348714
دوشنبه  30  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

چهارشنبه , 15 فروردین 1397 ساعت 15:39

مدیرعامل بانک مسکن خبر داد؛

پرداخت وام ۶۰میلیونی بدون سپرده برای خرید مسکن در بافت فرسوده تهران

مدیرعامل بانک مسکن با تشریح سیاست‌های اعتباری این بانک در سال جدید گفت: در سال جدید سقف تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده با اولویت بافت فرسوده در تهران ۶۰میلیون، شهرهای بزرگ و مراکز استان ۵۰میلیون و سایر شهرها ۴۰میلیون تومان است.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، رحیمی انارکی ضمن تشریح تسهیلاتی که در سال جدید برای ساخت و خرید مسکن در نظر گرفته شده است، به 5 محور سیاست‌های اعتباری سال 97 اشاره کرد و افزود: تأمین مالی با اولویت بافت فرسوده، تقویت توان مالی خانه‌اولی‌ها، اولویت در تأمین مالی واحدهای میان‌متراژ، استفاده از ظرفیت بازار سرمایه و همچنین حمایت از تأمین مالی پروژه‌های ساختمانی مبتنی بر تکنولوژی‌های نوین ساخت، 5 محور سیاست‌های اعتباری در سال جدید است.
بر اساس این گزارش بانک مسکن در سال جدید اولویت تأمین مالی را با پروژه‌های مسکونی واقع در بافت فرسوده و ناکارآمد شهری تعریف کرده است و کنار آن، به‌دنبال مزیت‌سازی برای سازندگان حرفه‌ای دارای صلاحیت و پروانه انبوه‌سازی است. بر اساس محور دوم،‌ تقویت توان مالی خریداران از طریق اختصاص بخشی از تسهیلات بدون سپرده به خرید مسکن با اولویت بافت فرسوده شهری به‌منظور ایجاد تحرک در بخش مسکن و در نتیجه رونق اقتصادی، در دستور کار بانک مسکن قرار دارد. خرید مسکن در بافت فرسوده، طی دو سال گذشته نیز از دو امکان ویژه ــ نرخ سود کمتر برای تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم و همچنین معافیت بافت از شرط خانه‌اولی در پرداخت این نوع تسهیلات ــ برخوردار بود.

بانک مسکن در سال جدید تأمین مالی واحدهای مسکونی میان‌متراژ و متوسط قیمت را در اولویت خود دارد و برای این منظور، مدیریت شعب بانک مسکن در هر استان با ابلاغ مدیرعامل بانک، مأموریت دارد ظرفیت‌ها و نیازهای منطقه‌ای و استانی در بازار مسکن را شناسایی کند و متناسب با آن، برنامه پرداخت انواع تسهیلات بدون سپرده، اوراق و نیازمند سپرده گذاری را به‌صورت استانی تدوین و اجرایی کند.

مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه نقشه راه بانک مسکن تا 1400،‌ به‌شکل منعطف و قابل پایش و اصلاح ترسیم شده است افزود: هدف سیاست‌های اعتباری سال 97 بانک مسکن، رونق‌بخشی به ساخت‌وساز و کمک به افزایش قدرت خرید سه گروه تقاضای مسکن شامل خانه‌اولی‌ها، ساکنان بافت‌های فرسوده و همچنین ساماندهی حاشیه‌نشین‌ها است و خط قرمز این سیاست‌ها، ممنوعیت ورود به بازار واحدهای لوکس و بزرگ‌متراژ است.

رحیمی انارکی تصریح کرد: مدیریت شعب بانک مسکن در سراسر کشور برای سال جدید مطابق ابلاغیه سال 97، باید از پرداخت تسهیلات به پروژه‌هایی که تقاضای مؤثر برای آنها وجود ندارد اجتناب کنند تا از حبس منابع در بخش‌های ناکارآمد و غیرمصرفی بازار مسکن جلوگیری شود و جریان اعتبارات بانکی تداوم پیدا کند، برای این منظور تأمین مالی پروژه‌های ساختمانی با مساحت کمتر از 100 مترمربع به‌ازای هر واحد مسکونی، در اولویت قرار دارد و به مدیران شعب توصیه شده است.

مدیرعامل بانک مسکن درباره تسهیلاتی که در سال 97 برای بخش مسکن در نظر گرفته شده، به هیبنا گفت: در سال جدید با 29 هزار و 200 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده، برای 680 هزار واحد مسکونی، تسهیلات ساخت و خرید مسکن پرداخت خواهد شد. این تسهیلات در سه دسته حساب‌های تعهدی همچون صندوق یکم، تسهیلات اوراق و همچنین تسهیلات تبصره‌ای طبقه‌بندی شده است. در دسته حساب‌های تعهدی، 5400 میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شده که حداقل 80 هزار واحد مسکونی را شامل می‌شود. برای تسهیلات اوراق ساخت و خرید مسکن نیز اعتبار 8 هزار و 300 میلیارد تومانی به‌ظرفیت 220 هزار واحد مسکونی پیش‌بینی شده است. در دسته تسهیلات تبصره‌ای نیز اعتبار 7 هزار و 700 میلیارد تومانی برای 180 هزار واحد مسکونی در نظر گرفته شده که 100 هزار واحد آن مربوط به نوسازی بافت‌های فرسوده سراسر کشور در راستای طرح مسکن امید یا همان پیشگام است که البته برای این موضوع حتماً به منابع ارزان‌قیمت از جمله وجوه اداره‌شده از محل صندوق توسعه مالی نیاز است. همچنین 7 هزار و 800 میلیارد تومان نیز تسهیلات بدون سپرده در سال 97 به سازنده‌ها و خریداران مسکن پرداخت می‌شود.

مدیرعامل بانک مسکن درباره نحوه پرداخت تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن گفت: سازنده‌ها و پروژه‌های ساختمانی برای دریافت این تسهیلات به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند که سقف تسهیلات متناسب با هر دسته، متفاوت تعریف شده است.

برای سنتی‌سازی، سقف تسهیلات بدون سپرده ساخت در تهران 70 میلیون تومان، در مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیشتر از 200 هزار نفر 60 میلیون، در سایر شهرها 50 میلیون و در مناطق کمتر توسعه‌یافته 40 میلیون تومان است. این تسهیلات به سازنده‌های دارای صلاحیت حرفه‌ای و پروانه انبوه‌سازی نیز در 4 گروه شهری نام‌برده‌شده به‌ترتیب در سقف‌های 90، 80، 70 و 60 میلیون تومان پرداخت خواهد شد. سازندگان حرفه‌ای در صورتی که از تکنولوژی‌های نوین ساخت و کاهنده مصرف انرژی در ساختمان برای ساخت‌وساز استفاده کنند، در قالب دسته سوم تسهیلات، در تهران 110 میلیون، در مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیشتر از 200 هزار نفر 100 میلیون، در سایر شهرها 90 و در مناطق کمتر توسعه‌یافته 80 میلیون تومان تسهیلات بدون سپرده دریافت خواهند کرد ضمن آنکه نرخ سود تسهیلات برای دسته سوم، یک درصد کمتر از دو دسته دیگر خواهد بود.

رحیمی انارکی درباره نرخ سود کمتر تسهیلات برای سازنده‌های حرفه‌ای که به ساخت‌وساز با تکنولوژی نوین اقدام می‌کنند گفت: این اختلاف نرخ سود به‌عنوان مشوق برای توسعه بازار ساخت‌وسازهای حرفه‌ای و تبدیل وضعیت بساز و بفروش‌ها به سازنده‌های دارای صلاحیت، اعمال می‌شود.

بر اساس این گزارش سقف تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن برای تعاونی‌ها در تهران 55 میلیون تومان، در مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از 200 هزار نفر 45 میلیون و در سایر شهرها 35 میلیون تومان تعیین شده است. در کیش و قشم نیز این تسهیلات در سه سقف 110 میلیون، 90 میلیون و 60 میلیون برای ساخت‌وسازهای مبتنی بر تکنولوژی نوین، سازنده‌های حرفه‌ای و سنتی‌سازی در سال 97 پرداخت می‌شود. در سایر مناطق آزاد کشور نیز سقف این تسهیلات شامل 100 میلیون، 80 میلیون و 50 میلیون تومان است.

مدیرعامل بانک مسکن درباره تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده نیز گفت: در سال جدید سقف تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده با اولویت بافت فرسوده در تهران 60 میلیون، شهرهای بزرگ و مراکز استان 50 میلیون و سایر شهرها 40 میلیون تومان است که مشروط به در اختیار بودن منابع، پرداخت خواهد شد.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

تخصیص ارز مسافرتی اربعین در هاله‌ای از ابهام

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز 25 مهر ۹۷+ جدول

علت ارزان‌تر بودن قیمت طلا در بازار سبزه‌میدان چیست؟

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز ۲4 مهر ۹۷+ جدول

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز ۲8 مهر ۹۷+ جدول

نحوه خرید ارز زائران اربعین از بانک ملی

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز 23 مهر ۹۷+ جدول

از ابهام در تخصیص ارز مسافرتی اربعین تا علت ارزانی قیمت طلا در بازار سبزه‌میدان

بی‌توجهی بانک مرکزی نسبت به تأمین به موقع ارز زائران اربعین

هر اونس طلا به کانال هزار و 228 دلار رسید+ نمودار

پرش 5هزار و646 واحدی شاخص کل بورس

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز ۲8 مهر ۹۷+ جدول

یارانه‌ها امشب واریز می‌شود

هر اونس طلا به کانال هزار و 228 دلار رسید+ نمودار

چه تعداد کارگزار بورس وجود دارد؟/ زمینه‌های رقابت کارگزاران بورسی

شروع قدرتمند شاخص کل برای فتح قله 200 هزار واحدی

تحریم‌ها بر صنعت فولاد بی‌اثر است/ هیچ‌گونه وابستگی به آمریکا نداریم

فعالیت بین‌المللی بانک پارسیان با دلار و آمریکا سال‌هاست متوقف است

ارزش معاملات امروز بیش از 13 هزار میلیارد ریال شد/ افزایش 95 واحدی شاخص

هر انس طلا 1222 دلار+ نمودار

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه