690019
دوشنبه  28  آبان  1397
دوشنبه , 19 شهریور 1397 ساعت 14:49

مشاور مقام معظم رهبری در نودمین سالگرد تاسیس بانک ملی ایران:

 بانک‌ها باید در جهت هدایت نقدینگی به‌سمت تولید و ایجاد اشتغال گام بردارند 

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با تقدیر از خدمات بانک ملی ایران در طول نود سال تأسیس، تأکید کرد: بانک ملی ایران در بسیاری زمینه‌ها می‌تواند پیشتاز باشد؛ به‌ویژه در زمینه خروج از بنگاهداری و بازگشت به بانکداری اصیل که مورد تأکید مقام معظم رهبری هم هست.

به گزارش خبرنگار حوزه بانک گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، دکتر علی اکبر ولایتی که ظهر امروز در مراسم گرامیداشت نودمین سالگرد تأسیس بانک ملی ایران حضور داشت، با بیان این‌‌که تبادل پول و نگهداری آن تحت عنوان صرافی در ایران بسیار تاریخی است، گفت: در کتاب «اوستا» از سکه و پول یاد شده و هخامنشیان نیز پول را رایج کرده بودند، بنابراین می‌توان گفت ایرانیان به نوعی مبدع بانکداری بوده‌اند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با مروری بر سابقه بانکداری و چاپ و نشر اسکناس و پول در ایران باستان، اظهار کرد: ناصرخسرو نیز در سفرنامه خود به رواج پول در ایران به‌خوبی اشاره کرده است.

وی همچنین به تلاش انگلستان برای سلطه بر ایران در قرارداد رویتر اشاره کرده و با بیان این‌که آن قرارداد ناکام ماند، گفت: دولت انگلیس از راه تأسیس بانک به ایران وارد شد، اما خوشبختانه نمایندگان مردم در مجلس شورای ملی با ورود به موضوع لزوم تأسیس بانک ایرانی، این روند را تغییر دادند، به‌طوری‌‌که با تأسیس بانک ملی ایران در سال 1307، خواسته ایرانیان در این زمینه محقق شد.

دکتر ولایتی با تأکید بر این که بانک ملی ایران یکی از سرمایه‌های تاریخی، سیاسی و انقلابی کشور است، اظهار کرد: بعد از انقلاب مشروطه، یکی از خواسته‌های ایرانیان تأسیس بانکی ایرانی بود که به‌‌خوبی هم انجام شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین به لزوم هدایت نقدینگی به‌سمت تولید اشاره و خاطرنشان کرد: بانک‌ها باید با حداکثر توان، نقدینگی جامعه که در اختیار آنهاست را به تولیدکنندگان بسپارند تا در اثر آن اشتغال هم شکل بگیرد.

وی با انتقاد از سودهای کلان موجود در نظام بانکی، آن را یک آسیب خواند و افزود: در حالی که سود بانکی در کشورهای توسعه یافته بسیار پایین و در حد کارمزد است، نظام بانکی ما هم باید روند موجود را اصلاح کند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل همچنین به مذاکرات ایران و روسیه برای حذف دلار از مبادلات تجاری اشاره کرد و گفت: قرار بر این شد که مبادلات میان دو کشور بر اساس «روبل» و «ریال» انجام شود و رئیس کل بانک مرکزی نیز این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

به گفته وی، مذاکرات با ترکیه، چین و هند نیز به‌همین منظور در جریان است و این یک تجربه پیاده شده در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله گروه بریکس شامل برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای‌جنوبی است.

در این مراسم همچنین مدیرعامل بانک ملی ایران با تقدیر از خدمات دکتر ولایتی به کشور، گفت: خوشحالیم که آغاز نودمین سال فعالیت بانک ملی ایران را در حضور ایشان جشن می‌گیریم.

محمدرضا حسین‌زاده افزود: بانک ملی ایران با بیش از 3 هزار و 300 شعبه و 34 هزار کارمند، بخش زیادی از فعالیت‌های بانکی کشور را بر دوش گرفته و انجام این حجم از عملیات تنها با یک پشتوانه مردمی و ملی ممکن است.

وی با اشاره به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر این که ستاد جنگ آمریکا در خزانه‌داری آن مستقر شده است، تأکید کرد: بانک ملی ایران و نظام بانکی کشور با تمام قوا برای خنثی‌کردن این جنگ اقدام خواهد کرد.

در ادامه این مراسم، تمبر و سکه‌های یادبود نودمین سالگرد تأسیس بانک ملی ایران توسط دکتر ولایتی و مدیرعامل بانک ملی ایران رونمایی شد.

انتهای پیام/4033/خ

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

اخبار امروز حوزه‌های مختلف اقتصاد

قیمت سکه، دلار و طلا کاهش یافت

عرضه اولیه جدید فرابورس+ جزئیات

210 مدیر کلیدی با دولت خداحافظی می‌کنند

قیمت امروز دلار 26 آبان 97/ ورود به کانال 11 هزار تومان

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز 27 آبان ۹۷+ جدول

ماجرای رئیس حراست دو شغله و کوچ دسته‌جمعی مدیران به شستا

اولین جلسه شورای فقهی بانک مركزی برگزار شد

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز 26 آبان ۹۷+ جدول

قیمت طلا، قیمت سکه امروز 97/08/26

طلای جهانی گران شد

ضریب نفوذ بیمه بدنه در کشور کمتر از 15 درصد است

معنای سوئیفت (Swift) چیست

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز 27 آبان ۹۷+ جدول

سقوط 5 هزار و 261 واحدی شاخص بورس تهران

سوئیفت کد چیست

صادرات، پیش‌نیاز رشد پایدار و ورود ارز به کشور است

عقب‌گرد شاخص با کاهش 3 هزار و 175 واحدی

قیمت امروز دلار 26 آبان 97/ ورود به کانال 11 هزار تومان

معنی مجمع فوق‌العاده در بازار سهام چیست

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های دوشنبه 28 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های دوشنبه 28 آبان