يكشنبه  27  مرداد  1398
سه شنبه , 15 مرداد 1398 ساعت 17:05

رئیس سازمان حمایت: سامانه رصد و پایش بازار راه‌اندازی شد

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در مورد سامانه اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات گفت: این سامانه با هدف پایش بازار انواع کالا و خدمات، ارائه گزارشات بهینه و پیشگیرانه به مراجع ذیصلاح به‌ویژه کارگروه تنظیم بازار طراحی و راه‌اندازی شده است.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از شاتا، عباس تابش افزود: قیمت اقلام به‌صورت روزانه توسط سازمان‌های صمت استان‌ها و یا با دستورالعمل‌های معین سازمان حمایت تهیه و اطلاع‌رسانی می‌شوند.

وی اظهار داشت: یکی از ضروریات مورد تاکید رئیس‌جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی قیمت انواع کالا و خدمات به‌صورت آنلاین به مصرف‌کنندگان بود که در همین قالب سامانه اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات طراحی و به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی شده است.

تابش ادامه داد: در گام نخست، اطلاعات 100 قلم کالای اساسی و ضروری اولویت‌دار موجود در سبد مصرف خانوار در این سامانه ثبت‌شده و با هدف اطلاع‌رسانی به مصرف‌کنندگان علاوه بر نرخ‌های حداقل و حداکثر موجود در سطح بازار، عرف قیمتی این اقلام نیز برای مقایسه و ایجاد شفافیت برای مصرف‌کنندگان در سامانه منتشر می‌شود.

معاون وزیر صنعت تصریح کرد: مصرف‌کنندگان با توجه به اطلاعات موجود در این سامانه از بازه قیمتی موجود در بازار اطلاع حاصل کرده و می‌توانند بیشینه قیمت مورد انتظار این اقلام را بر اساس هزینه‌های تولید و قیمت‌های مصوب مشاهده کنند.

وی اعلام کرد: امکانی در سامانه ایجادشده است که مصرف‌کنندگان در صورت مشاهده مغایرت قیمت انواع اقلام کالایی مراجعه و شکایات خود را جهت رسیدگی ثبت و پیگیری نمایند.

تابش در مورد قیمت عرف مورد لحاظ در این سامانه توضیح داد: قیمت عرف به‌عنوان حداکثر قیمت مورد انتظار یا مصوب کالا بر اساس نهاده‌های تولید و بررسی بهای تمام‌شده در سامانه ثبت‌شده است.

این مسئول ادامه داد: به دلیل شرایطی از قبیل موجودی قبلی واحدهای صنفی در مواردی که کالا با افزایش قیمت مواجه شده است، عرضه بیش از تقاضای موجود در جامعه، مرتفع شدن مشکلات نقدینگی واحدهای تولیدی، کاهش درصد سود اعمالی عوامل توزیع و تخفیفات متعارف؛ امکان وجود کالایی با قیمت پایین‌تر از قیمت عرف نیز وجود دارد که این به‌منزله اشکال در سامانه تلقی نمی‌شود.

رئیس سازمان حمایت خاطر نشان کرد: به مرور زمان و با هدف ایجاد بانک اطلاعاتی قیمت منسجم و در راستای افزایش رفاه مصرف‌کنندگان عزیز و همچنین برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی برخی عوامل تأمین و توزیع؛ فهرست کالاهای مورد نظر در سامانه اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات افزایش خواهد یافت.

تابش در پایان گفت: کالاهای وارداتی با ارز دولتی که مشمول اخذ قیمت تکلیفی از سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان هستند نیز در این سامانه بارگذاری و اطلاع‌رسانی لازم به مردم خواهد شد.

انتهای پیام/4083/

http://ana.ir/i/409225
برخورد با گرانفروشی مرغ و تخم‌ مرغ/ گوشت مرغ 12900 تومان است

برخورد با گرانفروشی مرغ و تخم‌ مرغ/ گوشت مرغ 12900 تومان است

مماشاتی برای حمایت از حقوق مردم نداریم

مماشاتی برای حمایت از حقوق مردم نداریم

ضرورت قیمت‌گذاری روغن‌موتور براساس فرآیند ارزبری

ضرورت قیمت‌گذاری روغن‌موتور براساس فرآیند ارزبری

برخورد جدی تعزیرات حکومتی با گرانفروشان

برخورد جدی تعزیرات حکومتی با گرانفروشان

اسلامی: مانع تصویب قطعنامه دریایی علیه ایران شدیم

فراخوان وزیر صمت برای سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی جهان‌آباد همدان

افزایش درخواست سرمایه‌گذاری در تولید نشانگر شکست نقشه‌های دشمن است

هیچ واحد تولیدی در استان همدان به خاطر تحریم‌ها تعطیل نشده است

واعظی: توسعه بوم‌گردی را با جدیت پی می‌گیریم

بازدید وزیر صنعت از واحد تولیدی مبل و منبت در شهرستان ملایر

مردم انتظار معجزه از دولت ندارند!

لزوم فرهنگ‌سازی مراجعه واحدهای تولیدی به کلینیک‌های صنعتی/ هدف‌گذاری داخلی‌سازی ده میلیارد دلار کالاهای وارداتی تا سال ۱۴۰۰

۱۵ دستگاه جرثقیل دروازه‌ای در بندر شهید رجایی به بهره‌برداری رسید

ضرورت استفاده از ظرفیت تولید و جوانان فعال روستایی در راستای توسعه اقتصادی

معادن غیرفعال در استان زنجان احیا می‌شود

تفاهم‌نامه احداث خط متروی نمایشگاه امضا شد

واگذاری 11 میلیون مترمربع زمین رایگان به مردم

اتاق بازرگانی ایران مسئولیت خود را به اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور تفویض کند

12 خودروی سبک و 7 خودروی سنگین 4 ستاره در تیرماه امسال تولید شدند

پیروزی در جنگ اقتصادی با الگوهای فکری و فرهنگی متناسب

برنج ۲۵ درصد گران شد/ علت گرانی چیست

راه اندازی خط تولید پوشک‌های پول- آپ برای اولین بار در ایران

70 هزار نیاز خارجی در کشور شناسایی شده است

مدیرعامل سای‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍پا ممنوع‌الخروج شد