چهارشنبه  05  تیر  1398
دوشنبه , 17 دی 1397 ساعت 13:07

تعریف و تمجید مدیرعامل فرابورس از دو کارگزاری خصوصی

مدیرعامل فرابورس گفت: اطلاعات موجود در سامانه کدال می‌تواند با شاخص‌سازی و تحلیل دیتاهای به‌روز، به تصمیم‌سازی صحیح سیاست‌گذاران کمک کند.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، امیر هامونی در سی‌ودومین نشست صبحانه‌کاری کانون نهادهای سرمایه‌گذاری با محوریت «راه‌کارها و چالش‌های توسعه بورس» با اشاره به اینکه تا دو سال پیش داده‌های مربوط به بورس ایران در ابعاد جهانی منتشر نمی‌شد، ابراز داشت: هم‌اکنون، اعداد مربوط به معاملات بازار سرمایه کشور، به‌صورت ماهانه در سایت WFE منتشر می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه ایران هم‌اکنون در بازار بدهی جایگاه خوبی در دنیا دارد، افزود: در دنیا بازار اولیه بدهی، بازار بزرگی است و بازار ثانویه ضعیف است اما در ایران بازار ثانویه رشد خوبی داشته و در جایگاه بین‌المللی نیز وضعیت خوبی دارد.

مدیرعامل فرابورس ایران تصریح کرد: در حال حاضر به لحاظ ارزش معاملات بازار ثانویه بازار بدهی در غرب آسیا اول هستیم و در دنیا حرفی برای گفتن داریم؛ به‌طوری‌که دو کارگزاری ایرانی یعنی؛ کارگزاری‌های بانک پارسیان و ملت در رتبه‌بندی فدراسیون بورس‌های اروپایی و آسیایی در جایگاه سوم برترین کارگزاران عضو فیاس درزمینهٔ بازار بدهی قرار گرفتند.

امیر هامونی در این نشست به طرح جدید سازمان ملل در خصوص بورس‌ها اشاره کرد و گفت: بر اساس طرح جدید سازمان ملل بورس‌ها باید هدف پایداری درزمینه‌هایی همچون مدیریت منابع آبی، اشتغال و ... را مدنظر قرار دهد و تنها به مسئله شفافیت و نقدشوندگی توجه نکنند. ما نیز بر اساس ظرفیت‌های سامانه کدال می‌توانیم بحث «پایداری» را به‌موازات ارتقای شفافیت و کارایی بازار سرمایه پیش ببریم. چراکه اطلاعات موجود در سامانه کدال می‌تواند با شاخص‌سازی و تحلیل دیتاهای به‌روز، به تصمیم‌سازی صحیح سیاست‌گذاران کمک کند.

به گفته وی ما هم‌اکنون در بازار سرمایه نیازمند بازتعریف مرز محرمانگی در انتشار داده‌ها و ابزارسازی هستیم. بهره‌گیری از روش‌های مجهول‌سازی داده‌ها کمک می‌کند دیتاهای بازار سرمایه به‌درستی در اختیار کاربران قرار گیرد و از سوی دیگر بهره‌گیری از سازوکار سندباکس (جعبه شنی)، فرایند راه‌اندازی ابزارهای مالی جدید و تدوین مقررات را کوتاه می‌کند. چراکه تسریع درزمینهٔ طراحی و اجرای ابزارها، از الزامات فعلی بازار سرمایه است.

مدیرعامل فرابورس ایران یکی از نقاط قوت لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ را توجه به عملیات بازار باز دانست و گفت: در این لایحه به دولت اجازه داده‌شده در صورت اجرای عملیات بازار باز و نیز توثیق اوراق مالی اسلامی دولتی نزد بانک‌ها توسط بانک مرکزی، بخشی از بدهی‌های قطعی و حسابرسی شده خود به بانک‌ها که در چارچوب قوانین و مقررات تا پایان سال ۱۳۹۷ ایجادشده است، تا سقف دویست هزار میلیارد ریال را بهادارسازی کند.

هامونی تنظیم نرخ در بازار بدهی را نتیجه عملیات بازار باز دانست و گفت: رئیس‌کل بانک مرکزی پیگیر این موضوع در لایحه بودجه سال آینده است و این موضوع کمک می‌کند تا بحث تنظیم نرخ در این بازار عملیاتی شود.

انتهای پیام/4092/ن

 

http://ana.ir/i/350371
پیشنهاد افزایش سرمایه «غمینو» به سازمان بورس

پیشنهاد افزایش سرمایه «غمینو» به سازمان بورس

نمادهای پتروشیمی و فلزات اساسی رقم زدند/ رشد ۲ درصدی شاخص فرابورس

نمادهای پتروشیمی و فلزات اساسی رقم زدند/ رشد ۲ درصدی شاخص فرابورس

اعلام رتبه‌بندی کارگزاری‌ها/ ادامه مشکلات ابطال معاملات فرابورس

اعلام رتبه‌بندی کارگزاری‌ها/ ادامه مشکلات ابطال معاملات فرابورس

نماد زکشت کشف قیمت شد

نماد زکشت کشف قیمت شد

عرضه اوليه شرکت كشاورزي مكانيزه اصفهان كشت+جزئیات

عرضه اوليه شرکت كشاورزي مكانيزه اصفهان كشت+جزئیات

تعداد اخبار امروز گروه : 0 خبر