دوشنبه  29  بهمن  1397
يكشنبه , 31 مرداد 1395 ساعت 17:10

با احترام شاعر آزادی

اشعار «شیرکو بیکس» بررسی شد

خانه شعر و ادبیات گرگان، نشستی را پیرامون شعر شیرکو‌ بیکس، شاعر بزرگ و معاصر کرد برگزار کرد.

به گزارش گروه فرهنگی آنا، محمد مهدی پور -شاعر، منقد و مترجم آثار شیرکوبیکس در نشست خانه شعر و ادبیات گرگان، به بررسی شعر و جهان شعری شاعر بزرگ کُرد پرداخت.

او پیوند شعر با تاریخ و سیاست، مفهوم وطن و زن را از مولفه‌های بارز شعر شیرکو برشمرد و عنوان کرد: شعر شیرکو آیینه تمام نمای زندگی ملت کُرد با تمام فراز و نشیب های آن است، شعر شیرکو شعری محتواگرا و تاریخمند است، در شعر شیرکو می شود رد پای بسیاری از مسائلی که جامعه کُرد با آن رو به رو بوده است را به وضوح دنبال کرد.

مهدی پور در ادامه با بررسی جایگاه زن در شعر شیرکوبیکس به نگاه عمیق و انسانی این شاعر بزرگ به زن و مقام والای او در جامعه انسانی پرداخت و عنوان کرد: زن در شعر شیرکو جایگاهی والا دارد آنچنان والا که مضمون اصلی تعداد بسیار زیادی از شعرهای او را تشکیل می دهد و حتی شیرکو کتابی دارد به نام «ملوانکه» که در آن به فراز و نشیب های زندگی زن کُرد پرداخته است، شیرکو زن را نوک پیکان مبارزه با تفکرات غلط و آمیخته با تعصبی می داند که سراسر جامعه خاورمیانه و مخصوصا جامعه کُردستان از آن رنج می برد، زن شعر شیرکو نه تنها جایگاهش کمتر از جایگاه مرد شعرهای شیرکو نیست، بلکه در جایگاهی والاتر از آن قرار دارد، مردی که بنا به گفته شیرکو درگیر خرافه و سنت های رایج جامعه است.

وی شیرکو را شاعری روشنگر دانست که در جامعه درگیر با تفکرات واپس مانده زندگی می کرد و همین رسالت او را در جهت روشنگری دو چندان کرده بود، جامعه ای که بعضی صداهای تندرو حاکم بر آن وجود او را تاب نمی آوردند و در اواخر حیات او، به صورت علنی او را به مرگ تهدید کردند.

مهدی پور در ادامه به قرائت چند ترجمه از شعرهای شیرکو بیکس پرداخت و در انتهای این برنامه به سوالات حاضرین پیرامون شعر و جهان شعری شاعر بزرگ کُرد پرداخت و حاضرین در جلسه هم دیدگاه های خود را درباره شعر شاعر آزادی شیرکو بیکس بیان کردند.

این برنامه در ادامه جلسات ماهانه «خانه شعر و ادبیات گرگان» که یک تشکل مستقل ادبی ست برگزار شد، خانه شعر و ادبیات گرگان در طی مدت زمان نه چندان زیادی که از فعالیت آن می گذرد با برگزاری جلسات ادبی با دعوت از فعالان مستقل حیطه ادبیات سعی در شناخت هر چه بیشتر ادبیات ایران و جهان برای نسل جوان گرگان دارد.

شیرکو بیکس زادهٔ دوم ماه میِ ۱۹۴۰ در سلیمانیه عراق- درگذشته در چهارم اوت ۲۰۱۳ در سوئد شاعر معاصر کرد بود که در سال ۱۹۸۸ ازسوی انجمن قلم] شد.. شیرکو از شاعران پرکار جهان است، از او بالغ بر ۳۸ کتاب شعر با تجربه‌های مختلف چاپ شده است. سروده‌های او به زبان کردی هستند. وی فرزند فابق بیکس از شاعران مبارز و شناخته شده کرد است.

روایت معکوس از ولنتاین

رونمایی از «فن بیان و مدیریت کلام»

مادر می‌گفت بوی ابراهیم رو حس می‌کنم

شعر انقلاب، شعری آرمان‌گرا و تحول‌خواه است

کتاب کاربرد کاتالیزگرها منتشر شد

واقعی بودن سرگذشت «خالکوب آشویتس» اعتبار آن را بالا برده است

شعر می‌تواند ایران را جهانی کند

کتاب «انقلاب اسلامی؛ احیای فرهنگ زیارت» منتشر شد

آمادگی برای همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی در طرح تخفیف کتاب

برگزاری همایش حامیان نسخ خطی در کتابخانه ملی

آمادگی برای همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی در طرح تخفیف کتاب

اجرای «در حلقه رندان» از خاطره‌انگیزترین روزهای زندگی‌ام است

روایتی از آنان که گفتند «بدرود سعادت زمین»

در جستجوی حقیقت با نعلین‌های آلبالویی

واقعی بودن سرگذشت «خالکوب آشویتس» اعتبار آن را بالا برده است

کتاب «تولید نانومواد پیشرفته» منتشر شد

رونمایی از «فن بیان و مدیریت کلام»

نسبت به هند دید صحیحی نداشته‌ایم

گلایه آیت‌الله سبحانی از تعطیلی کتابخانه‌های حوزه علمیه

کتاب «انقلاب اسلامی؛ احیای فرهنگ زیارت» منتشر شد