دوشنبه  06  خرداد  1398
يكشنبه , 15 مهر 1397 ساعت 02:05

یاران مهربان/ 78

روایت «شجاعت هفتاد و دو تن و یک تن» در 8 جلد

کتاب هشت جلدی «عنصر شجاعت یا هفتاد و دو تن و یک تن» نوشته «آیت‌الله میرزا خلیل کمره‌ای» است که زیر نظر حجت‌الاسلام حسین انصاریان منتشر شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه معارف اسلامی گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، کتاب هشت جلدی «عنصر شجاعت یا هفتاد و دو تن و یک تن» نوشته آیت‌الله میرزا خلیل کمره‌ای است که زیر نظر حجت‌الاسلام حسین انصاریان و توسط هیأت علمی واحد تحقیقات مؤسسه دارالعرفان الشیعی ویرایش شده و منتشر شده است. حجت‌الاسلام حسین انصاریان در مقدمه کتاب نوشته است:

کتاب عنصر شجاعت از استوارترین و محکم‌­ترین کتاب­‌هایی است که بعد از زمان حادثه­ کربلا تا کنون نگاشته شده و مؤلف آن مجتهدی پارسا به نام آیت‌الله میرزاخلیل کمره‌ای است که بعد از نماز شب به همراه گریه کردن، این کتاب را می‌نوشتند و حقیر در طول 50 سال منبر و روضه خواندنم از این کتاب بهره­ فراوان برده‌­ام و آرزو داشتم برای استفاده مردم این کتاب کمیاب را احیا و تجدید چاپ کنم.

هر جلد این کتاب، شجاعت را به گونه­‌ای در حادثه کربلا می‌­کاود. سه مجلد از این مجموعه کتاب، با یک عنوان «اصحاب سیدالشهدا(ع)» و با تمرکز بر مفهوم شجاعت، به بررسی این خصیصه ارزشمند در میان یاران و اصحاب امام حسین (ع) می‌پردازد. 

در جلد نخست حبیب بن مظاهر و یاران، یزید بن ثبیط عبقسی، ادهم بن امیه، عامر، سالم، سیف، حجاج جعفی، سعید بن عبدالله حنفی، شوذب بن عبدالله همدانی شاکری و زهیر بن قین بجلی و در جلد دوم، انس بن حرث، حبیب بن مظاهر، مسلم بن عوسجه اسدی، جبلة بن علی شیبانی، زیاد بن عریب، حنظلة بن اسعد شبامی، حبشی بن قیس، عمار بن ابی‌سلامة، بشر بن عمرو حضرمی و حجاج بن بدر تعدادی از افرادی هستند که مؤلف به شرح شجاعت و دلاوری‌­های آنان پرداخته است. 

در جلد سوم نیز روایت­گر شهادت توابین لشکر عمر سعد یا افرادی است که در روز عاشورا به سپاه امام حسین(ع) پیوستند. همچنین این جلد به سعد بن عمر آخرین شهید روز عاشورا پرداخته است.

جلد چهارم نیز با عنوان «مسلم بن عقیل(ع) و اسرار کوفه» حول مفهوم شجاعت به بررسی شخصیت مسلم ابن عقیل(ع) و روایت وقایع کوفه می‌­پردازد، از محورهای مورد بحث در این جلد نقش مسلم بن عقیل(ع) در زمان امیرالمؤمنین(ع) و امام حسن(ع) و حکایت حضور مسلم در کوفه و نحوه شهادتش است.

جلد پنجم با عنوان «سیدالشهدا(ع)، ولادت و رسالت» نیز بر مبنای همان عنصر شجاعت به بررسی شخصیت امام حسین(ع) می­‌پردازدو ولادت سیدالشهدا(ع) را محور بحث قرار داده و سخنان قابلگان و مراقبت­‌های پیامبر اکرم(ص) را در راستای شکل‌گیری شخصیت امام حسین(ع) با محوریت شجاعت و شهادت ایشان کنکاش می­‌کند. 

جلد ششم هم با عنوان «سیدالشهدا(ع) و دوران کودکی» با محوریت عنصر شجاعت دوران کودکی آن حضرت را می­‌کاود و چگونگی پرورش ایشان و بهره‌مندی از دامان حضرت فاطمه(س)، امیرالمؤمنین(ع) و پیامبر اکرم(ص) را در زمینه رشد خصایل نیکوی آن حضرت و از همه مهم‌تر شجاعت بررسی می‌­کند.

جلد هفتم «سیدالشهدا(ع) در دامان نبوت» است که حول رابطه پیامبر و نقش آن بر بر روحیه امام و شجاعت ایشان نگاشته شده است. عنوان جلد هشتم نیز «فهارس» است که البته توسط واحد تحقیقات مؤسسه دارالعرفان الشیعی تهیه و عرضه شده است. در این جلد، مطالب موجود درهفت جلد قبلی، تحت یک فهرست کلی تنظیم شده است که شامل فهرست آیات، فهرست روایات، فهرست ادعیه و زیارات، فهرست انبیاء و معصومین(ع)، فهرست اعلام و اشخاص، فهرست قبایل،فهرست مکان‌ها، فهرست اشعار عربی و فهرست اشعار فارسی است.

کتاب هشت جلدی عنصر شجاعت یا هفتاد و دو تن و یک تن در 4 هزار و دویست و چهل و چهار صفحه و به قیمت 200 هزارتومان توسط دارالعرفان الشیعی در سال 1391 منتشر شده است.

انتهای پیام/4072/

http://ana.ir/i/316021
آئینه تمام‌نما؛ درس‌گفتارهایی از واقعه عاشورا

آئینه تمام‌نما؛ درس‌گفتارهایی از واقعه عاشورا

شمّاس شامی؛ داستانی متفاوت از عاشورای 61 هجری

شمّاس شامی؛ داستانی متفاوت از عاشورای 61 هجری

روایت آلمانی از تاریخ تشیع

روایت آلمانی از تاریخ تشیع

تاریخ تحولات سیاسی ایران؛ تحلیل چند مؤلفه در گستره هويت

تاریخ تحولات سیاسی ایران؛ تحلیل چند مؤلفه در گستره هويت

تعداد اخبار امروز گروه : 1 خبر