراجعه به روانپزشک اولویت دارد. چون دیده شده که به‌طور مثال اختلال در بعضی غدد داخلی می‌تواند باعث بروز علائم روانپزشکی شود. 

نامجو درباره‌ی مراجعه مردم به متخصصان روانی توضیح داد: متأسفانه دیدگاه جامعه نسبت به روانپزشکی مخدوش است. مردم خیلی علاقه‌مند به مراجعه به روانپزشک نیستند. مهم‌ترین دلیل انگی است که به افراد مراجعه‌کننده به روانپزشک از طرف خانواده و جامعه زده می‌شود. خیلی از این افراد اصلاً آگاهی ندارند که باید به چه کسی مراجعه کنند. گاهی علائم روانپزشکی تبدیل می‌شود به یک‌سری از اختلالات و علائم جسمانی. به‌خصوص وقتی که درمان به موقع آغاز نشود. یکی از شایع‌ترین علائم اختلالات روانپزشکی سردردها هستند. متأسفانه ما زیاد نمی‌بینیم که این افراد به روانپزشک‌ها ارجاع داده شوند. روانپزشک پس از بررسی بیمار، به روش‌های دارویی و غیردارویی از جمله روان‌درمانی می‌پردازد. روان‌درمانی روشی است که هم روانپزشک می‌تواند انجام بدهد، هم روانشناسان بالینی؛ بنابراین افرادی که مراجعه درست و در زمان درست با ارجاع مناسب به روان‌درمانگر داشته باشد، کارکرد مناسبی برای درمان خواهند داشت.

در بخش روایت خبری «چرخ» هم محمود حاج‌زمان، روزنامه‌نگار علم، خبر اعلام وضعیت اضطراری بهداشت بین‌المللی درباره‌ شیوع بیماری ابولا را بررسی کرد. او توضیح داد که ابولا در اثر یک نوع ویروس به وجود می‌آید و معمولا مرگ و میر بالایی دارد. علائم اولیه‌ی این بیماری کم‌کم شدت می‌گیرند و ممکن است به مرگ هم منجر شود. تب، تهوع، سردرد، خستگی، استفراغ، اسهال، سرفه و خونریزی از علائم اولیه و شدید این بیماری هستند. در آفریقا ویروس ابولا از خفاش به میمون، گوریل، شمپانزه و آهو آفریقایی یا خوک منتقل شده و انسان‌هایی که این حیوانات را شکار کرده و می‌خورند، یا به ترشحات آلوده‌ی این حیوانات دست می‌زنند به این بیماری مبتلا می‌شوند.

در بخش دیگری از برنامه هم گزارش مستندی از جزییات کار سید هادی اسلامی، طراح جلوه‌های بصری، با کارگردانی جواد خداوردیان روی آنتن رفت.

«چرخ» در تابستان امسال در سه روز یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه، از ساعت 19 به‌صورت زنده از شبکه‌ی 4 سیما پخش می‌شود. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

انتهای پیام/4072/

http://ana.ir/i/406079
فناوری نانو زیر ذره‌بین «چرخ»

فناوری نانو زیر ذره‌بین «چرخ»

اندازه‌گیری گرمای زمین با دماسنج «چرخ»

اندازه‌گیری گرمای زمین با دماسنج «چرخ»

سفر «چرخ» به دنیای شگفت‌انگیز ریاضیات

سفر «چرخ» به دنیای شگفت‌انگیز ریاضیات

پوران درخشنده به شب سینما می‌آید/ بزرگداشتی برای آقای بازیگر سینمای ایران

پوران درخشنده به شب سینما می‌آید/ بزرگداشتی برای آقای بازیگر سینمای ایران

پیشنهادهای تابستانی «چرخ» برای مخاطبان

پیشنهادهای تابستانی «چرخ» برای مخاطبان

رمزگشایی «چرخ» از محرمانه‌ترین منطقه دنیا 

رمزگشایی «چرخ» از محرمانه‌ترین منطقه دنیا 

پخش سری جدید مجله «پایان ناباروری» از امروز

پخش سری جدید مجله «پایان ناباروری» از امروز

بررسی مسائل حوزه نظارت و ارزشیابی تئاتر در «شب تئاتر»

بررسی مسائل حوزه نظارت و ارزشیابی تئاتر در «شب تئاتر»

یک شبانه جدید برای «شب‌های هنر»

یک شبانه جدید برای «شب‌های هنر»

آیا واقعاً از هر 3 ایرانی، یک نفر اختلال روانی دارد؟

آیا واقعاً از هر 3 ایرانی، یک نفر اختلال روانی دارد؟

محیط‌بان‌ها به «چرخ» می‌آیند/ جزییات ماه‌گرفتگی بامداد چهارشنبه در «چرخ» امشب

محیط‌بان‌ها به «چرخ» می‌آیند/ جزییات ماه‌گرفتگی بامداد چهارشنبه در «چرخ» امشب

یادبود مریم میرزاخانی در شبکه 4 سیما

یادبود مریم میرزاخانی در شبکه 4 سیما

تصویر دانشمندان در فیلم‌ها و سریال‌ها بررسی شد

تصویر دانشمندان در فیلم‌ها و سریال‌ها بررسی شد

رمان «تمام چیزهایی که باقی گذاشتیم» به کتابفروشی‌ها رسید

«یک روز بعد از حیرانی» در راه است

جمله «اثر خوب راه خودش را پیدا می‌کند» در ادبیات دروغ است/ برخی کتاب‌فروشی‌ها کتاب نانویسنده‌های اینستاگرام را می‌فروشند/ جایزه‌های ادبی را نباید جدی گرفت

زندگینامه شهید خرازی به چاپ هشتم رسید

جایزه شهید اندرزگو امتداد مبارزه انقلابی به زبان قلم است/ از جایزه نقدی پنج اثر برگزیده تا خرید تضمینی 14 کتاب

رمان جنایی «رازهای شبانه من» منتشر شد

ثبت‌نام دومین دوره «مدرسه رسانه» آغاز شد

مجموعه شعر «درباره تو» با صدای میلاد عرفان‌پور منتشر شد

کتابی درباره رژیم صهیونیستی از زبان خبرنگار مصری منتشر می‌شود

رمان «پیراهن بی‌درز مریم» نقد می‌شود

اثبات جدی تشیع در غدیریه‌های قبل از صفوی/ درباره غدیر به تعداد انگشتان دست رمان نداریم

دوبله به حفظ زبان فارسی به‌عنوان یکی از مؤلفه‌های هویت ایرانی می‌پردازد/ از هیچ کمکی به هنرمندان دریغ نمی‌کنیم

کتاب «سیمیا» منتشر شد

«تلویزیون‌های ماهواره‌ای و ارزش‌های اجتماعی» چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

زنده‌یاد محمد زهرایی استانداردهای ظریفی در دنیای نشر از خود به‌جای گذاشت

«گیله‌وا» از شنبه به روی آنتن می‌رود

قصه نامزدهای نهایی رمان بزرگسال جایزه شهید اندرزگو چیست؟

بررسی غدیر در متون کهنه شیعه در «شب روایت»

«قصه‌های تو در تو» منتشر شد

مشکلات مردم در دوره پهلوی باید برای نوجوانان روایت شود/ برگزاری جوایز ادبی در شهرستان‌ها جذاب‌تر است