جمعه  06  اردیبهشت  1398
يكشنبه , 21 بهمن 1397 ساعت 14:13

زمانی‌پدرام خبر داد:

تدوین طرح جامع مطالعات زمین‌شناسی دریایی

مدیرکل زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی از تدوین طرح جامع مطالعات زمین‌شناسی دریایی خبر داد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور، مدیریت زمین‌شناسی دریایی این سازمان از تدوین طرح جامع مطالعات زمین‌شناسی دریایی در این مدیریت خبر داد.

مسعود زمانی پدرام، با بیان اینکه از جمله اثرات و نتایج این طرح آشنایی بیش از پیش با بستر دریا در محدوده آب‌های سرزمینی کشورمان است، گفت: این اطلاعات بدون شک در هر زمان و مکان در خور و مورد نیاز جهت تصمیم‌گیری‌های کلان کشور است.

مدیرکل زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور خاطرنشان کرد: در این طرح پژوهشی، گسترش افقی و پراکندگی واحدهای رسوبی سطحی و سنگی برون‌زده در بستر دریا و سواحل، پارامترهای فیزیکی و شیمیایی مؤثر در رسوب‌گذاری و فرسایش رسوبات عهد حاضر، گسل‌های فعال، تصویربرداری مورفولوژی بستر، مطالعه زمین‌ساخت و ساختارهای رسوبی از طریق تصویرسازی لایه‌های زیر بستر دریا، اندازه‌گیری تغییرات میدان مغناطیسی زمین و شناسایی عمق پی‌سنگ، تعیین وضعیت چینه‌شناسی و رخساره‌ای رسوبات هولوسن، چینه‌نگاری لرزه‌ای و الگوی انباشتگی رسوبات، شناسایی اختلالات رسوب‌گذاری و ناپیوستگی‌ها، بازسازی تاریخچه حوضه رسوبی، تعیین نوسانات نسبی سطح آب دریا، رسوب‌شناسی، ژئوشیمی رسوبی و آلاینده‌های زیست محیطی و ژئومورفولوژی سواحل مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی افزود: جستجوی اشیای غرق‌شده و باستان‌شناسی، شناسایی مسیر خطوط انتقال انرژی، مطالعه و شناسایی پتانسیل‌های اقتصادی در محدوده ساحلی، دریایی، دریاچه‌ای و رودخانه‌ای کشور از دیگر کاربردهای این طرح پژوهشی است.

زمانی پدرام، در ادامه گفت: جهت ساخت کلیه سازه‌های دریایی مانند اسکله، سکوهای نفتی، پل‌ها، تونل‌ها و ... همچنین عبور کابل‌های زیردریایی و لوله‌گذاری‌های نفت و آب نیاز به اطلاعات سنگ‌شناسی، رسوب‌شناسی، زمین‌ساخت و عوارض زمین‌شناسی است که بر همین اساس مطالعات زمین‌شناسی و برداشت‌های ژئوفیزیک دریایی از جمله به‌کارگیری دستگاه‌های لرزه‌نگاری کم‌عمق با قدرت تفکیک بالا و تصویربرداری از طریق امواج صوتی از بستر و زیر بستر دریا به عنوان یک ضرورت می‌تواند اساس کلیه فعالیت‌های عمرانی قبل از شروع پروژه در پهنه‌های آبی باشد.

این کارشناس‌ارشد زمین‌شناسی افزود: شناسایی اثرات فرسایشی در نوار ساحلی و تأثیر این پدیده‌ها بر اجرای پروژه‌های در دست مطالعه با هدف تعیین موقعیت‌های مناسب برای اسکله‌سازی، احداث سازه‌ها، احداث موج‌شکن، ساحل‌سازی و محوطه‌سازی در نوار ساحلی ضرورت اجرای طرح را بیشتر نمایان می‌کند.

وی تهیه نقشه‌های رسوب‌شناسی و زمین‌شناسی دریایی، مطالعه و بررسی زیست دریا و دریاچه، مطالعات ژئوفیزیک دریا، تهیه نقشه‌های ژئوشیمی رسوبی و بررسی آلاینده‌های زیست‌محیطی، تهیه نقشه‌های ژئومورفولوژی ساحلی، تهیه نقشه‌های گردشگری و ژئوپارک پیشنهادی و تهیه بانک داده‌های زمین‌شناسی سواحل  و دریا را به عنوان اهداف انجام این پروژه برای مجریان یاد کرد.

شایان ذکر است، اجرای جامع ۱۰ ساله مطالعات زمین‌شناسی دریایی را علیرضا شهیدی و نظارت علمی را نیز مسعود زمانی‌پدرام و راضیه لک به عهده داشته‌اند. همچنین خانم‌ها و آقایان انسانی، درویشی‌خاتونی، زمانی‌پدرام، شکیباآزاد، محمدی‌عراق و نجفی‌ها از مدیریت زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور این طرح را تهیه کرده‌اند.

انتهای پیام/4083/پ

http://ana.ir/i/359595
نتایج مزایده 5 پروانه اکتشافی اعلام می‌شود

نتایج مزایده 5 پروانه اکتشافی اعلام می‌شود

فعالیت مجدد طرح صنعتی فولاد نگین پس از تعطیلی 6 ساله

فعالیت مجدد طرح صنعتی فولاد نگین پس از تعطیلی 6 ساله

فعالیت‌های پژوهشگاه فضایی ایران

فعالیت‌های پژوهشگاه فضایی ایران

واگذاری ۵ پروانه اکتشافی در استان‌های خراسان‌رضوی و گلستان

واگذاری ۵ پروانه اکتشافی در استان‌های خراسان‌رضوی و گلستان

دانشمندان هندی نظریات انیشتین را رد کردند

دانشمندان هندی نظریات انیشتین را رد کردند

تأسیس صندوق سرمایه‌گذاری اکتشافات معدنی تا بهمن‌ماه

تأسیس صندوق سرمایه‌گذاری اکتشافات معدنی تا بهمن‌ماه

تعداد اخبار امروز گروه : 3 خبر