156721
پنجشنبه  26  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

جمعه , 12 مرداد 1397 ساعت 15:36

کارشناس بازار سرمایه به آنا خبر داد؛

لزوم بازنگری دولت در سیاست‌های ارزی/دلایل رشد عجیب شاخص بورس

کارشناس ارشد بازار سرمایه گفت: رشد شاخص بورس به افزایش قیمت ارز و به تبع آن افزایش تورم نیز برمی‌گردد چراکه پس از افزایش نرخ ارز دارایی‌های شرکت‌ها نیز تعدیل می‌شود.

محمودرضا خواجه‌نصیری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، درباره پیش‌بینی سود شرکت‌ها و رشدهای اخیر بازار، اظهار کرد: گزارش سه ماهه شرکت‌ها نشان داد ‌در حال حاضر ‌عملکرد روبه رشدی دارند و 30 تا 200 درصد بهبود ‌شرایط داشته‌اند.

وی افزود: همان‌طور که مشخص است انتظار و برآورد بازار سرمایه آن ‌است که ماهیت اجناس‌ تغییر کند و آزادی بیشتری در فروش ارز و همچنین کالا صورت پذیرد که با توجه به شرایط بد اقتصادی امکان‌پذیر نیست.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار آنا که پرسید پیش‌بینی‌تان از آینده بازار چگونه است، تأکید کرد: با توجه به شرایط ذکر شده از پیش‌بینی بازار و افزایش نقدینگی به نظر می‌رسد که 10 درصد دیگر افزایش رشد ‌‌داشته باشد که این ریسک‌های سیستماتیک می‌تواند موجب نگرانی شود؛ البته اگر رشد قیمت ارز، طلا و مسکن را با یکدیگر مقایسه کنیم می‌بینیم که بازار سرمایه جای رشد بیشتری دارد.

خواجه‌نصیری در پاسخ به سوال دیگری درباره تعطیلی بازار آتی سکه و طلا گفت: وقتی بازار آتی سکه راه‌اندازی می‌شود به خودمان یک امکان می‌دهیم در داخل کشور این بازار را کنترل کنیم اما شرط آن راه‌اندازی بازار و بازارگردانی است؛ مثلا ‌‌برای کنترل بازار آتی ارز و سکه نیازی نیست که بانک مرکزی برای کمبودهای طرف تقاضا از طرف ذخایر طلا و ارز خود بازار را کنترل کند چرا که با ارزش ریالی هم می‌شود بازار را کنترل و تثبیت کرد.

نبود یک فعال حقوقی بزرگ؛ چالش جدی بازار آتی سکه

وی گفت: مشکل اساسی بازار آتی سکه این است که هیچ فرد فعال حقوقی بزرگی در عرصه بازارها وجود ندارد که بدین ترتیب بازار صرفاً در دست واسطه‌ها و دلالان قرار می‌گیرد و این نگرانی را ایجاد می‌کند که از اهرم مدیریت سوءاستفاده شود.

خواجه‌نصیری اظهار کرد: درباره علت نوسانات قیمت سکه به بالای 4 میلیون تومان به نظر می‌رسد که روند افزایش قیمت طلا دست نخورده و این روند افزایشی منجر به کاهش ارزش دارایی می‌شود و وقتی روند ارز افزایشی است مردم هجوم می‌آورند به سمت بازار کاذب که از این قافله عقب نمانند و هرچه قیمت افزایش پیدا می‌کند با توجه به افزایش ارز ریسک سرمایه‌گذاری بالا می‌رود و روند تقاضا هم افزایش پیدا می‌کند و متاسفانه خیلی از مردم عادی به سمت بازار کاذب حرکت می‌کنند و در برگشت روند بازار مردم عادی متضرر می‌شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که التهابات بازار تا کی ادامه خواهد داشت، گفت: این شرایط بستگی به سیاست‌های دولت در بازار ارز و کاهش محدودیت‌ها و برگشت به فضای آرام قبل از التهابات دارد که اگر دولت تصمیم بگیرد شرایط قبل را فراهم کند و با فضای بسته مدیریت شده‌ای بازار را کنترل کند بازار آرام می‌شود البته دولت باید سیاست‌های خود را در قبال ارز و سکه تغییر دهد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

تخصیص ارز مسافرتی اربعین در هاله‌ای از ابهام

استعلام پیامکی سوابق چک برگشتی امکان پذیر شد

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز 25 مهر ۹۷+ جدول

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز ۲4 مهر ۹۷+ جدول

علت ارزان‌تر بودن قیمت طلا در بازار سبزه‌میدان چیست؟

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز 22 مهر ۹۷+ جدول

بازار متلاطم ارز آرام شد +عکس

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز 23 مهر ۹۷+ جدول

حباب 400 هزار تومانی نرخ انواع سکه طلا در بازار

عقب‌گرد 5 هزار واحدی شاخص بورس در 60 دقیقه

یارانه‌ها امشب واریز می‌شود

هر انس طلا 1222 دلار+ نمودار

فعالیت بین‌المللی بانک پارسیان با دلار و آمریکا سال‌هاست متوقف است

ارزش معاملات امروز بیش از 13 هزار میلیارد ریال شد/ افزایش 95 واحدی شاخص

تحریم‌ها بر صنعت فولاد بی‌اثر است/ هیچ‌گونه وابستگی به آمریکا نداریم

بی‌توجهی بانک مرکزی نسبت به تأمین به موقع ارز زائران اربعین

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز ۲4 مهر ۹۷+ جدول

صعود 7.5 دلاری قیمت جهانی طلا+ نمودار

از ابهام در تخصیص ارز مسافرتی اربعین تا علت ارزانی قیمت طلا در بازار سبزه‌میدان

بازگشت شاخص کل به کانال 180 هزار واحدی/ شاخص 5774 واحد رشد کرد

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه