دوشنبه  06  خرداد  1398
جمعه , 20 مهر 1397 ساعت 02:05

یاران مهربان/ 82

فرهنگ عاشورا در افغانستان؛ کتابی برای شناخت یک ملت

کتاب فرهنگ عاشورا در افغانستان را می‌توان فرهنگ موضوعی عاشورا و محرم در افغانستان دانست.

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات و کتاب گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، وسعت آیین‌های بومی و تنوع فرهنگی در ایران باعث شده تا پدیده‌های دینی و آیینی هم در پرتو این تنوع، رنگ‌های متفاوتی به خود بگیرد. این وضعیت در گستره جهان اسلام و جغرافیای فرهنگی فارسی‌زبانان، به شکل وسیع‌تری دیده می‌شود.

در میان کشورهای همسایه ایران، افغانستان جایگاه ویژه‌ای دارد.قرابت‌های فرهنگی، زبانی و مذهبی باعث شده است تا در قرون طولانی، شیعیان ایران و افغانستان رابطه محکم و قابل توجهی را با هم داشته باشند. شیعیان افغانستان سال‌هاست که عزاداری حضرت سیدالشهدا (ع) را با شور و اشتیاق زایدالوصفی برگزار می‌کنند.

کتاب فرهنگ عاشورا در افغانستان پژوهشی است که با تکیه بر مطالعات تاریخی و فرهنگی و در قالب تحقیقات میدانی، جایگاه عاشورا در میان ملت افغانستان را مورد بررسی قرار می‌دهد. سید‌حسن‌احمدی‌نژاد بلخی نویسنده این کتاب، بامحوریت قرار دادن آداب و رسوم و فرهنگ عزاداری اهل‌بیت(ع) در افغانستان، به ریشه‌های هویتی و فرهنگی مشترک دو ملت ایران و افغانستان پرداخته است . این اثر که توسط انتشارات مجمع ذخائر اسلامی به چاپ رسیده است، چهار فصل دارد که به ترتیب عبارتند از:

  •  پیشینه تاریخی عزاداری بر اهل بیت پیامبر(ص) در افغانستان
  • عزاداری تیموریان در هرات مرکز خراسان
  • استمرار فرهنگ عاشورا در میان کرسی‌نشینان کابل
  • فرهنگ، آداب و رسوم عزاداری در افغانستان

این کتاب را می‌توان فرهنگ موضوعی عاشورا و محرم در افغانستان دانست. اثری که می‌تواند پژوهشگران علوم دینی و مطالعات فرهنگی را در شناخت هر چه بیشتر ریشه‌ها و علائق مذهبی یک ملت یاری کند. 

چاپ اول کتاب فرهنگ عاشورا در افغانستان نوشته سید‌حسن احمدی‌نژاد بلخی در سال 1394 به قیمت27 هزارتومان توسط انتشارات مجمع ذخائراسلامی به بازار آمده است.

 انتهای پیام/4072/خ

 

http://ana.ir/i/317385
فراخوان سومین دوره‌ کتاب سال عاشورا اعلام شد

فراخوان سومین دوره‌ کتاب سال عاشورا اعلام شد

بازیابی یک واقعه برای عبرت گرفتن از تاریخ

بازیابی یک واقعه برای عبرت گرفتن از تاریخ

محرم و انقلاب اسلامی ایران؛ تأثیر قیام 61 بر انقلاب 57

محرم و انقلاب اسلامی ایران؛ تأثیر قیام 61 بر انقلاب 57

تعداد اخبار امروز گروه : 1 خبر