273019
يكشنبه  29  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

جمعه , 17 فروردین 1397 ساعت 13:33

مشارکت سوئد در طرح ۵ میلیارد دلاری نوسازی ناوگان حمل ونقل ایران

رییس کل بانک مرکزی در دیدار همتای سوئدی خود در تهران، مشارکت این کشور در مگا پروژه نوسازی ناوگان حمل و نقل ایران را زمینه ساز گسترش همکاری‌های تجاری و بانکی میان دو طرف عنوان کرد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از روابط عمومی بانک مرکزی، ولی اله سیف در این دیدار که عصر چهارشنبه در تهران انجام شد، اظهارداشت: مشارکت شرکت‌های تولید کامیون سوئدی در این پروژه، می‌تواند آغازگر روابط کارگزاری بانکی بین دو کشور باشد.

سیف به «اینگوِس» گفت: نوسازی و توسعه ناوگان حمل و نقل ایران، ظرفیت سرمایه‌گذاری به ارزش حدود پنج میلیارد یورو ظرف سه سال آینده را دارد و در صورت تأمین مالی این پروژه توسط طرف سوئدی، ضمن گسترش همکاری‌های تجاری دوجانبه، مسیر ارتباطات بانکی نیز گشوده خواهد شد.

رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: تلاش برای تبدیل دارایی‌های منجمد بانکی به دارایی‌های جاری، یکی از مهمترین اهداف آتی بانک مرکزی است.

رییس کل بانک مرکزی همچنین با تشریح دستاورد‌های اقتصادی ایران طی چند سال گذشته، ضمن پیش بینی رشد ۴ درصدی اقتصاد ایران در سال جاری گفت: اصلاح نظام بانکی ایران در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد و اقدامات مناسبی در این خصوص انجام شده که در آینده با سرعت بیشتری پیگیری خواهد شد.

سیف با بیان تلاش‌های صورت گرفته در خصوص به‌روزرسانی فرآیند‌های اجرایی بانک‌های ایرانی افزود: خوشبختانه عملیاتی سازی انطباق بانک‌های ایرانی با استاندارد‌های نوین گزارشگری مالی (IFRS) و مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم در حال انجام است.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به بهبود شرایط ایران در «FATF» طی سال‌های اخیر افزود: با توجه به مجموعه اقدامات انجام شده در خصوص مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، امیدواریم در اجلاس آتی «FATF» شرایط ایران به حالت عادی برگردد. همچنین رتبه ریسک اعتباری (OECD) ایران نیز بهبود یافته است و تلاش می‌کنیم تا با تداوم روند مثبت کنونی، از رتبه ۵ به ۴ ارتقا پیدا کنیم.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه توسعه روابط کارگزاری بانکی لازمه تسهیل مبادلات تجاری بین دو کشور است از کانون بانک‌های سوئد دعوت کرد تا با حضور در ایران و مذاکره با بانک‌های کشور، زمینه گسترش همکاری‌های بانکی ایران و سوئد را فراهم سازند.

استفان اینگوِس رئیس کل بانک مرکزی سوئد در این دیدار ضمن مثبت ارزیابی کردن مذاکرات انجام شده با مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره شبکه بانکی ایران گفت: امیدوارم این مذاکرات در نهایت به تقویت روابط بانک‌های دو کشور منجر شود.

وی ادامه داد: مسیر حرکت نظام بانکی ایران صحیح است و بانک‌های ایرانی گام‌های مثبتی در زمینه تطبیق با استاندارد‌های روز بانکداری برداشته‌اند که امیدوارم در اجرا نیز موفق باشند.

این مقام عالی رتبه سوئدی تصریح کرد: ثبات و رشد اقتصادی و تطبیق با استاندارد‌های بین المللی، لازمه تعامل و تجارت با دنیاست.

رییس کل بانک مرکزی سوئد افزود: در شرایطی که جریان آزاد سرمایه در جهان وجود دارد، رعایت قوانین مشترک بین المللی پیش شرط توسعه روابط است.

وی با اعلام آمادگی در خصوص انتقال دانش و کمک‌های فنی مشترک بین بانک‌های مرکزی ایران و سوئد گفت: موضوعاتی مانند ثبات پولی و مالی، سازماندهی واحد‌های کاری، اطلاع‌رسانی و سیاستگذاری پولی می‌توانند مورد بحث و تبادل قرار گیرند.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

تخصیص ارز مسافرتی اربعین در هاله‌ای از ابهام

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز 25 مهر ۹۷+ جدول

علت ارزان‌تر بودن قیمت طلا در بازار سبزه‌میدان چیست؟

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز ۲4 مهر ۹۷+ جدول

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز ۲8 مهر ۹۷+ جدول

نحوه خرید ارز زائران اربعین از بانک ملی

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز 23 مهر ۹۷+ جدول

از ابهام در تخصیص ارز مسافرتی اربعین تا علت ارزانی قیمت طلا در بازار سبزه‌میدان

بی‌توجهی بانک مرکزی نسبت به تأمین به موقع ارز زائران اربعین

هر اونس طلا به کانال هزار و 228 دلار رسید+ نمودار

پرش 5هزار و646 واحدی شاخص کل بورس

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز ۲8 مهر ۹۷+ جدول

یارانه‌ها امشب واریز می‌شود

هر اونس طلا به کانال هزار و 228 دلار رسید+ نمودار

چه تعداد کارگزار بورس وجود دارد؟/ زمینه‌های رقابت کارگزاران بورسی

شروع قدرتمند شاخص کل برای فتح قله 200 هزار واحدی

تحریم‌ها بر صنعت فولاد بی‌اثر است/ هیچ‌گونه وابستگی به آمریکا نداریم

فعالیت بین‌المللی بانک پارسیان با دلار و آمریکا سال‌هاست متوقف است

ارزش معاملات امروز بیش از 13 هزار میلیارد ریال شد/ افزایش 95 واحدی شاخص

هر انس طلا 1222 دلار+ نمودار

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه