سه شنبه  03  اردیبهشت  1398
پنجشنبه , 20 فروردین 1394 ساعت 13:24

وزیر صنعت،معدن و تجارت اعلام کرد:

نیاز به 150 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای بخش صنعت، معدن و تجارت

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه حداقل تسهیلات مورد نیاز 150 هزار میلیارد تومان است تصریح کرد: این میزان برای تقویت و تولید مستمر نیاز است.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا به نقل از شاتا، محمدرضا نعمت زاده در نخستین گردهمایی مدیران ارشد وزارت صنعت،معدن و تجارت با اشاره به ضرورت همدلی و همزبانی مسئولان، فعالان اقتصادی و مردم تصریح کرد: دراین میان باید تلاش شود تا با اتخاذ سیاستهای مناسب در جهت توسعه اقتصادی کشور گام برداریم.

وی ضمن قدردانی از زحمات و تلاشهای صورت گرفته از سوی مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت در طول سال گذشته که همه در جهت بهبود شرایط و خروج از رکود و ایجاد رونق اقتصادی انجام شد گفت: با توافقاتی که در مذاکرات 5+1 صورت گرفت و تیم مذاکره کننده توانست با اقتدار و عزت به اهداف خود دست پیدا کند امیدواریم ما نیز بتوانیم در راستای تحقق اهداف نقش خود را به خوبی ایفا کنیم.

نعمت زاده با اشاره به عملکرد بخش های مختلف صنعت معدن و تجارت و رشد شاخص های اقتصادی کشور اظهار کرد: رشد منفی شاخص اقتصادی در سال 91 که بالغ بر 8.5 درصد بوده، در 9 ماهه سال گذشته به مثبت 5.1 درصد رسیده است.

وی همچنین رشد شاخص اقتصادی بخش معدن را در 9 ماهه سال گذشته مثبت 10.7 در مقابل مثبت 2.5 درصد در سال 92 ، رشد تجارت را مثبت 3.8 در 9 ماهه سال گذشته در مقابل منفی 8.6 سال 92 و صادرات غیرنفتی را به میزان 49.8 میلیارد دلار با رشد 18.8 درصدی در مدت مذکور در سال گذشته در مقابل 41.8 میلیارد دلار طی سال 92 و میزان رشد واردات را با 5.6 درصد رشد در 9 ماهه سال گذشته نسبت به سال 92 اعلام کرد.

به گفته نعمت زاده،در خصوص تولید کالاهای سرمایه ای با 15 درصد رشد روبرو بوده‌ایم که نشانگر افزایش رو به رشد فعالیتهای تولیدی و سرمایه گذاری است ضمن اینکه تولید کالاهای مصرفی 26 درصد کاهش داشته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به موضوعات مختلفی از جمله جلوگیری از واردات کالاهای غیررسمی و همچنین جو حاکم بر بازار و آرامش نسبی که در کشور ایجاد شده است اشاره کرد و افزود: خوشبختانه از ابتدای دولت یازدهم شاهد کاهش نوسانات نرخ ارز و ریال بوده ایم به طوری که فضای کسب و کار با رونق بیشتری رو به پیشروی است.

نعمت زاده بیشترین میزان رشد را متعلق به صنایع خودرو سازی اعلام کرد و گفت: این صنعت با 54 درصد رشد همراه بوده است.

وی همچنین به میزان رشد برخی محصولات منتخب نیز اشاره کرد و گفت: در تولید یخچال و فریزر 35درصد ، تلویزیون 20درصد، دارو9 ، محصولات فولادی 7 ، کاشی و سرامیک 24 ، ظروف چینی 6 و روغن موتور نیز با 23 درصد رشد مواجه بوده ایم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص برخی اقدامات و برنامه های پیش رو اوزارت صنعت، گفت: جمع آوری همه اطلاعات معادن و در دسترس قرار دادن آن برای عموم، مبارزه جدی با فساد و تبعیض ، تدوین سیاستگذاری مناسب و اجرای کاربردی برای رفع موانع تولید ، تامین نقدینگی مورد نیاز بویژه سرمایه در گردش، روان سازی و اصلاح قوانین و مقررات زدایی از اقداماتی خواهد بود که پیگیر به ثمر رسیدن آن هستیم.

وزیر صنعت،معدن و تجارت در راستای حمایت هرچه بیشتر از تولید، لایحه رفع موانع تولیدی رقابت پذیر را مورد تاکید قرار داد و گفت: این لایحه در دولت بحث شده است و در حال حاضر برای تصویب به شورای نگهبان فرستاده شده تا پس از آن ابلاغ شود.

وی با بیان اینکه می خواهیم و تلاش می کنیم تا سهم بخش صنعت، معدن و تجارت در ارائه تسهیلات افزایش پیدا کند اظهار کرد: سهم این بخش از اقتصاد کشور از مانده تسهیلات در سال 92 بالغ بر 29 درصد بود که این رقم در سال 93 به 31.5 درصد رسید و در سال 94 به دنبال افزایش آن هستیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اهمیت جایگاه معدن و در کشور و پتاسیل ها و ظرفیتهای خدادادی که در کشور موجود است تصریح کرد: حرکت جهشی در بخش اکتشاف از سال گذشته شروع شده است که به تدریج در حال تکمیل شدن است.

وی همچنین به همکاری سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی و سازمان انرژی اتمی اشاره کرد و گفت: این سازمانها با تعامل و همکاری قصد دارند در مناطقی که احتمال مواد رادیو اکتیو وجود دارد تا بیش از یکصد هزار کیلومتر مربع را به صورت مشترک اکتشاف کنند که این فعالیت اخیراً آغاز شده و هریک در حیطه وظایف خود عمل خواهند کرد.

نعمت زاده ادامه داد: دراین راستا سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور موضوع اجاره پرنده های مختلف را برای مطالعات ژئوفیزیک هوائی در دستور کار خود قرار داده است.

به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت تهیه برنامه راهبردی بخش صنعت، معدن و تجارت ، شناسایی رفع موانع تولید و ایجاد زمینه های اشتغال همچنین بهبود مستمر فضای کسب و کار و ضرورت بکارگیری از توانمندیهای بخش خصوصی و تشکل ها ، توجه به جبران کمبود مدیریت تخصصی و اجرای دوره های آموزشی، برنامه استراتژیک صنایع مختلف از الزامات و پایه های تقویتی است که می تواند ما را در تبیین منویات مقام معظم رهبری یاری رساند.

http://ana.ir/i/11791

اولین مدیرعامل بازار متشکل ارزی کیست + رزومه

4 خبری که بورس را تکان داد + نمودار پرش 44 هزار واحدی شاخص

یک خانواده 125 هزار خودرو وارد کرد/ بازگرداندن پول‌های یک صرافی

تجربه چین در جنگ تجاری با آمریکا+فیلم

بزم بورسی‌ها در اولین روز هفته/ رکوردشکنی شاخص با 2 خبر مهم

فرصت اشتغال‌زایی در کشاورزی و دام‌پروری با منابع جدید آبی

شرکت‌های هواپیماساز اروپا به دنبال معافیت و ارتباط با ایران هستند

منطقه صنعتی مشترک ایران و آذربایجان احداث می‌شود

دردسرهای احیای وزارت بازرگانی

گرانی قیمت خرما به دلیل وجود واسطه‌هاست

رونق اقتصادی و ثبات در قوانین در گرو اصلاح ساختار اقتصادی است

گرانی قیمت خرما به دلیل وجود واسطه‌هاست

فرصت اشتغال‌زایی در کشاورزی و دام‌پروری با منابع جدید آبی

محرومیت صنعت طلای ایران از بازار صادراتی 400 میلیونی

مشکلات مالی معدن اسفندقه در کمیسیون صنایع مجلس بررسی می‌شود

زیان‌ سنگین معادن با مدیریت دولتی

یک خانواده 125 هزار خودرو وارد کرد/ بازگرداندن پول‌های یک صرافی

تنها راه برون‌رفت از رکود در صنعت طلا، صادرات طلای ساخته‌شده است

بزم بورسی‌ها در اولین روز هفته/ رکوردشکنی شاخص با 2 خبر مهم

نگرانی از بازار گوشت مرغ در آستانه ماه مبارک رمضان

گردهمایی نخبگان دانشگاهی

تأثیرات جشنواره نشریات دانشجویی

مراسم معارفه در دانشگاه آزاد پردیس

ذخایر گاز ایران با روسیه برابر است

شگفتی‌سازی زنجان در جشنواره سینا

نیویورک‌تایمز طلب بخشش کند

رضا یزدانی طلایی شد

خواب آمریکا درباره نفت ایران

مناظره منتظمی زیباکلام درباب فتنه88

اعلام ترکیب استقلال مقابل الهلال

اجرای حکم 1.1 میلیاردی قاچاقچی گردو

یکسان‌سازی بیمه بیش از 10هزار مددجو

سؤال از وزیر صنعت اعلام وصول شد

برای اسکان کانکس اصلاًتوصیه نمی‌شود

نمکی که سلبریتی‌ها می‌پاشند

تعداد اخبار امروز گروه : 5 خبر

جزئیات ۷ محور «رونق تولید» در سال ۹۸ اعلام شد

گرانی قیمت خرما به دلیل وجود واسطه‌هاست

رئیس اتاق بازرگانی تهران مشخص شد

زیان‌ سنگین معادن با مدیریت دولتی

مشکلات مالی معدن اسفندقه در کمیسیون صنایع مجلس بررسی می‌شود

محرومیت صنعت طلای ایران از بازار صادراتی 400 میلیونی

4 خبری که بورس را تکان داد + نمودار پرش 44 هزار واحدی شاخص

فرصت اشتغال‌زایی در کشاورزی و دام‌پروری با منابع جدید آبی

نگرانی از بازار گوشت مرغ در آستانه ماه مبارک رمضان

دردسرهای احیای وزارت بازرگانی