يكشنبه  26  خرداد  1398
چهارشنبه , 18 مهر 1397 ساعت 14:48

مجموعه‌دار مصری در بازدید از مرکز اسناد آستان مقدس رضوی عنوان کرد:

بزرگترین مجموعه تصویر نسخ خطی جهان را تدوین می‌کنم

مجموعه‌دار مصری گفت: حدود 500 هزار تصویر نسخه خطی از کتابخانه‌های مختلف دنیا را گرد آورده‌ام.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا از سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌‌ قدس‌ رضوی، عبدالعاطی محیی الشّرقاوی، مجموعه‌دار مصری که پیش از این با سفر به کشورهای مختلف، مجموعه کاملی از تصویر نسخه‌های خطی کتابخانه‌های دنیا را گردآوری و فهرست‌نویسی کرده، در جلسه‌ای با حضور جمعی از کارشناسان نسخ خطی و نشریات آستان‌ قدس‌، در محل تالار شیخ بهایی مرکز اسناد آستان‌ قدس‌ رضوی سخنرانی کرد.

وی در این جلسه که با موضوع آشنایی با مجموعه‌های نسخه‌های خطی و نشریات علمی جهان اسلام و اهمیت دیجیتال‌سازی منابع مکتوب برگزار شده بود، تصریح کرد: از سال‌ها قبل سفر به کشورهای مختلف را با هدف گردآوری تصویر نسخ خطی و نشریات کتابخانه‌های بزرگ دنیا، با سرمایه شخصی آغاز و تصاویر نسخ خطی و مجلات را از کتابخانه‌های عمومی، خصوصی و شخصی سراسر دنیا گردآوری، فهرست‌نویسی و سازماندهی کردم.

این تاجر مصری، هدف خود را از این سفر، آشنایی با کتابخانه‌ها و مجموعه‌داران نسخ خطی در سراسر جهان و تکمیل مجموعه خود عنوان کرد و گفت: در سفرهایی که داشته‌ام، برخی کتابخانه‌ها ازجمله کتابخانه‌های شخصی را که تاکنون نسخ خطی آن، فهرست‌نگاری و تصویربرداری نشده بود، شخصاً با کیفیت بالایی تصویربرداری و آن را به‌صورت کامل فهرست‌نگاری کردم.

وی ویژگی برجسته فهرست‌نگاری خود را، نمایه‌کردن همه یادداشت‌های خارج از متن کتاب دانست و افزود: تاکنون 7 هزار صفحه مطلب خارج از متن کتاب همچون حواشی نسخ خطی، یادداشت‌های صفحات اول و آخر، مُهرها، وقف‌‌نامه‌ها، یادداشت‌های‌ مالکان و...را در مجموعه‌ای گردآورده‌ام.

عبدالعاطی الشّرقاوی، با اشاره به بزرگ‌ترین مجموعه مجلات و نشریاتی که گرد آورده، اضافه کرد: این مجموعه در قالب پایگاهی شبیه به پایگاه مقالات نورمگز، در حال حاضر قابل جستجو است؛ با این تفاوت که در این پایگاه، با کلیدواژه‌ای که تدوین شده، تمام مقالات به تفکیک مؤلف، ناشر، موضوع و... به‌سهولت قابل بازیابی است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود 500 هزار تصویر نسخه خطی از کتابخانه‌های مختلف دنیا همچون مصر، ترکیه، لبنان، سوریه، کشورهای اروپایی و افریقایی و... را گرد‌آورده‌ام، در این رابطه ادامه داد: در حال حاضر، در مرحله تکمیل این مجموعه که بزرگ‌ترین مجموعه تصویر نسخ خطی در جهان است، هستم و در آینده نزدیک، پایگاهی اینترنتی را برای استفاده محققین سرتاسر دنیا راه‌اندازی خواهم کرد.

انتهای پیام/4072/خ

http://ana.ir/i/317061
کتاب مناجات حضرت علی‌ ابن‌ ابیطالب (ع) در موزه کتابخانه سلطنتی نیاوران رونمایی می‌شود

کتاب مناجات حضرت علی‌ ابن‌ ابیطالب (ع) در موزه کتابخانه سلطنتی نیاوران رونمایی می‌شود

نسخه خطی بیگانگان رمزگشایی شد

نسخه خطی بیگانگان رمزگشایی شد

نشست «نسخه‌های خطی و تصحیح متون» برپا شد

نشست «نسخه‌های خطی و تصحیح متون» برپا شد

تعداد اخبار امروز گروه : 7 خبر