شنبه  02  شهریور  1398
سه شنبه , 23 بهمن 1397 ساعت 16:02

رئیس اتاق تهران:

اتاق تهران صدای بخش خصوصی است

رئیس اتاق تهران گفت: در این 4 سال اتاق تهران توانست صدای بخش خصوصی باشد و به بخش خصوصی شخصیت و جایگاهی که در شان اتاق بود را بدهد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از اتاق تهران، مسعود خوانساری در ابتدای چهل و هفتمین جلسه اعضا هیئت نمایندگان اتاق تهران با عرض تسلیت شهادت حضرت فاطمه زهرا؛ چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک گفت: «در این چهل سال پیروزی‌ها و دستاوردهای زیادی در زمینه‌های اقتصادی داشته‌ایم و مهم‌ترین آن به نظرم استقلال کشور بود؛ اگر جنگ و تحریم‌های ظالمانه نبود مسلماً توفیق‌های بیشتری را به دست آورده بودیم و امیدواریم در سال‌های پیش رو با استفاده بیشتر از ظرفیت‌های داخلی و توجه بیشتر حاکمیت به بخش خصوصی بتوانیم شاهد شکوفایی بیشتر کشور باشیم.»

او در ادامه جلسه با اشاره به برگزاری نهمین دوره انتخابات اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی در سراسر کشور در روز 11 اسفند، گفت: «تقاضای بنده و همه اعضا هیئت نمایندگان از همه اعضای اتاق‌های تهران و اتاق‌های سراسر کشور این است که حتماً در این انتخابات شرکت کنند و هر 40 هزار و اندی عضوی که اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور دارند ان‌شاءالله با یک مشارکت حداکثری در انتخابات حضور داشته باشند. هرچقدر مشارکت اعضای اتاق‌های سراسر کشور در انتخابات بالاتر باشد قدرت مطالبه‌گری اتاق بیشتر خواهد بود و اتاق با توان بالاتری می‌تواند به وظایف خود عمل کند.»

خوانساری به خاطره و توصیه‌ای از رضا نیازمند معاون وزیر اقتصاد در دهه 40 اشاره کرد و گفت: «وقتی برای اهداء جایزه امین‌الضرب به منزل ایشان رفته بودیم، به او گفتم که شما با توجه به تجربه حضور فعال در اقتصاد ایران چه پیشنهادی برای اتاق بازرگانی دارید؟ پاسخ داد شما اگر می‌خواهید در فعالیت‌ها و کارهای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی موفق باشید باید یک اتاق قوی داشته باشید. اتاقی که اعضای آن همبستگی با هم داشته باشند و یک‌صدا باشند. او گفت ما قبل از انقلاب از بازار خیلی سعی در حرف‌شنویی داشتیم و این به خاطر اتحادی بود که در بازار وجود داشت و در کمتر جای دیگری مانند آن وجود داشت و طبیعتاً هم می‌توانستند بیشتر خواسته‌هایشان را به کرسی بنشانند. من فکر می‌کنم اگر اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یک پشتوانه قوی داشته باشد و هم‌صدایی و هم‌دلی در آن وجود داشته باشد ما می‌توانیم خیلی از مطالبه‌هایی را که بخش خصوصی از دولت دارد به سرانجام برسانیم.»

رئیس اتاق تهران از اعضای اتاق تهران که برای دور جدید کاندیدا نشده‌اند و در این دوره فعالیت‌های بسیاری داشتند تشکر کرد و در ادامه به مهم‌ترین دستاوردهای اتاق تهران در چهار سال گذشته اشاره کرد. خوانساری گفت مهم‌ترین دستاوردهای اتاق در این دوره به دلیل تلاش‌های بسیار زیاد و فعالیت‌های گسترده اعضای هیئت نمایندگان این دوره به‌ دست‌ آمده است. «من خودم سه دوره در اتاق بوده‌ام و فکر می‌کنم این دوره از هیئت نمایندگان یکی از بهترین دوره‌هایی بود که هم‌صدایی، هم‌دلی و هماهنگی در آن وجود داشت. به گفته افرادی که از ابتدای انقلاب در اتاق بوده‌اند ازجمله آقای میرمحمدصادقی هیچ دوره‌ای از این دوران این هماهنگی و همراهی و پشتکار و این بنیه کارشناسی را در اتاق شاهد نبوده‌ایم.»

خوانساری گفت: «اگر قرار باشد که بخش خصوصی قوی باشد راهی نیست که در کشور اتاق‌های بازرگانی قوی باشند و این اتاق‌ها به‌عنوان اتاق فکر اقتصاد کشور نقش بازی کنند. هم از نظر کیفی و هم کمی بتوانند نقش خودشان را خوب انجام دهند. در طول 4 سال گذشته تلاش زیادی در اتاق شد که ما بتوانیم از دو زاویه کارها را پیش ببریم. یکی اینکه ارتباط قوی با اعضا داشته باشیم و دوم اینکه در راستای خواسته‌های بخش خصوصی و بهبود اقتصاد از دستگاه‌های حاکمیت مطالبه‌گر باشیم. در ابتدای این دوره و 4 سال پیش ما نظرسنجی از اعضا انجام دادیم که نشان می‌داد 90 درصد اعضا و افرادی که به دنبال گرفتن کارت بودند فکر می‌کردند اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی جزئی از بدنه دولت است و اینکه اتاق یک‌ نهاد مستقل و غیردولتی است در باور آن‌ها نبود و از همین رو اولین کاری که در اتاق شروع شد موضوع بازطراحی و اصلاح سایت اتاق بود. امروز سایت اتاق تهران بسیار به‌روز است و به‌صورت لحظه‌ای آخرین اطلاعات اضافه می‌شود. در رتبه‌بندی داخلی سایت‌ها اتاق الآن رتبه 1200 را دارد که بسیار جایگاه خوبی است زیرا ما حدود 18 هزار عضو داریم و تقریباً راه ارتباط ما با آن‌هاست، شما سایت‌های خبری و خدماتی را می‌بینید که جایگاه‌های بسیار بالایی دارند ولی این‌ها مخاطبان عمومی دارند ولی سایت اتاق کاملاً وظیفه‌ای تخصصی دارد. همچنین در رنکینگ سایت جهانی ما 41 هزار هستیم که اگر مقایسه کنید با اتاق‌های دیگر داخلی و خارجی حتی متوجه می‌شوید که جایگاه خوبی است؛ در روز بیش از 100 هزار مراجعه‌کننده به سایت اتاق داریم و این نشان می‌دهد که سایت ما به‌عنوان یک مرجع مورداستفاده قرار می‌گیرد و علاوه بر اعضا، فعالان اقتصادی دیگر هم از مطالب و اطلاعات ما استفاده می‌کنند.»

رئیس اتاق تهران موفقیت بعدی اتاق تهران را حضور مسئولان عالی‌رتبه کشور و تراز اول کشور از معاون اول رئیس‌جمهور گرفته تا وزرا و.. در جلسات هیئت نمایندگان اتاق تهران و همایش‌های اتاق و بیان خواسته‌ها و مشکلات بخش خصوصی به این مقامات دانست و گفت: «تهیه گزارش‌های متعدد اقتصادی هم در کمیسیون‌ها و هم در بدنه کارشناسی اتاق که بیش از چندین هزار صفحه است از دستاوردهای دیگر این دوره است که برای مقامات مسئول هم ارسال می‌شدند. همچنین یک موج ترجمه کتاب‌های مهم اقتصادی در این دوره در اتاق شروع شد و تا به امروز 20 کتاب فاخر اقتصادی روز جهان را موفق شده‌ایم که ترجمه کنیم و برای همه دست‌اندرکاران اقتصادی کشور بفرستیم و در اختیار فعالان بخش خصوصی هم قرار دهیم که نقش مهمی در بالا بردن فهم و سواد اقتصادی کشور می‌توانند داشته باشند. علاوه بر این انتشار مجله آینده‌نگر هم یکی دیگر از دستاوردهای مهم اتاق بوده است. این مجله به گفته اکثر افرادی که فعالان مطبوعاتی و رسانه‌ای هستند یک نشریه فاخر است که هرماه چاپ‌شده و برای 18 هزار عضو اتاق تهران ارسال می‌شود و در کتابخانه‌های مرجع و دانشگاه‌های کشور هم توزیع می‌شود.»

خوانساری با بیان اینکه امروز در محفلی نیست که بحث اقتصادی طرح شود و نام اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برده نشود و یا همایشی برگزار شود و از اعضای اتاق تهران دعوت صورت نگیرد و این خود دستاورد بسیار بزرگی است، ادامه داد: «اگر بحث تحریم‌ها و بی‌تدبیری‌های داخلی که در حوزه اقتصاد صورت گرفت نبود، حتماً برد اتاق بیشتر از این بود و ما به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا می‌کردیم. یکی از هدف‌های مهم ما در ابتدای این دوره این بود که تعداد اعضا را به 20 هزار نفر برسانیم که امروز نزدیک به 18 هزار و 300 نفر است که از برنامه عقب هستیم ولی دلیل اصلی عدم تحقق این هدف‌گذاری مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها بود که به‌خصوص از ابتدای امسال تشدید شد.»

رئیس اتاق تهران گفت: «هدف اصلی ما در این دوره از هیئت نمایندگان اتاق تهران این بود که صدای اتاق و فعالان بخش خصوصی را به جامعه برسانیم و فکر می‌کنم به‌درستی و نیک‌نامی این صدا و آوازه اتاق به جامعه رسیده است. برای اولین بار است که در طول سالیان بعد از انقلاب نام اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی از سوی رهبر انقلاب مطرح شد و در فیلمی که از این موضوع پخش شد به مسئولان عالی‌رتبه کشور در دولت فرمودند که صحبت‌هایی که در اتاق صورت گرفته است، بخوانید و گوش کنید که صحبت‌های بسیار مهم و خوبی بود که ایشان هم در محافل عمومی و هم خصوصی در جلسه سران تأکید کردند و این نشان می‌دهد صدای اتاق و تلاش‌هایی که صورت گرفته است نه‌تنها در جامعه بازخورد داشته که رهبر انقلاب هم در این زمینه به مسئولان عالی‌رتبه کشور نکاتی را گوشزد کرده و تأکید کرده‌اند که بسیار مهم است.»

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش به ارتباط با اعضا در این دوره پرداخت و گفت: «با راه‌اندازی شماره 1866 توانستیم ارتباط خوبی با اعضا داشته باشیم و روزانه نزدیک 600 تلفن وجود دارد و اعضا از مشاوره مستقیم بهره می‌گیرند و هر عضوی که تمایل داشته باشد هم می‌تواند به‌صورت تلفنی و هم مشاوره حضوری و مستقیم از خدمات اتاق استفاده کند. علاوه براین باشگاه اعضا را هم تشکیل دادیم و توانستیم ارتباط اعضا با اتاق را قوی‌تر و گسترده‌تر کنیم.»

خوانساری گفت: «طبق آخرین نظرسنجی که انجام و گزارش آن ارائه شد باوجوداینکه خیلی از اعضا از شرایط اقتصادی رضایت نداشتند اما از فعالیت‌های اتاق رضایت داشتند و این می‌تواند برای اتاق بزرگ‌ترین افتخار و دستاورد باشد؛ زیرا اعضا از اتاق رضایت دارند. در ارتباط با بحث تقویت ارتباط با اعضا اقدام دیگری که در این دوره صورت گرفت موضوع حمایت و جلب مشارکت و ارتباط با تشکل‌ها بود. تشکل‌ها می‌توانند ستون و فونداسیون اتاق را تشکل‌ها می‌توانند شکل دهند. ما از سال گذشته تاکنون موفق شده‌ایم 20 تشکل استانی را در تهران شکل بدهیم و بحث‌های حمایت از تشکل‌ها را پیش ببریم. تلاش شد به‌جای اینکه پول تزریق کنیم خدمات ارائه دهیم؛ الآن بسیاری از تشکل‌ها صاحب اتاق و فضای کار شده‌اند، همچنین در بحث‌های پژوهش و آموزش اعضا تشکل‌ها فعالیت‌های بسیاری انجام‌شده است و آینده خوبی را برای اتاق رقم خواهد زد.»

او به فعالیت‌های بین‌المللی اتاق هم اشاره کرد و گفت: «در بحث سیاست خارجی بعد و قبل از برجام اقدامات بسیار خوبی انجام شد ولی به دلیل اتفاقات اخیر و تحریم‌های ظالمانه مجدداً با مشکلاتی روبه‌رو شدیم ولی پیش از آن اتفاقات مهم و مثبتی رخ‌داده بود ما بحث تشکیل مرکز سرمایه‌گذاری اتاق تهران و ستاد ویژه پساتحریم را داشتیم و اگر بحث تحریم‌ها پیش نیامده بود می‌توانستیم ارتباطات گسترده‌ای را با اتاق‌های خارجی و نهادهای بین‌المللی در دیگر کشورها برقرار کنیم که متأسفانه با توجه به تحریم‌ها نتوانستیم کار را پیش ببریم.»

مسعود خوانساری گفت: «در این 4 سال اتاق تهران توانست صدای بخش خصوصی باشد و به بخش خصوصی شخصیت و جایگاهی که در شان اتاق بود را بدهد و برگزاری مراسم امین‌الضرب و حضور گسترده فعالان اقتصادی و بخش خصوصی نمونه‌ای از همین تشخص بود. سال اولی که امین‌الضرب برگزار شد تعداد متقاضی برای کسب نشان بسیار کم بود ولی امسال بیش از 400 نفر برای جایزه کاندیدا شده بودند که رقم بالایی بود و امیدوارم که این جایزه به نوبل کارآفرینی در کشور بدل شود. هرچقدر ما بتوانیم به تشخص اتاق‌ها و بخش خصوصی اضافه کنیم در موفقیت اتاق و مطالبه‌گری اتاق و به ثمر رساندن فعالیت‌های بخش خصوصی و مشارکت این بخش در اقتصاد کشور مؤثرتر عمل خواهیم کرد. امیدوارم هرکدام از ما که در دوره بعد حضور داشتیم بتوانیم بازهم در راستای اهداف و خواسته‌های بخش خصوصی گام برداریم.»

انتهای پیام/4092/پ

 

 

http://ana.ir/i/360132
کمک 30 هزار میلیاردی به خودروسازان برای تولید خودروی ارزان

کمک 30 هزار میلیاردی به خودروسازان برای تولید خودروی ارزان

احیایی که مرگ حوزه تجارت دولت را به دنبال دارد

احیایی که مرگ حوزه تجارت دولت را به دنبال دارد

انتخابات اتاق بازرگانی تهران آغاز شد/ رقابت 150 نفر برای 40 کرسی

انتخابات اتاق بازرگانی تهران آغاز شد/ رقابت 150 نفر برای 40 کرسی

علائم اقتصادی را دستکاری نکنید/ سرمایه‌گذاران به علائم توجه دارند

علائم اقتصادی را دستکاری نکنید/ سرمایه‌گذاران به علائم توجه دارند

افراد برای خدمت به کشور اقدام به ثبت‌نام در انتخابات اتاق کنند

افراد برای خدمت به کشور اقدام به ثبت‌نام در انتخابات اتاق کنند

اتاق بازرگانی نباید فقط مرکز انتقاد و اعتراض باشد

اتاق بازرگانی نباید فقط مرکز انتقاد و اعتراض باشد

گرانی گوشت قرمز به عدم نظارت برمی‌گردد/ قیمت مرغ عادی می‌شود

گرانی گوشت قرمز به عدم نظارت برمی‌گردد/ قیمت مرغ عادی می‌شود

ممنوعیت واردات کالاها خلاف مقررات صادرات و واردات است

ممنوعیت واردات کالاها خلاف مقررات صادرات و واردات است

تحریم انتخابات اتاق بازرگانی به علت شرایط اقتصادی است

تحریم انتخابات اتاق بازرگانی به علت شرایط اقتصادی است

نقد فعالان بخش خصوصی به عملکرد سازمان ملی استاندارد

نقد فعالان بخش خصوصی به عملکرد سازمان ملی استاندارد

جهانگیری: به خاطر شما کارآفرینان نمی‌روم و می‌مانم

جهانگیری: به خاطر شما کارآفرینان نمی‌روم و می‌مانم

افزایش قیمت خودرو تخلف است/ قطعه‌ساز به آتش خودروساز دولتی می‌سوزد

افزایش قیمت خودرو تخلف است/ قطعه‌ساز به آتش خودروساز دولتی می‌سوزد

40 بخشنامه ارزی دولت زمینه‌ساز رانت و فساد شد

40 بخشنامه ارزی دولت زمینه‌ساز رانت و فساد شد

ضعف صنایع پتروشیمی در تنظیم قراردادهای بلندمدت صادراتی

ضعف صنایع پتروشیمی در تنظیم قراردادهای بلندمدت صادراتی

آیین‌نامه پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی ابلاغ شد

راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌هاست

بنیاد دفاع ازدموکراسی‌ها ومدیرآن در فهرست تحریمی ایران قرار گرفتند

حمله انتحاری به کاروان نیروهای ناتو در افغانستان

نخست‌وزیر انگلیس: نگران تبعات جنگ تجاری آمریکا با چین هستیم

بخشنامه‌ها بعد از هماهنگی با معاونت طرح و برنامه صادر شوند

رئیس شورای اروپا: خروج آمریکا از برجام نتایج مثبتی نداشت

سيد سلمان سامانى به سمت معاون هماهنگى وزارت كشور منصوب شد

هیئت دولت فیلم برخورد رهبری با جوان منتقد را ببینند

چرا آمریکایی‌ها با استیضاح ترامپ مخالف‌اند؟!

حجت‌الاسلام والمسلمین رمضانی دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت شد

مراکز فروش بلیت هواپیما موظف به رعایت سقف و کف قیمت هستند

ایرانی‌ها رکورددار مصرف نان/ گرانی نان در راه است

بازگشت 30 هزار حاجی به کشور با 123 پرواز هما

واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به آزمایش موشکی میان برد آمریکا

اولویت با کاهش مالیات دریافتی از واحدهای تولیدی باشد

بعد از هماهنگی با معاونت طرح و برنامه بخشنامه‌ صادر شود

صنعت به مسئولیت اجتماعی خود پایبند است

شرکت‌هایی که دلار دولتی گرفته اما کالا وارد نکرده‌اند به قوه قضائیه معرفی می‌شوند

آغاز عملیات اجرایی فاز توسعه کارخانه شیلات خلیج فارس

توانیران آغاز به کار کرد

پروژه «بوشهر توریسم ۲۰۲۲» کلید خورد/ منطقه آزاد تجاری بوشهر در انتظار صحن علنی

علت گرانی چای از زبان مدیر توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت

استقبال روستائیان از حضور وزیر صنعت در نمایشگاه روستا

استارت‌آپ‌ها محصولات روستایی را توزیع می‌کنند

نقش اشتغال‌زایی در مهاجرت معکوس به روستاها

اسلامی: مانع تصویب قطعنامه دریایی علیه ایران شدیم

فراخوان وزیر صمت برای سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی جهان‌آباد همدان

افزایش درخواست سرمایه‌گذاری در تولید نشانگر شکست نقشه‌های دشمن است

هیچ واحد تولیدی در استان همدان به خاطر تحریم‌ها تعطیل نشده است

واعظی: توسعه بوم‌گردی را با جدیت پی می‌گیریم

بازدید وزیر صنعت از واحد تولیدی مبل و منبت در شهرستان ملایر

مردم انتظار معجزه از دولت ندارند!

لزوم فرهنگ‌سازی مراجعه واحدهای تولیدی به کلینیک‌های صنعتی/ هدف‌گذاری داخلی‌سازی ده میلیارد دلار کالاهای وارداتی تا سال ۱۴۰۰

۱۵ دستگاه جرثقیل دروازه‌ای در بندر شهید رجایی به بهره‌برداری رسید