سه شنبه  30  بهمن  1397
پنجشنبه , 19 مهر 1397 ساعت 11:48

21 مهر و در آستانه روز جهانی استاندارد صورت می‌گیرد؛

رونمایی از طرح استاندارد کتابخانه عمومی ایران

جلسه معرفی طرح استاندارد کتابخانه عمومی ایران از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار می‌شود.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، روز شنبه بیست و یکم مهرماه، جلسه معرفی طرح استاندارد کتابخانه عمومی ایران از سوی نهاد کتابخانههای عمومی کشور با حضور سازمان‌ها و نهادهای مرتبط و دبیران تدوین این طرح در سالن جلسات نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار خواهد شد.

این طرح با سفارش نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و اجرای انجمن علمی کتابداری و اطلاع‌رسانی انجام شده است.

 فرامرز مسعودی مدیر پروژه طرح استاندارد کتابخانه‌های عمومی ایران، در معرفی این طرح اظهار داشت: طرح استاندارد کتابخانههای عمومی، طرحی پژوهشی است که در سامانه طرحهای پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز ثبت شده است؛ هدف این طرح تعریف و تدوین ۷ استاندارد برای کتابخانه‌های عمومی ایران است؛ این طرح طی قراردادی بین نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی ایران در مهرماه ۱۳۹۶، آغاز شد.

وی در اشاره به پیشینه تدوین این طرح گفت: طرح تدوین استاندارد کتابخانههای عمومی از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مطرح شد و پس از انتشار فراخوان نهاد برای دریافت پروپوزال در این زمینه در سال ۱۳۹۵، انجمن کتابداری ایران با داشتن شرایط لازم، برای تدوین این طرح انتخاب و از آن زمان مذاکرات آغاز و منجر به تنظیم قرارداد شد.

وی در ادامه به ویژگی های طرح استاندارد کتابخانه‌های عمومی ایران اشاره کرد و گفت: نخستین بار است که برای کتابخانههای عمومی در سطح ملی استانداردی تدوین می شود؛ استانداردهای موجود در این طرح با توجه به ویژگی های کتابخانه‌های عمومی ایران تدوین می شود در حالی که تاکنون استانداردهای موجود ترجمه محور بوده است. پس از بررسی کتابخانه های عمومی در کشور، برای حصول اطمینان از جامعیت این استانداردها و قابلیت اجرای آن در کتابخانه های عمومی، از افراد متخصص و کتابداران کتابخانه‌های عمومی دعوت به همکاری شد و حدود ۵۰ تن از اساتید و متخصصان به صورت مستقیم در مراحل مختلف طرح همکاری داشتند؛ علاوه بر این پیش نویس استانداردی که به مرحله نهایی رسید، جهت نظرسنجی برای حدود ۲۰۰ نفر از متخصصان و اساتید در سراسر کشور ارسال و پس از جمع بندی و بررسی نظرات، تغییرات مورد نیاز در پیش نویس اعمال شد.

مسعودی ادامه داد: طرح استاندارد کتابخانه‌های عمومی ایران شامل ۷ استاندارد برنامه های کتابخانه عمومی است که عبارتند از خدمات اطلاعاتی، خدمات مشتریان، روابط عمومی و بازاریابی، کارکنان کتابخانه عمومی، مجموعه کتابخانه عمومی و ساعت کاری. برای تدوین این طرح منابع زیادی همچون ۱۲ سند بالادستی (شامل قانون تأسیس کتابخانه های عمومی، آیین نامه های اجرایی، قوانین شورای انقلاب فرهنگی و ...)، استانداردهای جهانی و نزدیک به ۶۰ استاندارد مربوط به کشورهای مختلف جمع آوری، بعضا ترجمه و مطالعه شد. این طرح قابل توسعه است؛ یعنی استانداردها به گونه ای تدوین شده که کتابخانه های عمومی را گامی به جلو می برد و صرفا بر اساس شرایط موجود نیست. همچنین در تدوین این طرح مسائل مربوط به کودکان و نوجوانان و نیز افرادِ با نیازهای ویژه در نظر گرفته شده و از این نظر، طرح جامعیت دارد.

مسعودی تصریح کرد: ۱۶ مهرماه نخستین استاندارد طرح استاندارد کتابخانه‌های عمومی ایران، تحت عنوان «استاندارد برنامه های کتابخانه عمومی» پس از تأیید و تصویب اعضای هیئت مدیره انجمن کتابداری، به صورت رسمی به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، تحویل داده شد.

مدیر پروژه طرح استاندارد کتابخانه‌های عمومی ایران با اشاره به ثبت جهانی این طرح، اظهار داشت: فدراسیون بین المللی انجمن ها و مؤسسات کتابداری (ایفلا) در برنامه ای استراتژیک، تحت عنوان «نقش کتابخانه‌ها در توسعه و پیشرفت جوامع»، از اقدامات مؤثر انجمن ها و مؤسسات کتابداری در پیشرفت جوامع، حمایت می کند. طرح استاندارد کتابخانه‌های عمومی ایران نیز بهمن ماه ۱۳۹۶ به عنوان اقدامی مؤثر در بخش حمایت جهانی ایفلا از برنامه‌های توسعه، ثبت شده و مورد حمایت این فدراسیون قرار گرفته است.

انتهای پیام/4072/

بزرگترین مجموعه تصویر نسخ خطی جهان را تدوین می‌کنم

بزرگترین مجموعه تصویر نسخ خطی جهان را تدوین می‌کنم

فعالیت‌های سازمان اسناد ملی در قاب شبکه مستند/ اسنادی که در دیوان لاهه به کار ایران آمد

فعالیت‌های سازمان اسناد ملی در قاب شبکه مستند/ اسنادی که در دیوان لاهه به کار ایران آمد

یکپارچه‌سازی بیش از 3 هزار و800 سند دفاع مقدس در سازمان اسناد و کتابخانه ملی

یکپارچه‌سازی بیش از 3 هزار و800 سند دفاع مقدس در سازمان اسناد و کتابخانه ملی

کتاب مناجات حضرت علی‌ ابن‌ ابیطالب (ع) در موزه کتابخانه سلطنتی نیاوران رونمایی می‌شود

کتاب مناجات حضرت علی‌ ابن‌ ابیطالب (ع) در موزه کتابخانه سلطنتی نیاوران رونمایی می‌شود

مقام معظم رهبری درپیام تاریخی خویش «گام دوم انقلاب» راتدوین کردند

دانشگاه آزاد بازوی پرتوان رهبری در معماری تمدن نوین اسلامی

آمادگی برای همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی در طرح تخفیف کتاب

آمار کتاب‌خوانی در بین ایرانی‌ها نگران‌کننده است/ غربت کتاب‌خوانی

روایت معکوس از ولنتاین

لزوم انتشار تألیفاتی در راستای رمزگشایی از انقلاب اسلامی

رونمایی از «فن بیان و مدیریت کلام»

شعر انقلاب، شعری آرمان‌گرا و تحول‌خواه است

چلچراغ و عزم دانشگاه آزاد اسلامی برای علم‌آفرینی در حوزه انقلاب

واقعی بودن سرگذشت «خالکوب آشویتس» اعتبار آن را بالا برده است

دانشگاه آزاد بازوی پرتوان رهبری در معماری تمدن نوین اسلامی

مقام معظم رهبری درپیام تاریخی خویش «گام دوم انقلاب» راتدوین کردند

پیوند بین چله‌های انقلاب اسلامی ضروری است

تمدید مهلت ارسال اثر به یازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب

افزایش تعامل دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد با وزارت کشور

سرگذشت 4 دوست در «محفل عوضی‌ها»

«ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی؛ توقف یا تحول» منتشر شد

کتاب رادیویی «اینک شوکران» منتشر می‌شود

برگزاری دوره‌های معارفی ویژه طلاب در حرم حضرت معصومه (س)

«سرباز کوچک امام» صدهزارتایی شد