18627
چهارشنبه  25  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

چهارشنبه , 17 مرداد 1397 ساعت 00:05

عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام صادق در گفتگو با آنا مطرح کرد؛

3 راهکار جذب نقدینگی در تولید/ شرط موفقیت بسته جدید ارزی

استاد اقتصاد دانشگاه ضمن اشاره به راهکارهایی برای جذب نقدینگی‌های جامعه به سمت بخش مولد اقتصادی کشور، شرط موفقیت بسته جدید ارزی دولت را بیان کرد.

حسین عیوضلو در گفتگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری آنا در پاسخ به این سؤال که بسته جدید ارزی ارزی بانک مرکزی را چطور ارزیابی می‌کنید، اظهار کرد: سیاست جدید ارزی بانک مرکزی معقولانه‌تر است و حالت اجماعی دارد؛ بالاخره بعد از تجربه‌های ناموفقی که وجود داشت موضوع همکاری بین سه قوه مطرح است؛ در واقع تجارب مختلف ناموفقی که در آن بخش با هزینه‌های زیاد کسب شده به نظر می‌رسد که این بار هماهنگ‌تر و با تجارب علمی بهتری پیش می‌رود.

وی در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه آیا بسته جدید ارزی می‌تواند به کاهش التهابات بازار کمک کند، گفت: سیاست ارزی جدید قطعاً کمک خواهد کرد، زیرا زمینه بازار سازی ارز را فراهم می‌کند؛ قبلاً هم ارز در بازار وجود نداشت که قیمت‌ها به طور شفاف مشاهده شود و قیمت‌هایی که به دست می‌آمد قیمت‌های بازار واقعی نبودند ولی اکنون مبنا بر این است که هم عرضه‌ ارز و هم تقاضای ارز مشروع‌تر و جنبه قابل قبول‌تری به خود بگیرد.

این کارشناس در پاسخ به این سؤال که با توجه به نقدینگی نزدیک به 1600 هزار میلیارد تومانی، راهکار شما برای تزریق این حجم از پول به بخش‌های مولد اقتصاد از جمله تولید چیست، گفت: این کار مستلزم یک تغییر ساختاری در نظام پولی بانکی و بازارهای مالی کشور است و بر همین اساس اصلاح ساختار نظام بانکی لازم و ضروری است؛ اقدامات کوتاه‌مدت بانک مرکزی باید تفکیک شود، در واقع ایجاد ثبات پولی و ارزی می‌تواند مبنایش باشد اما اینکه نقدینگی به سمت بخش مولد هدایت شود باید ساختارهای موجود و نوع سیاست‌هایی که هماهنگی ندارند یک تغییرات ساختاری جدیدی در آن رخ دهد.

وی گفت: این کار قبلاً در طرح تحول نظام پولی و بانکی کشور انجام شده و به نوعی طرحی که از طرف مجلس و بانک مرکزی و نظام پولی و بانکی با هدایت وزارت اقتصاد انجام می‌شد یک طرح تحول نظام ساختاری را پیشنهاد می‌کند و باید از بین آنها بهترین‌ها انتخاب شود و با یک روند معقول با هدایت بانک مرکزی دنبال شود.

عیوضلو ادامه داد: به صورت کلی بازی‌هایی که در بخش اسمی اقتصاد و بخش کاغذی اقتصاد دنبال می‌شود باید دچار تحول اساسی شود؛ به عبارت دیگر آشفتگی در نظام تصمیم‌گیری و نظام پولی کشور، به دلیل برآورده نشدن انتظارات مردم موجب بی‌اعتمادی آنها می‌شود؛ مردم با توجه به پیش‌بینی‌هایی که از آینده دارند، انتظاراتشان شکل می‌گیرد.

وی بیان کرد: اگر مدیریت مقتدر وجود نداشته باشد و نتواند انتظارات مردم را برآورده کند، مردم بر اساس شانتاژ اخبار مختلف، فضای مجازی و منابع خبری بیگانه ذهنیت‌هایشان هدایت می‌شود و این خود به خود در خلاء یک نظام دولتی پاسخگو امری نامعقول است، زیرا مردم به این نوع اخبار روی می‌آورند و بر اساس این پیش‌بینی‌ها و سیگنال‌ها تصمیم می‌گیرند و بی‌اعتمادی‌‌ها این فضاها را تشدید می‌کند.

عیوضلو افزود: دولت باید به مردم پاسخگو باشد و مردم مشاهده کنند که دولت اشراف کامل دارد و کاملاً می‌تواند این بازارها را تحت کنترل خودش در بیاورد و بستری فراهم کند برای کسب و کار واقعی که بتوان از آن انتظار سودآوری داشت.

وی با طرح چند سوال ادامه داد: چرا در طرح‌های ملی این پول‌ها هدایت نشود؟ چرا گزینه‌های مناسب که بتواند در بخش واقعی اقتصاد تغییرات ایجاد کند پیشنهاد نشود؟ این گزینه‌ها در حال حاضر متأسفانه در کشور وجود ندارد.

این کارشناس اقتصادی گفت: قشر مذهبی جامعه به خصوص مراجع که در رأس آنها قرار دارند باید نسبت به بازی‌های ارز و سکه واکنش نشان دهند و عایدی حاصل از آن را مشروع ندانند. در واقع درآمدی که منجر به یک کار مشروع قانونی و قابل قبول نباشد عایدات آن هم نمی‌تواند قابل قبول و مشروع باشد.

وی اظهار کرد: نقدینگی کاذب به وجود آمده به دلیل بازی‌های کاذب است که در بازارهای مالی رخ می‌دهد. در واقع نمونه بارز این موضوع اوراق است که در سطح کشور به راحتی منتشر می‌شود. دولت باید عزم جدی برای بهبود شاخص‌های اقتصادی داشته باشد و ساختارهای لازم را ایجاد کند در واقع کشور ما از نظر شاخص‌های مبارزه با فساد اقتصادی ضعیف است و با سطح برتر دنیا اختلاف زیادی دارد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

تخصیص ارز مسافرتی اربعین در هاله‌ای از ابهام

استعلام پیامکی سوابق چک برگشتی امکان پذیر شد

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز ۲4 مهر ۹۷+ جدول

علت ارزان‌تر بودن قیمت طلا در بازار سبزه‌میدان چیست؟

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز 22 مهر ۹۷+ جدول

بازار متلاطم ارز آرام شد +عکس

رؤیای معاملات نفت در بورس چگونه تعبیر می‌شود؟

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز 23 مهر ۹۷+ جدول

حباب 400 هزار تومانی نرخ انواع سکه طلا در بازار

جزئیات نامه 35 نماینده به روحانی برای ارز مسافران اربعین97

بی‌توجهی بانک مرکزی نسبت به تأمین به موقع ارز زائران اربعین

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز ۲4 مهر ۹۷+ جدول

صعود 7.5 دلاری قیمت جهانی طلا+ نمودار

از ابهام در تخصیص ارز مسافرتی اربعین تا علت ارزانی قیمت طلا در بازار سبزه‌میدان

بازگشت شاخص کل به کانال 180 هزار واحدی/ شاخص 5774 واحد رشد کرد

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز 23 مهر ۹۷+ جدول

از آرامش بازار ارز تا هجوم سرمایه‌گذاران برای دریافت کد بورسی

بازار متلاطم ارز آرام شد +عکس

تداوم روند نزولی شاخص بورس/ ارزش معاملات کاهش یافت

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز 22 مهر ۹۷+ جدول

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه