چهارشنبه  07  فروردین  1398
پنجشنبه , 24 خرداد 1397 ساعت 15:14

«مجمع سری» رمانی در اشاره به جاه‌طلبی

رمان خارجی «مجمع سری» رابرت هریس با ترجمه مهدی فیاضی‌کیا روایتگرجاه‌طلبی‌های انسان‌ها برای بدست آوردن قدرت است.

رمان خارجی «مجمع سری» از کتاب‌های جدید انتشارات چترنگ است که با ترجمه مهدی فیاضی‌کیا به بازار آمده است. این اثر که توسط رابرت هریس به نگارش در آمده، به زمانی اشاره دارد که پاپ مرده است، و کاردینال‌ها گرد هم آمده‌اند تا جانشینی تعیین کنند.

«مجمع سری» در قالب رمانی جذاب برای مخاطب، داستان توطئه‌های پشت پرده برای بدست آوردن قدرت از سوی بالاترین رده کلیسای کاتولیک رم را روایت می‌کند.

در بخشی از این رمان اشاره شده :

پاپ از دنیا رفته است. پشت درهای بسته نمازخانه سیستین صد و هجده کار دینال از سراسر دنیا در مخفیانه­ترین رای­گیری جهان شرکت خواهند کرد. آن ها مردانی منزه و پاک­اند، ولی رقابت و جاه­طلبی در آن­ها ریشه دوانده است و در طی هفتاد و دو ساعت آینده یکی از آن­ها به عنوان قدرت­مند ترین چهره مذهبی جهان انتخاب خواهد شد. «تازه امشب آن شبی بود که کسب و کار اصلی مجمع سری شروع می­شد. هرچند روی کاغد، حکم عالی پاپ کار دینال­های انتخاب کننده را از ورود به مباحثی از قبیل هرگونه پیمان، توافق، قول یا تعهد منع کرده و مجازات طرد کلیسا را در نظر گرفته بود اما حالا دیگر بحث انتخابات بود و برای همین موضوع، علم حساب، چه کسی می­توانست هفتاد و نه رای را به دست بیاورد؟ در مجمع سری قهرمان، کاردینال لوملی، سرپرست مجمع کاردینال‌ها و مسئول ریاست بر مجمع سری است. در میان نامزدهای مقام پاپی، تدسکوی سنت‌گرا، ترمبلی جاه‌طلب اهل آمریکای شمالی و آدیمی آفریقایی با عقایدی سختگیرانه در باب زنان و ازدواج‌های نامرسوم حضور دارند. واتیکان‌شناسان بی‌شک به‌خوبی می‌دانند که هریک از این شخصیت‌ها تا چه اندازه شبیه به کدام کاردینال‌های واقعی هستند و حتی کسانی که به‌طور سرسری اخبار واتیکان را دنبال می‌کنند نیز لابد قادرند خطوط محوی از حداقل نیم‌دوجین شخصیت‌های مشهور را تشخیص بدهند. و در این جمع، ناگهان کاردینال دیگری از راه می‌رسد که کسی از او چیزی نشنیده است؛ وینسنت بنیتز، کاردینالی «In Pectore» (در قلب) یعنی به شکل محرمانه توسط پاپ منصوب شده تا هویتش محفوظ بماند. به این ترتیب، صحنه آماده نبرد نهایی می‌شود.

رمان «مجمع سری» نوشته رابرت هریس با ترجمه مهدی فیاضی‌کیا در قالب ۳۴۷ صفحه و با بهای ۳۱ هزار تومان توسط نشر چترنگ منتشر شده است.

شهروندان شهر خرس‌ها در کشاکش یک بحران

شهروندان شهر خرس‌ها در کشاکش یک بحران

شبکه چهار سیما و ایده‌ای خلاقانه که به پرورش بیشتر نیاز داشت

آغاز امداد فرهنگی کانون فکری کودکان در مناطق سیل‌زده گلستان

پیام تبریک نوروزی مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب

«داستان قِلقِلَک» منتشر شد

شبکه چهار سیما و ایده‌ای خلاقانه که به پرورش بیشتر نیاز داشت

«داستان قِلقِلَک» منتشر شد

آغاز امداد فرهنگی کانون فکری کودکان در مناطق سیل‌زده گلستان

پیام تبریک نوروزی مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب