دوشنبه  01  بهمن  1397
چهارشنبه , 13 تیر 1397 ساعت 12:56

قناد مطرح کرد؛

پیوند سنت گذشتگان با روش‌های امروزی در کارگاه قصه‌گویی

مجید قناد گفت: نوجوانان در کارگاه‌های تخصصی قصه‌گویی با استندآپ و فن بیان به سنت‌های گذشتگان می‌رسند.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری آنا، مجید قناد مربی کارگاه‌های قصه‌گویی استندآپ و فن بیان گفت: امسال برای کارگاه‌های تابستانی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان موضوع‌های مختلفی انتخاب شده و استادان بزرگی هم کار مربی‌گری را بر عهده دارند تا نوجوانان بتوانند با آزادی‌خاطر فعالیت کنند.

قناد افزود: بچه‌ها معمولاً با انجام فعالیت‌های مختلف فرهنگی هنری از بزرگ‌ترها و دنیای آن‌ها می‌آموزند، برای مثال قصه‌خوانی برای کودک به او شخصیت می‌دهد، باعث می‌شود جایگاهش را پیدا ‌کند و خلاقیتش پرورش ‌یابد. هدف ما هم همین است و در واقع عرصه‌ قصه‌گویی و بازیگری ابزاری برای رسیدن به این هدف است. در مورد اجرای قصه و بازی‌کردن می‌توان گفت که همه‌ انسان‌ها به نوعی بازیگرند، اما زندگی خودشان را بازی می‌کنند. کسی که رشته‌ قصه‌گویی را انتخاب می‌کند، معمولا زندگی دیگران را هم بازی و روایت می‌کند.

وی ادامه داد: در این کارگاه‌ها ما گاهی خلاقیت را در یک کار عروسکی، یک نمایش یا یک قصه می‌بینیم و پیدا می‌کنیم. نوجوان ما در این رشته‌ها پرورش پیدا می‌کند، به صورت علمی پیش می‌رود و یاد می‌گیرد. در نتیجه کارگاه قصه‌گویی قرار است بخشی از زندگی عادی کودک باشد، نه این‌که بخواهد از او هنرمندی حرفه‌ای بسازد، هر چند اگر خود نوجوان عضو علاقه‌مند باشد می‌تواند این مسیر را دنبال کند. به خصوص در حوزه‌ قصه‌گویی علاوه بر تمام این‌ها بچه‌ها چیزهایی از سنت‌های گذشته‌ خود نیز می‌آموزد چرا که قصه‌گویی هنری قدیمی است. در نتیجه می‌توان گفت در کارگاه قصه‌گویی ما سنت‌های گذشته را با روش‌های امروزی پیوند خواهیم داد.

این مجری و کارگردان برنامه‌های تلویزیونی بیان کرد: در کارگاه قصه‌گویی هدف ما این است که سعی کنیم از طریق کارگاه استندآپ و فن بیان قصه‌گویی به بچه‌ها یاد بدهیم خجالت را کنار بگذارند، اعتمادبه‌نفس داشته باشند و البته آموزش‌هایی را هم به زبان ساده در حد سن خودشان به آن‌ها خواهیم داد. بچه‌ها در کنار این آموزش‌ها از طریق مطالعه‌ کتاب‌های کانون کم‌کم خودشان را پیدا می‌کنند و اگر علاقه‌مند باشند می‌توانند در آینده هم فعالیت در این حوزه را ادامه بدهند. اگر این‌طور نباشد هم، این مهارت در زندگی به درد آن‌ها می‌خورد و باعث رشد و پیشرفت‌شان می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این ما در این کلاس‌ها از علاقه‌مندی‌های مختلف بچه‌ها به نقاشی، ادبیات کهن و غیره هم سود خواهیم برد. می‌توانم بگویم که ما سعی می‌کنیم از طریق بازی و نمایش، گفتار و نمایش و قصه و نمایش، خلاقیت و استعدادهای نوجوانان را پرورش دهیم. در بعضی موارد هم شاید بتوانیم از طریق کودکان به خانواده‌ها آموزش دهیم، برای مثال گاهی ممکن است خانواده‌ها فرزندان فامیل و آشنا را به رخ کودک خودشان بکشند با این تفکر که از این طریق او را وادار به تلاش بیشتر می‌کنند. این در حالی است که آن‌ها متوجه نیستند که هر کودک قابلیت‌ها و ویژگی‌های خاص خود را دارد و ما هرگز نمی‌توانیم بچه‌ها را با هم مقایسه کنیم. به‌همین‌جهت ما سعی می‌کنیم غیرمستقیم بازی‌هایی را انتخاب کنیم و به نوجوانان عضو در کارگاه‌های قصه‌گویی بگوییم در خانه این بازی‌ها را با خانواده انجام بدهد. از این طریق هم او خودش را به پدر و مادر نشان می‌دهد و هم به صورت غیرمستقیم فرآیند آموزش اتفاق می‌افتد. من فکر می‌کنم ما گاهی پیش از آموزش کودکان باید پدرومادرها را آموزش بدهیم.

به گفته این مجری برنامه‌های کودک و نوجوان، اولین هدف این است که نوجوان خودش را پیدا کند. او در این سن احساس می‌کند که می‌خواهد قصه‌گویی را ادامه بدهد یا خیر که در هر صورت این تصمیم برای او یک تلنگر خواهد بود. در واقع این دوره برای نوجوانان تنها شروع یک‌سری اتفاق است، حتی اگر تمایلی به ادامه‌ خود کارگاه نداشته باشند. در هر دو کارگاه استندآپ و فن بیان هدف این است که توانایی‌ها و استعدادهای نوجوانان را پرورش بدهیم. در نتیجه می‌توان گفت این دو دوره با وجود تفاوت‌های ضمنی در روش و اصل کار به هم نزدیک‌اند. ما در هر دو دوره علاوه بر آموزش تکنیک‌های اولیه از متن‌ها و داستان‌ها هم سود خواهیم برد و اجرا، گویندگی، قصه‌گویی و تفاوت‌های‌شان را به نوجوانان خواهیم آموخت.

مجید قناد، متولد سال ۱۳۳۳ در خرمشهر، کارگردان، تهیه‌کننده و مجری آشنای برنامه‌های کودک ‌و نوجوان است. او دارای لیسانس کارگردانی و بازیگری از دانشگاه هنرهای زیبای تهران و فوق لیسانس هنر است. قناد ابتدا فعالیت خود را با تئاتر آغاز کرده و بعدها وارد برنامه‌های تلویزیونی شده است.

خوش‌وبش طنازانه با مهمان‌هایی با کفش‌های لنگه به لنگه

سوگ بانوی اسلام در کشتی پهلوگرفته

آیه‌های 26 تا 30 سوره نساء را بشنویم/ انسان؛ موجودی کم طاقت

نامزدهای جشنواره نقد كتاب در 3 گروه معرفی شدند

«بکمن» در شخصیت‌پردازی و فضا‌سازی موفق است

داستان یک زندگی عاشقانه در بستر عدالتخواهی

فوران؛ رمانی تاریخی با بوی نفت

برگزیدگان جشنواره نقد کتاب، اول بهمن معرفی می‌شوند

جشنی برای انتشار صدمین کتاب صوتی انتشارات سوره مهر

بررسی شعر و اندیشه حافظ در فصلنامه اطلاعات حکمت و معرفت

معتقدم رسانه تصویری تأثیر‌گذارتر است/ مردم حوصله خواندن ندارند

اولین کافه کتاب دانشگاه آزاد در واحد یادگار امام(ره) افتتاح شد

نخستین پیش‌شماره ماهنامه «پیام جمعه» منتشر شد

روند تولید و عرضه کتاب‌ گویا در جامعه بسیار امیدوار‌کننده است

گفتگوهای ویژه در کوپه اختصاصی

کتاب جامع آموزش تجوید و مفاهیم قرآنی «نسیم انس الوان 2» منتشر شد

قائم‌مقام سپهر سوره هنر معرفی شد

جزئیات همایش کتاب سال حوزه تشریح می‌شود

سوگ بانوی اسلام در کشتی پهلوگرفته

بررسی شعر و اندیشه حافظ در فصلنامه اطلاعات حکمت و معرفت