يكشنبه  03  شهریور  1398
پنجشنبه , 20 فروردین 1394 ساعت 13:24

وزیر صنعت،معدن و تجارت اعلام کرد:

نیاز به 150 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای بخش صنعت، معدن و تجارت

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه حداقل تسهیلات مورد نیاز 150 هزار میلیارد تومان است تصریح کرد: این میزان برای تقویت و تولید مستمر نیاز است.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا به نقل از شاتا، محمدرضا نعمت زاده در نخستین گردهمایی مدیران ارشد وزارت صنعت،معدن و تجارت با اشاره به ضرورت همدلی و همزبانی مسئولان، فعالان اقتصادی و مردم تصریح کرد: دراین میان باید تلاش شود تا با اتخاذ سیاستهای مناسب در جهت توسعه اقتصادی کشور گام برداریم.

وی ضمن قدردانی از زحمات و تلاشهای صورت گرفته از سوی مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت در طول سال گذشته که همه در جهت بهبود شرایط و خروج از رکود و ایجاد رونق اقتصادی انجام شد گفت: با توافقاتی که در مذاکرات 5+1 صورت گرفت و تیم مذاکره کننده توانست با اقتدار و عزت به اهداف خود دست پیدا کند امیدواریم ما نیز بتوانیم در راستای تحقق اهداف نقش خود را به خوبی ایفا کنیم.

نعمت زاده با اشاره به عملکرد بخش های مختلف صنعت معدن و تجارت و رشد شاخص های اقتصادی کشور اظهار کرد: رشد منفی شاخص اقتصادی در سال 91 که بالغ بر 8.5 درصد بوده، در 9 ماهه سال گذشته به مثبت 5.1 درصد رسیده است.

وی همچنین رشد شاخص اقتصادی بخش معدن را در 9 ماهه سال گذشته مثبت 10.7 در مقابل مثبت 2.5 درصد در سال 92 ، رشد تجارت را مثبت 3.8 در 9 ماهه سال گذشته در مقابل منفی 8.6 سال 92 و صادرات غیرنفتی را به میزان 49.8 میلیارد دلار با رشد 18.8 درصدی در مدت مذکور در سال گذشته در مقابل 41.8 میلیارد دلار طی سال 92 و میزان رشد واردات را با 5.6 درصد رشد در 9 ماهه سال گذشته نسبت به سال 92 اعلام کرد.

به گفته نعمت زاده،در خصوص تولید کالاهای سرمایه ای با 15 درصد رشد روبرو بوده‌ایم که نشانگر افزایش رو به رشد فعالیتهای تولیدی و سرمایه گذاری است ضمن اینکه تولید کالاهای مصرفی 26 درصد کاهش داشته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به موضوعات مختلفی از جمله جلوگیری از واردات کالاهای غیررسمی و همچنین جو حاکم بر بازار و آرامش نسبی که در کشور ایجاد شده است اشاره کرد و افزود: خوشبختانه از ابتدای دولت یازدهم شاهد کاهش نوسانات نرخ ارز و ریال بوده ایم به طوری که فضای کسب و کار با رونق بیشتری رو به پیشروی است.

نعمت زاده بیشترین میزان رشد را متعلق به صنایع خودرو سازی اعلام کرد و گفت: این صنعت با 54 درصد رشد همراه بوده است.

وی همچنین به میزان رشد برخی محصولات منتخب نیز اشاره کرد و گفت: در تولید یخچال و فریزر 35درصد ، تلویزیون 20درصد، دارو9 ، محصولات فولادی 7 ، کاشی و سرامیک 24 ، ظروف چینی 6 و روغن موتور نیز با 23 درصد رشد مواجه بوده ایم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص برخی اقدامات و برنامه های پیش رو اوزارت صنعت، گفت: جمع آوری همه اطلاعات معادن و در دسترس قرار دادن آن برای عموم، مبارزه جدی با فساد و تبعیض ، تدوین سیاستگذاری مناسب و اجرای کاربردی برای رفع موانع تولید ، تامین نقدینگی مورد نیاز بویژه سرمایه در گردش، روان سازی و اصلاح قوانین و مقررات زدایی از اقداماتی خواهد بود که پیگیر به ثمر رسیدن آن هستیم.

وزیر صنعت،معدن و تجارت در راستای حمایت هرچه بیشتر از تولید، لایحه رفع موانع تولیدی رقابت پذیر را مورد تاکید قرار داد و گفت: این لایحه در دولت بحث شده است و در حال حاضر برای تصویب به شورای نگهبان فرستاده شده تا پس از آن ابلاغ شود.

وی با بیان اینکه می خواهیم و تلاش می کنیم تا سهم بخش صنعت، معدن و تجارت در ارائه تسهیلات افزایش پیدا کند اظهار کرد: سهم این بخش از اقتصاد کشور از مانده تسهیلات در سال 92 بالغ بر 29 درصد بود که این رقم در سال 93 به 31.5 درصد رسید و در سال 94 به دنبال افزایش آن هستیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اهمیت جایگاه معدن و در کشور و پتاسیل ها و ظرفیتهای خدادادی که در کشور موجود است تصریح کرد: حرکت جهشی در بخش اکتشاف از سال گذشته شروع شده است که به تدریج در حال تکمیل شدن است.

وی همچنین به همکاری سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی و سازمان انرژی اتمی اشاره کرد و گفت: این سازمانها با تعامل و همکاری قصد دارند در مناطقی که احتمال مواد رادیو اکتیو وجود دارد تا بیش از یکصد هزار کیلومتر مربع را به صورت مشترک اکتشاف کنند که این فعالیت اخیراً آغاز شده و هریک در حیطه وظایف خود عمل خواهند کرد.

نعمت زاده ادامه داد: دراین راستا سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور موضوع اجاره پرنده های مختلف را برای مطالعات ژئوفیزیک هوائی در دستور کار خود قرار داده است.

به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت تهیه برنامه راهبردی بخش صنعت، معدن و تجارت ، شناسایی رفع موانع تولید و ایجاد زمینه های اشتغال همچنین بهبود مستمر فضای کسب و کار و ضرورت بکارگیری از توانمندیهای بخش خصوصی و تشکل ها ، توجه به جبران کمبود مدیریت تخصصی و اجرای دوره های آموزشی، برنامه استراتژیک صنایع مختلف از الزامات و پایه های تقویتی است که می تواند ما را در تبیین منویات مقام معظم رهبری یاری رساند.

http://ana.ir/i/11791

اقتصاد ایران بازار محور نیست/ دولت در حال عمق‌بخشی به بازار سرمایه

ترامپ: رسانه‌ها حرف‌های من را جدی می‌گیرند

آیین‌نامه پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی ابلاغ شد

راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌هاست

بنیاد دفاع ازدموکراسی‌ها ومدیرآن در فهرست تحریمی ایران قرار گرفتند

حمله انتحاری به کاروان نیروهای ناتو در افغانستان

نخست‌وزیر انگلیس: نگران تبعات جنگ تجاری آمریکا با چین هستیم

بخشنامه‌ها بعد از هماهنگی با معاونت طرح و برنامه صادر شوند

رئیس شورای اروپا: خروج آمریکا از برجام نتایج مثبتی نداشت

سيد سلمان سامانى به سمت معاون هماهنگى وزارت كشور منصوب شد

هیئت دولت فیلم برخورد رهبری با جوان منتقد را ببینند

چرا آمریکایی‌ها با استیضاح ترامپ مخالف‌اند؟!

حجت‌الاسلام والمسلمین رمضانی دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت شد

مراکز فروش بلیت هواپیما موظف به رعایت سقف و کف قیمت هستند

ایرانی‌ها رکورددار مصرف نان/ گرانی نان در راه است

گزارش تحقیق و تفحص از قاچاق به زودی قرائت می‌شود/ آخرین وضعیت سامانه‌ها

اولویت با کاهش مالیات دریافتی از واحدهای تولیدی باشد

بعد از هماهنگی با معاونت طرح و برنامه بخشنامه‌ صادر شود

صنعت به مسئولیت اجتماعی خود پایبند است

شرکت‌هایی که دلار دولتی گرفته اما کالا وارد نکرده‌اند به قوه قضائیه معرفی می‌شوند

آغاز عملیات اجرایی فاز توسعه کارخانه شیلات خلیج فارس

توانیران آغاز به کار کرد

پروژه «بوشهر توریسم ۲۰۲۲» کلید خورد/ منطقه آزاد تجاری بوشهر در انتظار صحن علنی

علت گرانی چای از زبان مدیر توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت

استقبال روستائیان از حضور وزیر صنعت در نمایشگاه روستا

استارت‌آپ‌ها محصولات روستایی را توزیع می‌کنند

نقش اشتغال‌زایی در مهاجرت معکوس به روستاها

اسلامی: مانع تصویب قطعنامه دریایی علیه ایران شدیم

فراخوان وزیر صمت برای سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی جهان‌آباد همدان

افزایش درخواست سرمایه‌گذاری در تولید نشانگر شکست نقشه‌های دشمن است

هیچ واحد تولیدی در استان همدان به خاطر تحریم‌ها تعطیل نشده است

واعظی: توسعه بوم‌گردی را با جدیت پی می‌گیریم

بازدید وزیر صنعت از واحد تولیدی مبل و منبت در شهرستان ملایر

مردم انتظار معجزه از دولت ندارند!

لزوم فرهنگ‌سازی مراجعه واحدهای تولیدی به کلینیک‌های صنعتی/ هدف‌گذاری داخلی‌سازی ده میلیارد دلار کالاهای وارداتی تا سال ۱۴۰۰