348893
دوشنبه  30  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

چهارشنبه , 26 اردیبهشت 1397 ساعت 07:58

رویارویی داعش و مدافعان حرم در «فنجان چای با خدا»/ «چایت را من شیرین می‌کنم» به فصل دوم رسید

نویسنده رمان «فنجای چای با خدا» از تجدید چاپ این کتاب و نگارش فصل دوم از کتاب «چایت را من شیرین می‌کنم» خبر داد.

زهرا اسعد بلنددوست از نویسندگان جوانی است که رمان‌ها و داستان‌های کوتاه پرطرفداری درباره رویدادهای مربوط به مدافعان حرم و جریانات مبارزه با داعش به نگارش در آورده است. اگرچه داستان‌نویسی‌های کوتاه او، ابتدا در فضای مجازی مشهور شد اما جمع‌آوری این تک‌نویسی‌ها و تبدیل آن به رمان، باعث جذابیت دو چندان در پرداختن به این موضوعات شد.

زهرا بلند دوست در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری آنا در معرفی رمان «فنجای چای با خدا» می‌گوید: این کتاب، اثری درباره مدافعان حرم و فعالیت‌های سپاه پاسداران انقلاب در خارج از مرزهای ایران است؛ البته در این کتاب به دشمنی کشورهای دیگر با ایران و کمک‌های آنها به گروهک داعش نیز پرداخته شده است.

وی در خصوص اینکه رویدادهای این رمان چقدر با آنچه در واقعیت میدانی روی داده، مطابقت دارد، توضیح می‌دهد: این کتاب بر اساس مستندات نوشته شده و حاصل تحقیق و پژوهش‌های میدانی‌ام است. 5 تا 6 ماه صرف نگارش شبانه‌روزی و تحقیق برای بدست‌آوردن مستندات کرده‌ام. این کتاب بر اساس حقایقی نوشته شده که برای مدافعان حرم روی داده است.

این نویسنده از استقبال خوب از چاپ اول این رمان می‌گوید و درباره تجدید چاپ این کتاب بیان می‌کند: این کتاب قرار نبود چاپ شود بلکه بخشی از آن به صورت روزانه در فضای مجازی منتشر می‌شد تا اینکه با پایان انتشار همه بخش‌ها در فضای مجازی از انتشارات مختلف تماس گرفته شد که من هم انتشارات کتابستان را که ناشر برتر هم شده، برای چاپ انتخاب کردم. این کتاب بسیار مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته به طوریکه طی کمتر از هشت ماه به چاپ دوم رسیده است.

ادامه چایت را من شیرین می‌کنم با مدافعان حرم

وی که سال گذشته هم کتابی با عنوان «چایت را من شیرین می‌کنم» روانه بازار کرده بود، در خصوص ادامه این داستان هم توضیح می‌دهد: «چایت را من شیرین می‌کنم» عنوان اثری است که فصل دوم آن این روزها در حال نگارش است. فصل دوم این کتاب نیز با موضوع فصل اول ادامه پیدا می‌کند و حتی برخی از شخصیت‌ها که در فصل اول کتاب از میان رفته‌اند، باز می‌گردند و داستانی دیگر از مدافعان حرم را روایت می‌کنند.

بلنددوست خاطرنشان می‌کند: فصل اول کتاب «چایت را من شیرین می‌کنم» داستان دختر کافری است که در آلمان زندگی می‌کند اما پدر و مادر مسلمانی دارد. برادر وی وارد گروهک تکفیری می‌شود و دخترک سعی دارد تا برادر خود را از این دام نجات دهد. وی در این مسیر با مدافعان حرم و سپاهی‌هایی آشنا می‌شود که مسیر زندگی‌اش را به طور کل تغییر می‌دهند.

وی اضافه می‌کند: داستان در فصل اول به پایان رسیده است و در فصل دوم قرار است یکسری از شخصیت‌ها که در فصل اول از بین رفته‌اند و یا مرده‌اند، برگردند و قصه‌ای جدید درباره حضور داعش در ایران را روایت کنند.

این نویسنده جوان درباره دلایل انتخاب این موضوع برای رمان‌نویسی اظهار می‌کند: سوژه مدافعان حرم، موضوع بسیار داغی است و به عقیده من بچه‌های مدافع حرم بسیار مظلوم واقع شده‌اند زیرا در دوره جنگ تحمیلی، مردم، دشمن و حضورش را به چشم می‌دیدند در حالی که تهدید داعش در خارج از مرزهاست و بسیاری از کسانی که شهید شده‌اند، برای بسیاری از افراد ناشناس بوده و بسیار مظلوم واقع شده‌اند. شهدای مدافع حرم در خارج از مرزها می‌جنگند تا اتفاقی درون مرزها رخ ندهد و در این میان عده‌ای، اتفاقاتی که در حال روی دادن است را متوجه نمی‌شوند.

وی همچنین درباره اینکه آیا در این اثر نیز شخصیت‌ها مصداق خارجی دارند، می‌گوید: نمی‌خواهم بگویم که عینا کاراکترهایی که در داستان وجود دارد در میان مدافعان حرم و سپاهیان وجود دارد چراکه جریان زندگی سارا (کاراکتر اصلی در فصل اول) برگرفته از زندگی یک دوست است ولی جریان بچه‌های مدافع حرم برگرفته از مطالب و اسنادی است که خود از اتفاقاتی که روی داده، لمس کرده‌ام. من سعی کرده‌ام همان چیزهایی که برای بچه‌های مدافع حرم رخ داده را درست ببینم و به درستی بازگو کنم.

رمان «چایت را من شیرین می‌کنم» که انتشارات کتابستان معرفت آن را منتشر کرده، در ۳۶۷ صفحه با قیمت ۲۲هزار ۵۰۰ تومان روانه بازار کتاب شده بود.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

رستاخیز عاشقی، ترکیب مقبول عشق و عدالت

انتشار آخرین مصاحبه ادوارد سعید

بررسی دلایل و علل تمایل ایرانیان به مصرف کالای خارجی منتشر شد

هرس،راوی دغدغه‌های جنگی زنانه در بستر بحران

چاپ سوم رمان خواب باران در راه است

«سه دختر حوا» چه می‌خواهند؟

داوری کتاب سال دانشجویی در مراحل آخر است/ برگزاری اختتامیه در هفته کتاب

کتاب صوتی فرنگیس؛ گوش سپردن به حماسه و هیجان

مدعیان مهدویت و هزاره‌گرایان را بهتر بشناسیم

انرژی‌های تجدیدپذیر منتشر شد

«سه دختر حوا» چه می‌خواهند؟

انرژی‌های تجدیدپذیر منتشر شد

هرس،راوی دغدغه‌های جنگی زنانه در بستر بحران

چاپ سوم رمان خواب باران در راه است

رستاخیز عاشقی، ترکیب مقبول عشق و عدالت

مدعیان مهدویت و هزاره‌گرایان را بهتر بشناسیم

عضو هیأت علمی جایزه جلال بودم، از رقابت انصراف دادم

داوری کتاب سال دانشجویی در مراحل آخر است/ برگزاری اختتامیه در هفته کتاب

کتاب صوتی فرنگیس؛ گوش سپردن به حماسه و هیجان

بررسی دلایل و علل تمایل ایرانیان به مصرف کالای خارجی منتشر شد

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه