713042
سه شنبه  01  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

يكشنبه , 13 خرداد 1397 ساعت 15:11

محمد معتمدی در مراسم رونمایی از آلبوم «مناجات»:

برخی‌ها مناجات‌خوانی را مناسب خواننده نمی‌دانستند

محمد معتمدی در مراسم رونمایی از آلبوم «مناجات» که در  شهرکتاب مرکزی برگزار شد، گفت:خیلی‌ها اعم از جامعه روشنفکری و جامعه موسیقی عقیده داشتند مناجات‌خوانی برای یک خواننده ایرانی ممکن است مناسب نباشد، که من با این اعتقاد مشکل دارم.

به‌گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری آنا، در مراسم رونمایی از آلبوم «مناجات» که از سری برنامه‌های «شهرکتاب، شب‌های رمضان بیدار است» است، محمد معتمدی در حضور سپهر سعیدی (مدیر نشر رهگذر هفت اقلیم) در خصوص پیشینه مناجات گفت: من حول و‌ حوش سیزده سال پیش تولید قطعاتی با فرم مناجات را آغاز کردم. موسیقی اصیل ایرانی در بخش آواز یک پیشینه دارد و اولین آثار ضبط شده‌ای که موجود است مربوط به دوران قاجار و خواننده‌هایی می‌شود که از ایران رفته‌اند.

وی ادامه داد: در این مجموعه صفحات علاوه بر ساز و آوازها، قطعاتی هم مثل اذان و مناجات ضبط شده و مانده که خیلی ارزشمند و دارای ملودی‌های زیبا است. این مناجات‌ها با تکنیک‌های خیلی اصیل ایرانی خوانده شده و این نشان می‌دهد که خواندن مناجات و حتی اذان با لحن و ملودی‌های اصیل ایرانی و فارسی در فرهنگ این سرزمین بوده، یعنی لزوما یک فرهنگ دیگر از کشوری دیگر نیست و در ایران به واسطه فرهنگ، اعتقادت مردم و علاقمندی آن‌ها بین هنرمندان پرورش پیدا کرده و تبدیل به یک قالب هنری شده است.

معتمدی افزود: در سال‌های گذشته حداقل در نسل ما خصوصا در این چهل، پنجاه سال اخیر به جز از سوی کسانی که سبقه مذهبی داشته‌اند، به مناجات‌خوانی پرداخته نشده؛ مثل مداحان و قاریان قرآن که آن‌ها هم به شکل خودشان یعنی مدل هیاتی و مسجدی می‌خوانند. مناجات از یادها رفته و خیلی هم مابه‌ازای خارجی ندارد، یعنی حتی خیلی از کسانی هم که مناجات می‌خواندند زنده نبودند و فقط آثاری از قدیمیان مانده بود.

وی تصریح کرد: خیلی‌ها اعم از جامعه روشنفکری و جامعه موسیقی عقیده داشتند مناجات‌خوانی برای یک خواننده ایرانی ممکن است مناسب نباشد، که البته من با این مشکل دارم. آدم هرچه قدر هم روشنفکر باشد در درون خودش یک آرامشی با خدای خود دارد پس همه تفریحات ما و روشنفکری‌های ما سرجایش این هم سرجایش.

معتمدی در خصوص تولید اثر اظهار کرد: اولین کارم را ۱۳ سال پیش تولید کردیم و خوشبختانه خیلی بازخورد خوبی داشت و همه مخاطبان آن را پسندیدند چون یک معنویت، یک آرامش و یک خلوتی داشت. این بازخورد من را بر آن داشت که برای رمضان سال آینده هم یک مناجات تولید کنم. دوباره بازخوردها خیلی خوب بود و تصمیم گرفتم هرسال، یک مناجات بخوانم و این مجموعه آلبومی هم که می‌بینید جمع‌آوری شده، آن مناجات‌هاست که حتی ما قصد آلبوم‌کردنشان را نداشتیم و قرار بود هرسال فقط یک مناجات تولید شود و در فضای مجازی پخش شود اما بعدا گفتیم شاید خوب باشد در یک مجموعه با کیفیت خوب بماند، پس تصمیم گرفتیم یک مجوعه آلبوم گردآوری کنیم.

وی ادامه داد: از آنجا که هیچکدام از آثار را با کیفیت اصلی نداشتم، به سعیدی مدیر نشر رهگذر هفت اقلیم گفتم همین‌ها که داخل اینترنت هست را با همین کیفیت جمع کنیم اما بعد داخل استودیو متوجه شدیم کیفیت‌ها خیلی خراب است و قابل انتشار نیست بنابراین در پروسه زمانی یک ماهه همه کارهایی که روی حافظه کامپیوتر دوستان ذخیره شده بود، را پیدا و مجددا مستر کردیم. زحمت این کار به عهده سپهر سعیدی و در واقع برادران سعیدی و مجموعه رهگذر هفت اقلیم بود که من آن را به فال نیک می‌گیرم. این اولین همکاری مشترک ما است. هدفم این بود این داستان دوباره احیا بشود و حالا به هدفم رسیدم.

«شهرکتاب، شب‌های رمضان بیدار است» عنوان برنامه مناسبتی شهرکتاب مرکزی است که در یک هفته با موضوعات مختلف مثل اکران فیلم «مصادره» با حضور رضا عطاران و مجید صالحی، هم‌نشینی با رضا امیرخانی با مرور «رهش»، شعرخوانی پوریا عالمی با حضور جواد مجابی به بهانه کتاب «معاهده نوشیدن چای»، و بازی شبانه با هدف کنار گذاشتن تلفن همراه و نیز کارگاه تخصیصی موسیقی سنتی با حضور محمد معتمدی به بهانه رونمایی از آلبوم« مناجات» برگزار شد.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

رستاخیز عاشقی، ترکیب مقبول عشق و عدالت

مدلسازی و تحلیل آماری داده‌های طول عمر منتشر شد

بررسی دلایل و علل تمایل ایرانیان به مصرف کالای خارجی منتشر شد

چاپ سوم رمان خواب باران در راه است

«سه دختر حوا» چه می‌خواهند؟

نوشیدن چای نعنا و سفر به مراکش ناشناخته

داوری کتاب سال دانشجویی در مراحل آخر است/ برگزاری اختتامیه در هفته کتاب

هرس،راوی دغدغه‌های جنگی زنانه در بستر بحران

مدعیان مهدویت و هزاره‌گرایان را بهتر بشناسیم

انرژی‌های تجدیدپذیر منتشر شد

مدلسازی و تحلیل آماری داده‌های طول عمر منتشر شد

نوشیدن چای نعنا و سفر به مراکش ناشناخته

رستاخیز عاشقی، ترکیب مقبول عشق و عدالت

مدعیان مهدویت و هزاره‌گرایان را بهتر بشناسیم

انرژی‌های تجدیدپذیر منتشر شد

«سه دختر حوا» چه می‌خواهند؟

کتاب صوتی فرنگیس؛ گوش سپردن به حماسه و هیجان

بررسی دلایل و علل تمایل ایرانیان به مصرف کالای خارجی منتشر شد

هرس،راوی دغدغه‌های جنگی زنانه در بستر بحران

چاپ سوم رمان خواب باران در راه است

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه