565718
دوشنبه  30  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

جمعه , 21 اردیبهشت 1397 ساعت 11:30

قطعی برق به واسطه بارش شدید باران و نمایش وسایل شهدای پلاسکو

نهمین روز از سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، با قطعی برق و برپایی آیین رونمایی در دو غرفه سوره مهر و انتشارات سازمان فرهنگ و ارتباطات همراه بود.

گروه فرهنگی خبرگزاری آنا_ ناهید منصوری؛ سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در حالی روزهای پایانی خود را پشت سر می‌گذارد که به واسطه میزان قابل توجه بازدیدکنندگان، تردد طی برخی ساعات در راهروهای شبستان مصلای امام خمینی (ره) مشکل شده است.

ساعت 16 تا 20 بیشترین ساعت بازدید نمایشگاه

با وجود اینکه نمایشگاه بین‌المللی با برگزاری در مصلای امام خمینی (ره) بازدیدکنندگان زیادی را به خود جلب کرده، اما با توجه به نظر حراست نمایشگاه، بیشترین میزان بازدید از ساعت 16 تا 20 است. فارغ شدن از ساعت کاری، پایان زمان مدارس و همچنین بعدظهرهای خنک بهاری باعث شده تا اکثر افراد، بعدظهر را برای بازدید انتخاب کنند.

یکی دیگر از رویدادهای این‌ روزهای نمایشگاه کتاب تهران، بارش شدید باران است که بازدیدکنندگان را برای رسیدن و پناه گرفتن در چادرها و ورود به سالن‌های مسقف مضطرب و هیجان‌زده می‌کند. تمامی بازدیدکنندگانی که تا چند دقیقه پیش از بارش باران در فضاهای سبز استراحت می‌کردند یا در فضای باز مشغول گشت و گذار بودند با شروع یکباره باران به دنبال سرپناه می‌گشتند و در این میان بلندگوی مصلای امام خمینی (ره) از عموم بازدیدکنندگان می‌خواست تا برای ممانعت از وقوع حوادثی چون برق‌گرفتگی از کنار حوض حیاط شبستان دور شوند.

اگرچه مدت زمان بارش بهاری بسیار محدود است اما طی دو روز گذشته بارش باران به قدری شدید بوده که دردسرهایی برای برگزارکنندگان به دنبال داشت. مشکلات بوجود آمده ناشی از بارش باران باعث شد تا سیستم برق بخش اطلاع‌‌رسانی و ستاد خبری نمایشگاه قطع شود و برای مدتی سیستم‌های اهالی رسانه قطع شود و فعالیت با سیستم اطلاع‌رسانی تا مدتی مختل شود.

نمایش وسایل شهدای پلاسکو

سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمین شهرداری تهران در غرفه‌ای که در بخش بیرونی شبستان تعبیه شده، آثاری از شهدای پلاسکو را به نمایش گذاشته است. کپسول اکسیژن، کلاه‌های ایمنی، ماسک و دیگر تجهیزات آتش‌نشانان باعث شده تا بسیاری از بازدیدکنندگان در زمان ورود به سالن ناشران عمومی، سری به این غرفه بزنند.

رونمایی از آثار منتشر شده در غرفه سوره مهر و انتشارات سازمان فرهنگ و ارتباطات

از دیگر رویدادهای روز گذشته نمایشگاه کتاب رونمایی از آثار غزل‌سرایان در غرفه سوره‌مهر و ترجمه‌ آثار آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری در غرفه‌ انتشارات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بود.

نشست «رونمایی از آثار سالیان، طراح‌صحنه و از تو چه پنهون» با حضور سجاد سامانی، مجید ترک‌آبادی و محمدحسن جمشیدی، نویسندگان آثار در غرفه‌ سوره‌مهر برگزار شد. در این مراسم نویسنده اثر سجاد سامانی ااثر «سالیان» را 40 مجموعه‌ غزل آیینی-عاشقانه و مناجاتی معرفی کرد. ترک‌آبادی نیز «از توچه پنهون» را اولین مجموعه شعر خود دانست که حاصل اشعار 6ساله‌اش در 32 غزل است.

آثار آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری در قالب طرح «تاپ» سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با همکاری موسسه دارالحدیث و نمایندگی‌‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای اسپانیا و ایتالیا ترجمه و هر یک در تیراژ یک هزار نسخه منتشر شده است.

اتوبوس مسابقه نقاشی کودک
در مسیر ورود به غرفه ناشران دانشگاهی و ناشران خارجی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، اتوبوس مسابقه کودک قرار گرفته تا کودکان گروه سنی 5 تا 10 سال را با فرهنگ استفاده از اتوبوس و وسایل نقلیه آشنا کند.

در این اتوبوس سیار، مربیانی حضور دارند که با دراختیار قرار دادن وسایل نقاشی، کودکان را تشویق به کشیدن نقاشی درباره حمل‌ونقل عمومی می‌کنند.

میانگین استقبال هر روزه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، از این طرح، حدود 50 نقاشی است. اگرچه اجرای این طرح که از سوی سازمان اتوبوسرانی محقق شده، صرفا به ایام نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، محدود می‌شود اما سازمان اتوبوسرانی پیش از برپایی مسابقه نقاشی کودک در نمایشگاه، طرح مطالعه و کتابخانه سیار به واسطه اتوبوس‌ها را در محلات مختلف تهران اجرا کرده است.

سازمان اتوبوسرانی برای تشویق هرچه بیشتر به کتاب‌خواندن و افزایش فرهنگ کتابخوانی، کتاب‌هایی را که با موضوع اتوبوسرانی و فرهنگ استفاده ار وسایل نقلیه منتشر شده، به کودکان هدیه می‌دهد.

آنچه از نکات حائز اهمیت در مراجعین به این ایستگاه است، اشتیاق کودکان به نقاشی کردن و بی‌حوصلی والدین برای به پایان رسیدن نقاشی است.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

رستاخیز عاشقی، ترکیب مقبول عشق و عدالت

چاپ سوم رمان خواب باران در راه است

بررسی دلایل و علل تمایل ایرانیان به مصرف کالای خارجی منتشر شد

«سه دختر حوا» چه می‌خواهند؟

نوشیدن چای نعنا و سفر به مراکش ناشناخته

مدلسازی و تحلیل آماری داده‌های طول عمر منتشر شد

داوری کتاب سال دانشجویی در مراحل آخر است/ برگزاری اختتامیه در هفته کتاب

هرس،راوی دغدغه‌های جنگی زنانه در بستر بحران

مدعیان مهدویت و هزاره‌گرایان را بهتر بشناسیم

انرژی‌های تجدیدپذیر منتشر شد

مدلسازی و تحلیل آماری داده‌های طول عمر منتشر شد

نوشیدن چای نعنا و سفر به مراکش ناشناخته

رستاخیز عاشقی، ترکیب مقبول عشق و عدالت

مدعیان مهدویت و هزاره‌گرایان را بهتر بشناسیم

انرژی‌های تجدیدپذیر منتشر شد

«سه دختر حوا» چه می‌خواهند؟

کتاب صوتی فرنگیس؛ گوش سپردن به حماسه و هیجان

بررسی دلایل و علل تمایل ایرانیان به مصرف کالای خارجی منتشر شد

هرس،راوی دغدغه‌های جنگی زنانه در بستر بحران

چاپ سوم رمان خواب باران در راه است

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه