يكشنبه  28  بهمن  1397
سه شنبه , 17 مهر 1397 ساعت 16:34

از سوی کتاب جمهور منتشر شد؛

کتابی برای شناخت نشانه‌های سینمای کودک

کتاب «نشانه‌های سینمای کودک» می‌تواند مورداستفاده علاقه‌مندان سینما و فعالان عرصه تعلیم و تربیت قرار بگیرد.

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات و کتاب گروه فرهنگ و هنرخبرگزاری آنا، «نشانه‌های سینمای کودک» عنوان کتابی به قلم محمدعلی زم است. چشم‌انداز رشد کودک در سینمای خلاق و حلال نیز عنوان فرعی این کتاب است که توسط کتاب جمهور منتشر شده است. 

نویسنده در پیش‌نوشتار کتاب، خلاق بودن سینما را به معنای غیرکلیشه‌ای بودن، داشتن قدرت اقتباس و قابلیت خلق مجدد و بازسازی قصه‌ها، افسانه‌ها و ادبیات کهن و داشتن جرأت ساده‌سازی بر حسب قابلیت‌های مضمونی معرفی می‌کند. 

همچنین منظور از حلال بودن نیز بهره‌مندی از موضوعات و مسائلی است که طرح آنها خارج از حیطه حرام و در منطقه موضوعات مجاز باشد. سینمایی که در آن هدف وسیله را توجیه نکند؛همه عناصر به‌کار رفته در پشت و روی صحنه و ارتباطات انسانی‌اش حلال بوده باشد. 

او همچنین انگیزه خود را از تألیف این کتاب این گونه معرفی می کند: «تجربه چهار دهه کار سینمایی و هنری و حدود پنج دهه مطالعات دینی و معرفتی اینجانب، مرا برای نخستین مرتبه با ضرورت طرح چنین موضوعی آشنا کرده است. آن چه در خصوص مباحث حلال وجود دارد، صرف‌نظر از پراکندگی موضوعات، عمدتاً معطوف به بحث‌ها و نکات فقهی حوزه حلال و حرام است. آن چه درباره کودک انجام شده است، نوعاً باید و نبایدهای مربوط به رشد و پرورش او در حوزه تعلیمات خانوادگی و مدرسه ای است.ترکیب سینمای خلاق و حلال و رشد کودک در بستر آن موضوع تازه ای است که در این رساله طرح شده است».

مباحث کلیدی که در این کتاب محور قرار گرفته اند عبارتند از: شناخت دنیای کودک، عشق و عاطفه در سینما، عشق پاک و عشق ناپاک، مضمون و قالب هیجان و هیجان معنوی، مخاطب‌شناسی، اقتصاد و سینمای مطلوب کودکان است. 

این کتاب در پنج فصل تدوین شده است. در فصل اول به این سئوال پاسخ داده می‌شود که پرداختن به دنیای کودکان و نوجوانان و تفکیک آن از دنیای بزرگسالان چقدر لازم و درست است؟ فصل دوم، سینمای خلاق و حلال را در ارتباط با رشد هیجانی کودک بررسی می کند و در فصل سوم هم همین موضوع در ارتباط با رشد تربیتی- آموزشی کودک واکاوی می شود. فصل چهارم کتاب «نشانه های سینمای کودک»، به در دسترس بودن اقتصاد سینمای خلاق و حلال کودک اختصاص دارد و در نهایت در فصل پنجم نتیجه گیری بحث ارائه شده است. نویسنده در بخشی از نتیجه‌گیری می‌نویسد:کودکی را می توان با توانمند سازی، مهارت جویی و کارآموزی همراه ساخت تا نسلی که به دوره نوجوانی و سپس جوانی پا می‌گذارد، تکلیف حال و آینده‌اش از نظر درآمد، هزینه و نیز آمادگی برای دست یافتن به استقلال اقتصادی روشن بوده باشد.

او در ادامه به اهمیت سواد سینمایی اشاره کرده و می‌نویسد:«با سینما سخن گفتن و گفتمان انسان، دین و فرهنگ و معاد را در قالب سینما به یک گفتمان جهانی- انسانی، انسانی- دینی و دنیایی- آخرتی تبدیل کردن و از قدرت سینما برای اقتداریابی فرهنگی بهره جستن، نیازمند آموختن سواد تصویری و سواد سینمایی است و هیچ جامعه‌ای بدون این سواد به مقام سینما فهمی، سینماداری و سینما جهانی نخواهد رسید».

با توجه به ماهیت موضوعی کتاب، این اثر می‌تواند مورد استفاده علاقه‌مندان به سینما و فعالان عرصه تعلیم و تربیت و همچنین پژوهشگران علوم دینی نیز قرار بگیرد.

کتاب «نشانه‌های سینمای کودک» در 204 صفحه به قلم محمدعلی زم توسط کتاب جمهور در تابستان 1397 و به قیمت 20هزارتومان منتشر شده است.

 انتهای پیام/4072/خ

روایتی خواندنی از زنان عاشورایی

روایتی خواندنی از زنان عاشورایی

رمان مستوری منتشر شد

رمان مستوری منتشر شد

روایت «شجاعت هفتاد و دو تن و یک تن» در 8 جلد

روایت «شجاعت هفتاد و دو تن و یک تن» در 8 جلد

برای ساختن «ردخون» سختی‌های زیادی کشیدیم

روایت معکوس از ولنتاین

رونمایی از «فن بیان و مدیریت کلام»

مادر می‌گفت بوی ابراهیم رو حس می‌کنم

شعر انقلاب، شعری آرمان‌گرا و تحول‌خواه است

کتاب «بَرسَم» منتشر شد

کتاب کاربرد کاتالیزگرها منتشر شد

شعر می‌تواند ایران را جهانی کند

کتاب «انقلاب اسلامی؛ احیای فرهنگ زیارت» منتشر شد

واقعی بودن سرگذشت «خالکوب آشویتس» اعتبار آن را بالا برده است

واقعی بودن سرگذشت «خالکوب آشویتس» اعتبار آن را بالا برده است

کتاب «تولید نانومواد پیشرفته» منتشر شد

رونمایی از «فن بیان و مدیریت کلام»

نسبت به هند دید صحیحی نداشته‌ایم

گلایه آیت‌الله سبحانی از تعطیلی کتابخانه‌های حوزه علمیه

کتاب «انقلاب اسلامی؛ احیای فرهنگ زیارت» منتشر شد

شعر می‌تواند ایران را جهانی کند

کتاب کاربرد کاتالیزگرها منتشر شد

کتاب «بَرسَم» منتشر شد

شعر انقلاب، شعری آرمان‌گرا و تحول‌خواه است