سه شنبه  01  مرداد  1398
شنبه , 20 آبان 1396 ساعت 11:10

کتاب «جاده ولایت» در آستانه شهادت امام رضا(ع) منتشر می‌شود

کتاب «جاده ولایت»، روایت‌کننده مسیر حرکت کاروان سیاسی‌مذهبی امام رضا(ع) از مدینه به مرو، از سوی مؤسسه انتشاراتی و پژوهشی راویان میراث کهن چاپ و انتشار شد.

به‌گزارش گروه فرهنگی آنا به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی، در سال 1379 رهبر معظم انقلاب با حضور در شلمچه، آستان قدس رضوی را موظف به ساخت یادواره شهدای شلمچه کرده و این مکان را دروازه ورودی ولایت آقا علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) نامیدند.

این فرمایش آیت‌الله خامنه‌ای مقدمه شد تا علی‌اصغر سالاری، مؤلف و پژوهشگر کتاب جاده ولایت به همراه گروهی تصمیم بگیرند برای ترویج هجرت سیاسی‌مذهبی حضرت ثامن‌الحجج(ع) گام‌های ارزشمندی بردارند.

مسیر حرکت امام رضا(ع) از مدینه تا مرو 3450 کیلومتر است، بخش عمده این مسیر، در حدود 2100 کیلومتر در ایران و مابقی در عربستان، عراق و ترکمنستان پیموده شده است.

زمان سفر هم طبق دو تاریخ معتبر یکی زمان حرکت در 25 ذی‌القعده سال 200 هجری قمری مطابق 5 تیرماه سال 195 شمسی و دیگری زمان پذیرش ولایت‌عهدی که بین 2 تا 7 رمضان سال 201 هجری است که حدود 6 ماه تخمین زده می‌شود.

جامعیت پژوهش از نظر مأخذشناسی و گستره موضوعات وابسته به زندگی امام هشتم(ع) از امتیازات این اثر فاخر پژوهشی به شمار می‌رود و این دو وقتی با روش مناسب تحقیقاتی دنبال شود، می‌تواند راه‌گشای دیگر محققان و خوانندگان قرار گیرد.

نویسنده به خوبی از عهده طرح موضوعات مختلف پیرامون هجرت سیاسی‌مذهبی امام رضا(ع) برآمده است. این پژوهشگر کوشیده تا مسیر عبور کاروان امام هشتم(ع) از مدینه تا مرو را که سرشار از معجزه و برکات بوده، بر اساس واقعیت به نگارش درآورد.

این کتاب ارزشمند در 4 فصل سامان یافته است که در فصل نخست این کتاب از تولد تا شهادت امام رضا(ع) به‌طور اجمال بررسی شده و از نام، القاب، تاریخ تولد، مدت امامت، همسران و فرزندان حضرت سخن به میان آمده است.

نویسنده در فصل بعدی به 16 قدمگاه حضرت در مسیر جاده ولایت نظیر شلمچه، آبادان، اهواز، ارجان (بهبهان)، فارس، ابرکوه یزد و... اشاره کرده است.

در فصل سوم از شهر مرو، میزبان امام رضا(ع) نام برده شده و همچنین بررسی اجمالی تطبیق تقویم‌ها در زندگی امام رضا(ع) از ولادت در مدینه و شهادت در سناباد بر اساس سال‌های شمسی، قمری و میلادی، از مباحث عمده این فصل به شمار می‌رود.

در فصل پایانی این کتاب، با انتخاب سرفصل «تصاویری از کاروان‌های پیاده و تأییدیه‌ها» به بررسی و معرفی منابع و مأخذ، سوابق پژوهشی مولف این کتاب پرداخته شده است.

این کتاب در شمارگان 3هزار نسخه توسط مؤسسه انتشاراتی و پژوهشی راویان میراث کهن به چاپ و انتشار رسیده است.

این کتاب ارزشمند در 4 فصل سامان یافته است که در فصل نخست این کتاب از تولد تا شهادت امام رضا(ع) به‌طور اجمال بررسی شده و از نام، القاب، تاریخ تولد، مدت امامت، همسران و فرزندان حضرت سخن به میان آمده است.

نویسنده در فصل بعدی به 16 قدمگاه حضرت در مسیر جاده ولایت نظیر شلمچه، آبادان، اهواز، ارجان (بهبهان)، فارس، ابرکوه یزد و... اشاره کرده است.

کتاب «جاده ولایت» به همت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی وگردشگری خراسان رضوی و انتشارات میراث کهن و به قلم علی‌اصغر سالاری منتشر شده است.

http://ana.ir/i/230442
تمجید امام خامنه‌ای از کتاب «دلتنگ نباش!»

تمجید امام خامنه‌ای از کتاب «دلتنگ نباش!»

تأکید امام خامنه‌ای بر توجه شاعران به دشمنی 200 ساله انگلیس با ایران

207 هزار نسخه کتاب به فروش رسید

تحلیلی بر مجموعه داستان «حوای سرگردان» اثر محمد قائم‌خانی

عبدالحمید قره‌داغی معاون اداری - مالی حوزه هنری شد

کتاب «فلسفه هابز» منتشر شد

دبیران هنری، علمی و اجرایی بيست‌و‌دومين جشنواره بين‌المللی قصه‌گویی مشخص شدند

بازخوانی نامه ولادیمیر پوتین به عباس جدیدی!

2 کتاب سینمایی نشر پرنده تجدید چاپ شدند

هوشنگ مرادی کرمانی با مخاطبانش دیدار می‌کند

روایت «چرخ» از وضعیت سلامت روانی ایرانیان

طرح‌های فصلی کتاب فرصت آشتی دائمی مخاطب با کتاب است

شانزدهمین ماه‌شعر آفتابگردان‌ها برگزار می‌شود‎

چاپ چهارم «مرگ در جنگل» منتشر شد

سهم ۹۸ درصدی ناشران خصوصی در خریدهای ارشاد

اظهارات فرزند یک قاتل شوکه‌ام کرد/ «گور سفید» تصویر تهران در حال تغییر

طرح‌های فصلی شور و شوق زیادی برای کتابخوان‌ها ایجاد نکرده است

استاد کابلی در آثار خود هنر و دانش را به هم آمیخته است

خوشنویسان،حلقه وصل تمدن فرهنگی فارسی زبانان

اختلاف باغ کتاب و پردیس سینمایی حل می‌شود

آخرین کتاب فاضل نظری به چاپ پانزدهم رسید