جمعه  03  اسفند  1397
دوشنبه , 10 آبان 1395 ساعت 10:42

عباس جهانگیریان در گفت‌وگو با آنا:

تا وقتی وزیر فرهنگ احساس امنیت نداشته باشد، هنرمندان نیز احساس امنیت نخواهند داشت

یک نویسنده و فیلمنامه‌نویس پیشکسوت معتقد است وزیر ارشاد، با واسطه منتخبِ مردم است و تمام افراد و گروه‌ها باید با تبعیت از قانون، به استقلال و اختیارات او احترام بگذارند؛ شرایطی که در دوره علی جنتی، وجود نداشت.

عباس جهانگیریان، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی آنا درباره انتظاراتی که از وزیر ارشاد بعدی و حوزه وزارت باید داشت، گفت: «مهمترین مسأله این است که هر وزیری باید استقلال داشته باشد. یعنی بعد از روشن شدن تکلیف وظایف و اختیارات، استقلال کامل به وزیر داده شود و در کار او مداخله صورت نگیرد.»

وی ضمن بیان این مطلب که اگر رویه‌های مداخله‌جویان به همین شکلی که هست، ادامه داشته باشد، سنگ روی سنگ‌ بند نخواهد شد، افزود: «اگر وزارت ارشاد به استقلال نرسد، حتی مطلوب‌ترین و محبوب‌ترین شخص هم که به عنوان وزیر انتخاب شود، نمی‌تواند کاری را از پیش ببرد.»

جهانگیریان با اشاره به مقوله موسیقی و اتفاقاتی که در دوره علی جنتی رخ داد، گفت: «باید همه قوانین روشن باشد تا وزارت ارشاد تکلیف خود را بداند. اما اگر بنا به قداست شهرها باشد، ممکن است ائمه جماعت شهرهای دیگر مانند کاشان، شهر ری و... که مقبره امامزادگان در آن‌ها واقع است، بگویند نباید در این شهرها کنسرت برگزار شود.»

وی تاکید کرد: «اگر همه این مدیران، مسئولان و خطیبان به نظام و حکومت پایبند هستند، باید به قوانین احترام بگذارند. زیرا تبعیت از قانون، آرامش و امنیت می‌آورد و این به نفعِ حکومت است. اما آشفتگی، جنجال، فراروی از قانون و گاهی حتی سوءاستفاده از پوشش‌ها و حمایت‌ها به نفع کشور نیستند.»

این مدرس دانشگاه توضیح داد: «وقتی فیلمی با اخذ تمام مجوزهای قانونی ساخته می‌شود، چطور 10-20 نفر می‌توانند آن را از روی پرده پایین بکشند؟ این اتفاقات، نمود از همان جریان‌هایی است که به سفارت‌ها حمله می‌کنند و بی‌قانونی را ترویج می‌کنند.»

جهانگیریان با اشاره به معضلات حوزه نشر، اضافه کرد: «اوضاع کتاب و نشر از دیگر بخش‌های تولید فرهنگ آسیب پذیرتر است. این میانگین تیراژ پانصد جلدی در شأن یک کشور 75 میلیونی با چند هزار سال سابقه تمدن نیست. این در حالی است که حمایت‌های بنیادی و کاربردی از صنعت نشر و پدید آورندگان کتاب و تحمل و اعتماد بیشتر با این معماران فرهنگ به سود جامعه است.»

وی ضمن بیان این مطلب که وزیر ارشاد، مجری قانون است اظهار داشت: «وزیر ارشاد رأی مردم را دارد، چراکه اولا مورد انتخاب رئیس‌جمهوری است و ثانیاً صلاحیتش از سوی نمایندگان مجلس تایید می‌شود که تمام این اشخاص، با رأی مردم انتخاب شده‌اند. بنابراین باید به حدود اختیارات و استقلال او احترام گذاشت.»

جهانگیریان ضمن بیان این مطلب که حتی احساسِ ناامنی، تاثیرات منفی به دنبال خواهد داشت گفت: «تا وقتی که وزیر فرهنگ و ارشاد در وزارتخانه‌اش احساس امنیت نداشته باشد، هنرمندان هم احساس امنیت نمی‌کنند. چراکه استقلال و قدرت عمل وزیر ارشاد، پشتوانه امنیت فکری اهالی فرهنگ است.»

وی ادامه داد: «این مسأله در هر حوزه‌ای مصداق دارد. مثلا تا وقتی که احساس امنیت اقتصادی وجود نداشته باشد، سرمایه‌داران از سرمایه‌گذاری پرهیز می‌کنند. قطعا وقتی امنیت در حوزه فرهنگ نیز وجود نداشته باشد، اهالی فرهنگ کمتر به سراغ کارهای فرهنگی و ساخت آثار تازه می‌روند. مثال روشنش سینما است که در چنین شرایطی، تهیه‌کنندگان ترجیح می‌دهند در سینما سرمایه‌گذاری نکنند.»

این مدرس دانشگاه درباره حوزه نشر نیز گفت: «نویسنده، هنرمند و ناشر بیش از هرچیز به آرامش و امنیت شغلی نیاز دارند. اما وقتی معلوم نیست چه معیارهایی برای اخذ مجوز وجود دارد و چرا بعضی از کتاب‌ها توقیف می‌شوند، این آرامش در بازار کتاب وجود نخواهد داشت.»

این نویسنده و فیلم‌نامه‌نویس درباره علی جنتی و وزارت او گفت: «وقتی یک وزیر، تنها چند ماه قبل از به پایان رسیدن دوره وزارتش استعفا می‌دهد، نشان می‌دهد که چقدر تحت فشار قرار گرفته است. این فشارها باید در دوره وزارت بعدی، از وزارتخانه برداشته شود. وگرنه همان اتفاقات، دوباره تکرار می‌شوند.»

مقام معظم رهبری درپیام تاریخی خویش «گام دوم انقلاب» راتدوین کردند

دانشگاه آزاد بازوی پرتوان رهبری در معماری تمدن نوین اسلامی

آمادگی برای همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی در طرح تخفیف کتاب

لزوم انتشار تألیفاتی در راستای رمزگشایی از انقلاب اسلامی

چلچراغ و عزم دانشگاه آزاد اسلامی برای علم‌آفرینی در حوزه انقلاب

راه‌‌اندازی جایزه جهانی انقلاب و امام خمینی(ره)

آمار کتاب‌خوانی در بین ایرانی‌ها نگران‌کننده است/ غربت کتاب‌خوانی

انتشار کتاب «اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی از پیشنهاد تا پویش»

انقلاب اسلامی ایران حرکت تاریخ را تغییر داد

پیوند بین چله‌های انقلاب اسلامی ضروری است

دانشگاه آزاد بازوی پرتوان رهبری در معماری تمدن نوین اسلامی

مقام معظم رهبری درپیام تاریخی خویش «گام دوم انقلاب» راتدوین کردند

سومین دوره جشنواره شب شعر ریحانه النبی برگزار شد

پیوند بین چله‌های انقلاب اسلامی ضروری است

تقدیر از 4 نامزد جایزه «آستریدلیندگرن» در مهرآیین

نکوداشت ابوالفضل زرویی نصرآباد با «حکایت آن سرو بلند»

سرگذشت 4 دوست در «محفل عوضی‌ها»

افزایش تعامل دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد با وزارت کشور

تمدید مهلت ارسال اثر به یازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب

هنرمند و ابزارسازی