156192
پنجشنبه  26  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

سه شنبه , 08 خرداد 1397 ساعت 12:50

در آستانه سالگرد رحلت امام خمینی(ره)؛

ویراست تازه‌ای از کتاب «در سایه آفتاب» منتشر شد

کتاب «در سایه آفتاب» با عنوان فرعی یادها و یادداشت‌هایی از زندگی امام خمینی (ره) با توضیحات و اضافات حجت‌‏الاسلام و المسلمین محمدحسن رحیمیان به عنوان راوی کتاب، توسط سوره مهر منتشر شد.

به‌گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری آنا، مطالعه سیره عملی امام خمینی (ره) نه فقط در بعد سیاسی که در زندگی فردی نیز ضروری و لازم است. شیوه رفتار امام با خانواده، تربیت فرزندان، مناسبات اجتماعی، سیاسی و... از جمله مواردی است که باید وارد زندگی فردی و اجتماعی ما وارد شود.

کتاب «در سایه آفتاب» با عنوان فرعی «یادها و یادداشت‌هایی از زندگی امام خمینی (ره)» با همین هدف نوشته شده تا بخشی از شیوه‌های رفتاری امام را به خواننده معرفی کند.

این کتاب به گفته مولف اگرچه تاریخ‌نگاری و خاطره‌نویسی نویسنده از زندگی امام خمینی است اما مهمتر از آن یک اثر تربیتی است.

این کتاب در ۱۲ بخش شامل «در راه آشنایی»، «پیوند با ولایت»، «التزام به ضوابط»، «ویژگی‌های علمی و اخلاقی»، «پاسداری از اصول و ارزش‌ها»، «عشق متقابل»، «نظم و ترتیب در کارها»، «آگاهی، اشراف، جامعیت»، «پاسخ به مسائل شرعی»، «امام از منظری دیگر»، «عکس‌ها و پیوست‌ها» و «نمایه» می‌شود.

در پشت جلد کتاب آمده است: «صفحه پیشرو واگویه مردی است که بیست‌‌وپنج سال از عمر خویش را در سایه و محضر بزرگ‌مرد تاریخ اسلام، حضرت امام خمینی، قدس سره، بالیده است و دریغش آمده تا گوشه‌هایی از مشاهدات خود را چون جرعه‌ای زلال و دلپذیر در کام مشتاقان فضیلت، معرفت، و بصیرت نریزد.

ناشر این کتاب نیز در بخشی از مقدمه خود بر اثر آورده است: توصیف این اثر گران‌مایه از زبان رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، مدظله العالی، که فرمودند: «من تمام کتاب شما را خواندم، نوشته شما، علاوه‌ بر روایت، درایت هم هست» و همچنین ارزیابی بسیاری از اهل نظر، که این کتاب را از بهترین آثاری دانسته‌اند که در قالب خاطرات ابعادی از ویژگی‌ها و شخصیت امام (ره) را تبیین کرده است، ما را بر آن داشت تا با توضیحات و اضافاتی که حجت‌الاسلام و المسلین محمدحسن رحیمیان بر آن افزوده است به تجدید چاپ (سیزدهم) اقدام کنیم.

در قسمتی از متن کتاب می‌خوانیم:

«حضرت امام، رسمشان بر این بود که روز آخر درس، قبل از تعطیلات ماه مبارک رمضان و محرم را به اندرز و تذکرات اخلاقی و عرفانی اختصاص بدهند. در یکی از این روزها به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک در نجف اشرف، معظمله در زمینة مذکور داد سخن می‌دادند و به تعبیر یکی از دوستان که در جلسه‌های متعددی از درس‌های اخلاق آن حضرت در قم نیز شرکت کرده بود، این جلسه، یکی از بهترین و تکاندهنده‌ترین درس‌های امام بود.

سخنان امام در این روز، آنچنان همه را منقلب نمود که صدای گریه، فضای مسجد شیخ انصاری را پر کرده بود. طلاب تحت تأثیر سخنان روحبخش حضرتش که از جان برمی‌خواست و بر دل می‌نشست، از خود رسته و در فضای لایتناهی عالم بالا به پرواز درآمده بودند. این آهنگ دلربای کلمات او بود که جان‌های همه را تسخیر کرده و از کالبدهای خاکی رهانده و به عشق معبود رسانده بود. سخن به اوج خود رسیده بود و این مضمون را داشت:

تا جوان هستید، خود را اصلاح کنید که در پیری ...

که ناگهان صدای ناهنجاری از گوشه مجلس، چون پتکی بر سر همه کوبیده شد، رشته افکار را گسست و آرامش جمع سالکان را بر هم زد. شیخی که در عین صفا و فضل نسبی، به بذله‌گویی و حرکت‌های ناهنجار معروف بود و سری کچل و بسیار بدریخت و برّاق داشت، در حالیکه عمامه‌اش را از سر برداشته بود، محکم با کف دست بر سر خود کوبید که صدای آن در فضای شبستان پیچید و گفت: «من این سر کچل را چگونه اصلاح کنم؟»

به طور مسلّم او غرض و مرضی نداشت و خصلت شوخ طبعی توأم با وقت‌نشناسی، او را به این کار واداشته بود ولی به هرحال، این حرکت بیجا اثر خود را بر جای گذاشت. امام بدون آنکه عکس‌العمل خاصی نسبت به ایشان نشان دهد، یکباره ادامة مطلب را رها کردند و آهنگ صدایشان را تغییر دادند و با چند جملة دعا درس را به پایان رساندند. در آن لحظه، در ذهن بسیاری از افراد، ماجرای خطبة شقشقیه و حرکت ناهنجار اعرابی تداعی شد که موجب قطع سخنان حضرت امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) شد. همه به شدت متأثر و ناراحت شدند و اگر چنان نبود که از معراج یک درس ملکوتی بازگشته بودند و همچنان در شرایط معنوی و الایی به سر میبردند، شاید جان شیخ بیچاره به خاطر حرمانی که موجب شده بود، در امان نمی‌ماند.»

گفتنی است، کتاب «در سایه آفتاب» با عنوان فرعی یادها و یادداشت‌هایی از زندگی امام خمینی (ره) به کوشش حجت‌الاسلام محمدحسن رحیمیان در ۳۳۰ صفحه مصور و با ۲۵ هزار تومان از سوی سوره مهر منتشر شده است.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

راز ماندگاری حافظ

انتشار آخرین مصاحبه ادوارد سعید

بررسی زبان خودمانی آمریکایی‌ها

فرهنگ عاشورا در افغانستان؛ کتابی برای شناخت یک ملت

بررسی دلایل و علل تمایل ایرانیان به مصرف کالای خارجی منتشر شد

«معرفی حسگرهای ربات زیردریایی خودکار» منتشر شد

نگاهی به آخرین شاه و آخرین دربار

داوری کتاب سال دانشجویی در مراحل آخر است/ برگزاری اختتامیه در هفته کتاب

مرور اندیشه‌های حافظ در سایه سرو سهی

کتاب صوتی فرنگیس؛ گوش سپردن به حماسه و هیجان

چاپ سوم رمان خواب باران در راه است

هرس،راوی دغدغه‌های جنگی زنانه در بستر بحران

بررسی دلایل و علل تمایل ایرانیان به مصرف کالای خارجی منتشر شد

کتاب صوتی فرنگیس؛ گوش سپردن به حماسه و هیجان

داوری کتاب سال دانشجویی در مراحل آخر است/ برگزاری اختتامیه در هفته کتاب

عضو هیأت علمی جایزه جلال بودم، از رقابت انصراف دادم

انتشار آخرین مصاحبه ادوارد سعید

«معرفی حسگرهای ربات زیردریایی خودکار» منتشر شد

نگاهی به آخرین شاه و آخرین دربار

فرهنگ عاشورا در افغانستان؛ کتابی برای شناخت یک ملت

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه