771585
سه شنبه  01  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

دوشنبه , 17 اردیبهشت 1397 ساعت 13:43

پیشنهاد نویسنده کودک و نوجوان:

کانون پرورش فکری به سمت انتشار کتاب‌های فاخر حرکت کند

نویسنده کودک و نوجوان پیشنهاد کرد: انتشارات کانون پرورش فکری بیش از گذشته به انتشار کتاب‌های زیربنایی، تاریخی، فرهنگ‌نامه‌ و مجموعه‌های چند جلدی بپردازد.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری آنا از روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، سیدعلی کاشفی‌خوانساری در بازدید از غرفه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در اولین روز نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با بیان این مطلب افزود: انتشار بعضی از کتاب‌های فاخر و سنگین در توان ناشران خصوصی نیست و مناسب است که کانون بیش‌‌تر این‌گونه آثار را منتشر کند.

این نویسنده با اشاره به اینکه کانون نسبت به سال‌های گذشته در حوزه نشر کتاب رشد و پیشرفت چندانی نداشته است، افزود: البته ممکن است سیاست مدیران کانون به این سمت باشد که در حوزه‌های دیگر مثل سینما، تئاتر، اسباب‌بازی، نرم‌افزار، موسیقی و... فعالیت‌هایش را انجام بدهد.

کاشفی‌خوانساری تأکید کرد: در دهه‌های گذشته عمده تمرکز کانون روی انتشار کتاب بود و این‌ موضوع که فعالیت متوازنی داشته باشد و به بقیه بخش‌های آن نیز توجه شود، اتفاق خوب و مبارکی است.

وی معتقد است: این‌که کانون باید فعالیت‌های خود را در حوزه انتشارات هدف‌مند کند، اتفاق خوبی است. امروز دیگر ضرورتی ندارد که کانون عنوان‌های فراوان کتاب تولید کند. زمانی که کانون کار خود را شروع کرد و حتی تا دهه 60 بخش قابل توجهی از نیاز بازار کتاب را تأمین می‌کرد، آن زمان پیشرو بود و کتاب‌های کودک به حد کافی منتشر نمی‌شد، اما امروز ناشران خصوصی کتاب‌های خوبی تولید می‌کنند. در خیلی از زیرشاخه‌های ادبیات دیگر نیازی به تولید کتاب از سوی کانون نیست.

کاشفی در ادامه اضافه کرد: از جمله کارهایی که کانون نیاز بیش‌تری دارد تا به آن بپردازد، کتاب‌های در باره کودک و نوجوان، تئوری، مباحث نظری هنر، کتابداری، ادبیات کودک و... است که البته در این زمینه کم و بیش فعال بوده است.

کاشفی خوانساری، با بیان اینکه کتاب «اصطلاح‌نامه کانون» اثر ارزشمندی است. افزود: تولید کتاب‌های ترجمه‌ که ناشران بازاری هم می‌توانند انجام بدهند، در شان کانون نیست و جا دارد که کتاب‌های ترجمه را حذف کند. در عین حال کتاب‌های تالیفی که ناشران دیگر به خوبی کار می‌کنند، کانون نباید به چاپ برساند.

وی یادآور شد: کانون نباید رقابتی با ناشران خصوصی انجام دهد که با سیاست‌های کلی دولت مبنی بر کاهش تصدی‌گری مغایرت داشته باشد. هر چه انتشارات کانون کتاب‌های زیربنایی را تولید کند، مناسب‌تر است.

این نویسنده در ادامه تصریح کرد: در سال‌های گذشته کانون کتابِ قصه‌های عامیانه، آماده‌سازی استوری‌برد و مجمومه مقاله‌های تئاتر کاربردی را منتشر کرده است. این کارها بیش‌تر از کانون انتظار می‌رود.

کاشفی‌خوانساری ضمن ابراز خرسندی از این‌که نمایشگاه کتاب در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: بر خلاف دوره‌های قبل، از اولین ساعت‌ها، نمایشگاه شلوغ و پرمخاطب بود و اظهار امیدواری کرد که نمایشگاه پُرباری برای مردم، نویسندگان، پدید آوردندگان و ناشران که یک سال است منتظر این اتفاق بوده‌اند، باشد.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

رستاخیز عاشقی، ترکیب مقبول عشق و عدالت

مدلسازی و تحلیل آماری داده‌های طول عمر منتشر شد

بررسی دلایل و علل تمایل ایرانیان به مصرف کالای خارجی منتشر شد

چاپ سوم رمان خواب باران در راه است

«سه دختر حوا» چه می‌خواهند؟

نوشیدن چای نعنا و سفر به مراکش ناشناخته

داوری کتاب سال دانشجویی در مراحل آخر است/ برگزاری اختتامیه در هفته کتاب

هرس،راوی دغدغه‌های جنگی زنانه در بستر بحران

مدعیان مهدویت و هزاره‌گرایان را بهتر بشناسیم

انرژی‌های تجدیدپذیر منتشر شد

مدلسازی و تحلیل آماری داده‌های طول عمر منتشر شد

نوشیدن چای نعنا و سفر به مراکش ناشناخته

رستاخیز عاشقی، ترکیب مقبول عشق و عدالت

مدعیان مهدویت و هزاره‌گرایان را بهتر بشناسیم

انرژی‌های تجدیدپذیر منتشر شد

«سه دختر حوا» چه می‌خواهند؟

کتاب صوتی فرنگیس؛ گوش سپردن به حماسه و هیجان

بررسی دلایل و علل تمایل ایرانیان به مصرف کالای خارجی منتشر شد

هرس،راوی دغدغه‌های جنگی زنانه در بستر بحران

چاپ سوم رمان خواب باران در راه است

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه