970742
چهارشنبه  02  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

پنجشنبه , 20 اردیبهشت 1397 ساعت 13:25

آنا از هشتمین روز نمایشگاه کتاب تهران گزارش می‌دهد؛

بازار پررونق بازی‌های فکری و اشتیاق برای دیدن دست‌خط امیرکبیر

اشتیاق نسل جدید در هر دوره به استفاده از جدیدترین بازی‌های فکری تنها نشانه‌ای از استعدادها و تیزهوشی متولدان دهه 80 به بعد است که هماهنگ با تکنولوژی و جدیدترین دستاوردهای فکری پیش می‌روند.

گروه فرهنگی خبرگزاری آنا - ناهید منصوری؛ سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، روز گذشته با بازدید علی لاریجانی ریاست مجلش شورای اسلامی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از نمایشگاه ادامه یافت.

از دیگر حواشی حضور حسین الهی‌قمشه‌ای در نشست «در مبحث حافظ» بود که در سرای اهل قلم برگزار شد. وی در این نشست انسان درست را شاهکار خداوند دانست و عشق را به شربتی تشبیه کرد که اگر همه‌ تلخی‌‌ها را در آن بریزیم باز می‌‌شود آن را خورد.

قمشه‌ای همچنین در سخنانش به این نکته اشاره کرد که ادبیات جهانی، میراث فرهنگی بشر و حافظ آدمیت ما است و بر ماست که با مطالعه‌ آن به تقوا یعنی حفظ انسانیت برسیم.

وی اضافه کرد: هیچ آدم حسابی که حرف حساب زده باشد در هیچ کجای عالم ندیدم که حرفش در مقابل حرف قرآن قرار گرفته باشد، چراکه حقیقتِ نام همان چیزی است که از سرچشمه‌ عالم صادر شده است.

روخوانی «قاتل بی‌رحم هسه کارلسون»

مسعود رایگان و رویا تیموریان به عنوان زوج هنرمند میهمان امروز فرهنگسرای کتاب بودند. آنها با حضور در برنامه کتابخوانی فرهنگسرای کتاب نمایشنامه «قاتل بی‌رحم هسه کارلسون» را روخوانی کردند.

در میان اتفاقات ریز و درشت این روزهای نمایشگاه کتاب حضور شاعران و بازیگران نام‌آشنایی چون رضا بنفشه‌خواه از جمله حرکت‌های فرهنگی است که در ترغیب مردم به کتابخوانی و یادآوری جایگاه کتاب بی‌تاثیر نیست.

بازار پررونق بازی‌های فکری
در میان غرفه‌هایی که کتاب‌های متعددی را با موضوعات مختلفی به بازدیدکنندگان ارائه می‌کند، غرفه بازی‌های فکری پرمخاطب‌ترین و پرطرفدارترین غرفه است. بر اساس صحبت‌‌های مسئولان این غرفه‌ها، با اینکه قیمت بازی‌های فکری بیش از کتابهاست، اما بیشتر بازدیدکنندگان بازی‌های فکری را به کتاب‌ها ترجیح می‌دهند.

آنچه با شنیدن صحبت‌های مسئولان و مدیران غرفه‌های کودک و نوجوان سوال برانگیز است، این است که در شرایطی که سرانه مطالعه کتاب پایین است و مردم تمایل چندانی به خواندن کتاب ندارند، آیا بازی‌های فکری می‌تواند هدفمند و با پیام آموزشی مشخصی، مخاطبان کودک را به خود جلب کند؟

یکی دیگر از حواشی نمایشگاه کتاب، پایگاهی است که در قالب یک اتوبوس خدمات رایگان سلامت به بازدیدکنندگان ارائه می‌کند.

در این اتوبوس که از سوی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی اداره کل سلامت، شهرداری منطقه 7 و با همکاری مرکز اطلاع‌رسانی شرکت نوونوردیسک پارس آماده شده، خدماتی چون تست غربالگری سرطان روده بزرگ، اندازه‌گیری قد و وزن، کنترل فشارخون و تست قند خون ارائه می‌شود.

بخش بیرونی این اتوبوس ارائه‌کننده اطلاعاتی درباره پیشگیری از بروز دیابت است که به بازدیدکنندگان این نکته را یادآوری می‌کند که خوردن غذاهای ناسالم، چاقی مفرط، استعمال دخانیات، ارث، و کم‌تحرکی از عوامل ابتلا به این بیمار یاست. البته در این بخش از اطلاعات، به افراد گفته می‌شود که 80 درصد از موارد دیابت نوع 2 هستند و با تغییر سبک زندگی این بیماری قابل پیشگیری است و 65 درصد افراد دیابتی در شهرها زندگی می‌کنند.

ارائه دست‌خط امیر کبیر از جاذبه‌های غرفه مرکز اسناد و کتابخانه ملی

مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران امسال در مکان مناسب‌تری نسبت به سالهای پیشین قرار گرفته و این باعث شده تا بازدیدکنندگان بیشتری نسبت به سال قبل به این غرفه مراجعه کنند. البته استقبال بازدیدکندگان صرفا به دلیل مکان آن نیست بلکه بخش موزه‌ای آن است که نسخه‌های خطی چون خط امیرکبیر است را ارائه می‌کند.

مکان ویژه‌ای که امسال به مرکز اسناد و کتابخانه ملی اختصاص داده شده، باعث شد تا مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران با هدف کسب رضایت هرچه بیشتر مخاطب با عناوین بهتری در نمایشگاه حاضر شود. این مرکز در کنار بحث فهرست‌نویسی پیش از چاپ، به حفظ و نگهداری نسخ خطی پرداخته است به طوریکه افراد پس از مشاوره در غرفه مرکز آثار چاپ شده می‌توانند از خدمات نگهداری نسخ قدیمی بهره‌مند شوند.

براساس صحبت‌های مسئولان این غرفه بسیاری از مردم کتاب‌های تاریخی خود را اهدا می‌کنند یا می‌فروشند و برخی دیگر به عنوان امانت برای حفظ و نگهداری در اختیار مرکز اسناد قرار می‌دهند که مسئولان مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران هم سعی دارد که از هر نسخه خطی یک نمونه دیجیتال تهیه کند تا در صورت از بین رفتن کتاب وقتی در دسترس مالک است، نمونه‌ای از آن در آرشیو وجود داشته باشد.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

رستاخیز عاشقی، ترکیب مقبول عشق و عدالت

مدلسازی و تحلیل آماری داده‌های طول عمر منتشر شد

بررسی دلایل و علل تمایل ایرانیان به مصرف کالای خارجی منتشر شد

چاپ سوم رمان خواب باران در راه است

«سه دختر حوا» چه می‌خواهند؟

نوشیدن چای نعنا و سفر به مراکش ناشناخته

هرس،راوی دغدغه‌های جنگی زنانه در بستر بحران

مدعیان مهدویت و هزاره‌گرایان را بهتر بشناسیم

انرژی‌های تجدیدپذیر منتشر شد

آمار انتشار کتاب 16 درصد کاهش یافت

مرور30 سال حبس و مقاومت با حقیقت سمیر قنطار

مدلسازی و تحلیل آماری داده‌های طول عمر منتشر شد

مدعیان مهدویت و هزاره‌گرایان را بهتر بشناسیم

انرژی‌های تجدیدپذیر منتشر شد

«سه دختر حوا» چه می‌خواهند؟

نوشیدن چای نعنا و سفر به مراکش ناشناخته

بررسی دلایل و علل تمایل ایرانیان به مصرف کالای خارجی منتشر شد

هرس،راوی دغدغه‌های جنگی زنانه در بستر بحران

چاپ سوم رمان خواب باران در راه است

رستاخیز عاشقی، ترکیب مقبول عشق و عدالت

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه