54449
چهارشنبه  25  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

جمعه , 19 مرداد 1397 ساعت 12:05

هشتاد‌و‌پنجمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی به کار خود پایان داد

هشتاد‌و‌پنجمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی ویژه مدرسان خارجی، با برگزاری مراسم اختتامیه در بنیاد سعدی به کار خود پایان داد.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری آنا، مراسم اختتامیه هشتاد‌و‌پنجمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی شامگاه پنجشنبه در محل بنیاد سعدی در تهران برگزار شد.

در این مراسم که به دلیل کسالت غلامعلی حدادعادل رئیس بنیاد سعدی، در غیاب وی برگزار شد، محمدباقر سخایی دبیر بنیاد سعدی پیام حدادعادل را برای اختتامیه این دوره دانش‌افزایی زبان فارسی قرائت کرد.

در پیام حدادعادل تأکید شده بود که همه ما باید دست در دست هم دهیم و برای آموزش زبان فارسی در جهان تلاش کنیم. مطمئن باشید که بنیاد سعدی همیشه در کنار شماست.

در ادامه رضامراد صحرایی معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی گزارشی از دوره هشتاد‌و‌پنجم دانش‌افزایی زبان فارسی که ویژه مدرسان این زبان در کشورهای مختلف بود، ارائه کرد.

وی با اشاره به آغاز ۶ سالگی بنیاد سعدی، دوره اخیر را نخستین دوره‌ای که ویژه تربیت مدرس آموزش زبان فارسی در جهان بوده است، عنوان کرد و یادآور شد که مراسم اختتامیه این دوره در شرایطی برگزار شد که ۳۰ درصد از مهمانان بنیاد سعدی که برای شرکت در این دوره به ایران آمده بودند، کشور ما را ترک کرده‌اند.

به گفته معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی، ۱۳۷ درخواست از کشورهای مختلف برای شرکت در این دوره ارائه شد که در نهایت ۷۷ نفر از ۱۴ کشور جهان برای آموزش در این دوره پذیرفته شده‌اند که ۲۹ نفر از آنها مرد و ۴۷ نفر زن بودند.

صحرایی از انجام ۹۰ ساعت آموزش در هشتاد‌و‌پنجمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی، با استفاده از استادان مجرب این زبان و با الگوبرداری از دوره آموزشی «سلتا» در زبان انگلیسی خبر داد و افزود: این ساعات آموزشی در قالب ۱۱ پودمان تعریف شده بود.

وی آموزش ادبیات را به مربیان خارجی زبان فارسی، از ویژگی‌های این دوره برشمرد و با اشاره به تدریس کتاب‌های «مینا» و «گام اول» در دوره اخیر گفت: در پایان هشتاد‌و‌پنجمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی، به تعدادی از شرکت‌کنندگان گواهینامه موفقیت و به تعدادی گواهینامه حضور اعطا شد.

در ادامه و پس از بیان سخنانی از طرف تنی چند از شرکت‌کنندگان در هشتاد‌و‌پنجمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی از کشورهایی ماند ازبکستان، ارمنستان و ترکیه، حسین پناهی‌آذر معاون وزیر امور خارجه در سخنانی زبان را مهم‌ترین ابزار در انتقال فرهنگ یک کشور معرفی کرد و زبان فارسی را مهم‌ترین مزیت ایران برای رساندن پیام خود به جهان توصیف کرد.

وی با اشاره به اینکه شاید این قبیل کارها (توسعه زبان فارسی در جهان) می‌بایست در سال‌های اول انقلاب اتفاق می‌افتاد، تصریح کرد: اما به جهت مشغله‌های مهم‌تر دیگر و پدید آمدن جنگ، این امر مهم به تعویق افتاد.

پناهی‌آذر ادامه داد: ما هم در خارج از کشور همواره تلاش کرده‌ایم که آنچه را در توان سفارتخانه‌هایمان است، برای آموزش و توسعه زبان فارسی به کار گیریم.

معاون وزیر امور خارجه در پایان بر لزوم سرمایه‌گذاری بیشتر برای گسترش زبان فارسی در جهان تأکید کرد.

همچنین محمدحسین هاشمی معاون همکاری‌های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنان کوتاهی، یکی از وظایف مهم رایزنی‌های فرهنگی را بسط و گسترش ارتباطات با فرهیختگان حوزه زبان و ادب فارسی، عنوان و ابراز امیدواری کرد که سازمان متبوعش بتواند به وظیفه ذاتی خود به خوبی عمل کند.

انتهای پیام/4072/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

راز ماندگاری حافظ

نمایشگاه آثار هنری پذیرای زائران اربعین هستند

فرهنگ عاشورا در افغانستان؛ کتابی برای شناخت یک ملت

بررسی زبان خودمانی آمریکایی‌ها

انتشار آخرین مصاحبه ادوارد سعید

«معرفی حسگرهای ربات زیردریایی خودکار» منتشر شد

نگاهی به آخرین شاه و آخرین دربار

مرور اندیشه‌های حافظ در سایه سرو سهی

داوری کتاب سال دانشجویی در مراحل آخر است/ برگزاری اختتامیه در هفته کتاب

کارگاه‌های «تربیت مدرس زبان فارسی» توسط بنیاد سعدی برگزار می‌شود

داوری کتاب سال دانشجویی در مراحل آخر است/ برگزاری اختتامیه در هفته کتاب

عضو هیأت علمی جایزه جلال بودم، از رقابت انصراف دادم

انتشار آخرین مصاحبه ادوارد سعید

«معرفی حسگرهای ربات زیردریایی خودکار» منتشر شد

نگاهی به آخرین شاه و آخرین دربار

فرهنگ عاشورا در افغانستان؛ کتابی برای شناخت یک ملت

راز ماندگاری حافظ

نمایشگاه آثار هنری پذیرای زائران اربعین هستند

دبیر بخش دانشجویی نخستین جشنواره ادبیات سلامت معرفی شد

کارگاه‌های «تربیت مدرس زبان فارسی» توسط بنیاد سعدی برگزار می‌شود

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه