572404
دوشنبه  26  آذر  1397
سه شنبه , 15 خرداد 1397 ساعت 09:56

رضا فیاضی:

ابزارهای هنری باید برای معرفی اندیشه‌های انقلابی امام خمینی(ره) به کار گرفته شود

رضا فیاضی گفت: ما یک برهه مهم از تاریخ را گذرانده‌ایم و در 40 سال پیش جریان تاریخی اتفاق افتاد که ‌نقش امام خمینی (ره) در شکل‌گیری آن فراموش کردنی نیست.

رضا فیاضی که از جمله هنرمندانی است که در فیلم‌های تاریخی چون «معمای شاه» و «تبریز در مه» بازی کرده، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی آنا در خصوص ضرورت توجه هنرمندان به موضوع اندیشه‌های امام خمینی (ره) در قالب فیلم و تئاتر گفت: نقش امام خمینی را نمی‌توان در جریان انقلاب فراموش کرد. اتفاقات تاریخی جریانی را به وجود آورد که نه ما و نه کل دنیا نمی‌توانیم آن را کتمان کنیم و بر اساس همین اهمیت هم پرداختن به آن به عنوان سوژه تولید اثر بسیار مهم است.

وی ادامه داد: با پیروزی انقلاب اسلامی یکسری شرایط جدید به وجود آمد که امروز بعد از 40 سال از روی دادنش، باید مورد بررسی قرار گیرد. این شرایط بر اساس اعتقاداتی بود که ما ایرانیان داشتیم و با پیروزی انقلاب در زندگی یکایک ما تاثیرگذار شد. باید کار کارشناسی انجام شود تا ببینیم آیا توانسته‌ایم در طی 4 دهه به اهداف و آنچه که امام خمینی (ره) در آغاز انقلاب در فکر داشت، برسیم؟ آیا توانسته‌ایم به درستی این انقلاب را با تولید آثار متعدد معرفی کنیم؟

بازیگر سریال تلویزیونی «تبریز در مه» اظهار کرد: ارزیابی اینکه چه اتفاقات مثبت یا منفی در این مسیر روی داده نیاز به بررسی دارد که باید از سوی کارشناسان خبره انجام شود. افرادی چون من، صرفا بازیگرانی هستیم که در آثار نمایشی بازی کرده‌ایم اگر چه، اکنون 5 سالی می‌شود که حضور چندانی در حوزه هنر نداشته‌ام.

وی با اشاره به انتقادها و عکس‌العمل‌ها نسبت به آثار تاریخی گفت: ما یک برهه مهم از تاریخ را گذرانده‌ایم و در 40 سال پیش جریان تاریخی اتفاق افتاد که نمونه آن به اشکال مختلف در دیگر کشورها نیز روی داده است، در کشور ما با این تفاوت رژیم تغییر کرد و در کشوری مثل انگلیس پادشاهی جریان‌ها شکل دیگری به خود گرفت و دولت اعمال کننده سیاست‌ها شد.

بازیگر سریال تلویزیونی «کلاه پهلوی» ادامه داد: آنچه در این میان اهمیت دارد خواستگاه مردم است. ما اتفاقات تاریخی چون پیروزی انقلاب اسلامی را نمی‌توانیم فراموش کنیم. من هم نگاه خود را نسبت به جامعه دارم اگر چه این نگاه از سوی من به عنوان یک هنرمند با کارهای هنری‌ام بروز پیدا می‌کند.

وی درباره حال این روزهای خود گفت: برخی افراد گردشی کار می‌کنند و برخی دیگر فراموش می‌شوند بنابراین اگر من جزو فراموش شده‌ها نباشم، سعی دارم تا با کار فرهنگی از جمله دادن کتاب دست مردم، فعالیتم را در این حوزه ادامه دهم. اکنون کتاب فروشی را در کیش اداره می‌کنم و تلاش دارم تا از حوزه فرهنگ غافل نشوم بنابراین به بچه‌ها هم درس می‌دهم. من نیز همچون بسیاری از افراد آسیب زیادی دیده‌ام از جمله من نقش آفرینان یا بازیگرانی هستند که آرزو داشتند کار کنند اما فعالیت برایشان سخت شده است.

وی که چندین کتاب نوشته و به چاپ رسانده درباره آثارش تصریح کرد:‌ رمان «مردی با لاک قرمز» عنوان جدیدترین رمانم است که به تازگی از سوی نشر مروارید منتشر شده است.داستان این رمان درباره اعترافات پیرمردی است که در گذشته مأمور ساواک بوده که در حالت مستی خاطرات، درد دل‌ها و ناگفته‌های زندگی‌اش را به گربه خود به نام «ملوس» می‌گوید.

این نویسنده اضافه کرد: همچنین کتاب‌ دیگری با عنوان «پرسه در پاریس» نوشته‌ام که امیدواریم به زودی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز چاپ بگیرد و توسط نشر بوتیمار منتشر شود. البته من پیش از این هم مجموعه شعرها و قصه‌هایم به چاپ رسانده‌ام و سه نمایشنامه «ت مثل تئاتر»، «عصای کارگشا» و «لولوی آوازه‌خوان» رااز طریق کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان روانه بازار کرده‌ام.

فیاضی بیان کرد: من به جوانان و آینده مملکتم امیدوار هستم و کتاب به دست مردم می‌رسانم تا خود بخوانند و قضاوت کنند.

وی در پایان سخنانش به برنامه‌های تلویزیونی و بی‌مهرش‌شان نسبت به برخی از هنرمندان اشاره کرد و گفت: بسیاری از افراد از جمله بازیگران، امروزه کم کار هستند و نکته تاسف‌ برانگیز برنامه‌های متعددی است که تحت عنوان آنها حتی از افراد فعال در سال‌های گذشته هم یادی نمی‌شود، برای مثال در برنامه «خندوانه» که توسط رامبد جوان اجرا می‌شود یک بار به کتابی که نوشته‌ام اشاره نشد، حتی معرفی کتاب‌ها نیز به صورت نظام‌مند در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی انجام نمی‌شود. در حقیقت بسیاری از برنامه‌های تلویزیونی به مصاحبه می‌گذرد.

لازم به یادآوری است، رضافیاضی بازیگر، نویسنده، صداپیشه، کارگردان و مجری ایرانی است. وی در سریال‌های تلویزیونی چون «کیمیا»، «راه شیری»، «کلاه پهلوی»، «تبریز در مه»، «روزگار قریب»، «ورثه آقای نیکبخت» و «پهلوانان نمی‌میرند» بازی کرده است.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه