970975
چهارشنبه  02  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

سه شنبه , 11 اردیبهشت 1397 ساعت 09:13

معرفی حساب‌های مشکوک به پولشویی از سوی بانک مرکزی

طبق تفاهم‌نامه سازمان امور مالیاتی با بانک مرکزی و براساس ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، اطلاعات حساب‌های بانکی افرادی که مشکوک به پولشویی و فرار مالیاتی هستند، توسط بانک مرکزی به سازمان امور مالیاتی ارائه می‌شود.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، هرچند اجرای این قانون پس از ابلاغ رئیس‌جمهور اجباری شده بود و بانک‌ها موظف بودند اطلاعات حساب‌های بانکی افراد را در اختیار سازمان مالیاتی قرار دهند اما بانک‌ها در سال گذشته از افشای اطلاعات حساب‌های بانکی سپرده‌گذارانشان خودداری می‌کردند و زیر بار اجرای این قانون نمی‌رفتند.

از آنجا که سازمان مالیاتی جهت شفاف‌شدن حساب مودیان در قالب طرح جامع دستیابی به این اطلاعات را پیش‌بینی کرده بود؛ لازم بود این اطلاعات به‌ویژه اطلاعات حساب‌هایی که به موضوع پول‌شویی مشکوک است را در اختیار داشته باشد.

بنابراین طبق جلسه‌ای با بانک مرکزی تفاهم‌نامه‌ای امضا شد که طبق آن، دستگاه سیاست‌گذاری پولی کشور موظف شد اطلاعات را از بانک‌ها دریافت کند و به سازمان امور مالیاتی ارائه دهد. نکته قابل‌ذکر اینکه با وجود امضای این تفاهم‌نامه و تکلیف قانونی، هنوز اطلاعات حساب‌های بانکی به سازمان امور مالیاتی انتقال داده نشده است.

در طرح جامع مالیاتی که به صورت الکترونیکی، فرایند اخذ مالیات مودیان و راستی‌آزمایی حساب‌ها را انجام می‌دهد؛ سامانه‌ها با دیتاهایی تکمیل می‌شود که از سوی دستگاه‌های اجرائی مانند، گمرک، بورس، بانک مرکزی، وزارت راه و شهرسازی، سازمان ثبت اموال و چند دستگاه دیگر انتقال داده می‌شود.

اما بنا بر اعلام سازمان امور مالیاتی از بین دستگاه‌های اجرائی تاکنون فقط گمرک و بورس نسبت به انتقال اطلاعات اقدام کرده‌اند. بانک اطلاعاتی طرح جامع مالیاتی که توسط کارشناسان سازمان مالیاتی انجام شده، شامل چهار سامانه می‌شود. دو سامانه از چهار سامانه ایجادشده به انتقال اطلاعات افراد به سازمان مالیاتی مربوط می‌شود.

یکی از این سامانه‌ها، سامانه پالایش و الحاق اطلاعات به پرونده مالیاتی است. در این سامانه اطلاعاتی که از دستگاه‌های مختلف گرفته می‌شود، براساس کدهای شناسایی به پرونده مؤدیان مالیاتی الحاق می‌شوند. به نوشته شرق، به طور کلی منابع اطلاعاتی پرتال پایگاه اطلاعات از دو منبع پرتال خدمات الکترونیک یا دستگاه‌های دیگر گرفته می‌شود.

یکی دیگر از این سامانه‌ها، بررسی تراکنش‌های بانکی مشکوک است که اطلاعات این سامانه از بانک‌های مختلف درخصوص افرادی با تراکنش‌های مشکوک به پول‌شویی به سامانه ارسال می‌شود و کادر مالیاتی از طریق سیستمی به این نتایج دسترسی دارند و نتایج بررسی‌های خود را نیز در این سیستم ثبت می‌کنند.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

نحوه خرید ارز زائران اربعین از بانک ملی

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز 25 مهر ۹۷+ جدول

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز 30 مهر ۹۷+ جدول

هر اونس طلا به کانال هزار و 228 دلار رسید+ نمودار

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز ۲8 مهر ۹۷+ جدول

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز یکم آبان 97+ جدول

شاخص کل بورس هزار و659 واحد عقب نشست

میزان دریافتی ویزای اربعین حسینی کاهش می‌یابد

جزئیات جدیدترین نرخ حمل‌ونقل در عراق/ مهران_نجف 100 هزار تومان

افت 2 هزار و 460 واحدی شاخص بورس در دومین روز متوالی

حجم معاملات سهام در بورس چیست؟

پرش 8.5 دلاری قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی+ نمودار

میزان دریافتی ویزای اربعین حسینی کاهش می‌یابد

جزئیات جدیدترین نرخ حمل‌ونقل در عراق/ مهران_نجف 100 هزار تومان

افت 2 هزار و 460 واحدی شاخص بورس در دومین روز متوالی

از اثرگذاری نرخ بنزین بر سنگ قبر تا خبر خوش در صنعت نفت

شاخص کل بورس هزار و659 واحد عقب نشست

بانک مرکزی با دخالت و بازارسازی مانع سقوط قیمت دلار شد

افت 4 دلار و 20 سنتی قیمت جهانی طلا+ نمودار

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز یکم آبان 97+ جدول

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه