سه شنبه  28  خرداد  1398
چهارشنبه , 18 مهر 1397 ساعت 02:00

درد و دل معترضین در تجمع مقابل وزارت اقتصاد؛

اعتراض شبانه‌روزی کارکنان سهام عدالت برای مطالبه 43 ماه حقوق معوق

کارکنان دفاتر سهام عدالت سراسر کشور با ارسال نامه‌ای به سرپرست وزارت اقتصاد خواستار رسیدگی به وضعیت خود و بررسی رفتار سازمان خصوصی‌سازی درباره نحوه اجرای مصوبه هیأت وزیران شدند.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، از روز شنبه 14 مهر کارکنان دفاتر سهام عدالت سراسر کشور در مقابل وزارت اقتصاد تجمع اعتراضی برگزار کرده و تاکنون هم ادامه دارد.

درباره این موضوع با یکی از این معترضین مقابل وزارت اقتصاد در میدان امام‌خمینی(ره) گفتگوی تلفنی داشتم تا ببینم علت این اعتراض برای چیست و تاکنون چه اقداماتی برای احیای حق خود کرده‌اند و آیا مسئولین به درخواست این افراد گوش‌داده و اقدامی برای برطرف کردن مشکلات کارکنان دفاتر سهام عدالت سراسر کشور انجام داده‌اند یا خیر؟

احمد امینی‌خواه یکی از کارکنان دفتر سهام عدالت خرم‌آباد در پاسخ به اینکه علت برگزاری این تجمع در مقابل وزارت اقتصاد چیست؟ گفت: ما کارکنان سهام عدالت کشور از تاریخ 1 فروردین 94 تا امروز به مدت 43 ماه، حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده‌ایم.

بازرس اتحادیه کشوری سهام عدالت در پاسخ به این سؤال که چرا حقوق و دستمزدهای شما را نداده‌اند؟ توضیح داد: بر‌اساس مصوبه‌ هیأت وزیران در تاریخ 7شهریور 96 قرار شده است که 25 میلیارد تومان برای پرداخت حقوق و مزایای کارکنان دفاتر سهام عدالت سراسر کشور تزریق شود. این در حالی است که سازمان خصوصی‌سازی برخلاف این مصوبه اقدام می‌کند؛ سازمان خصوصی‌سازی روالی را برای پرداخت تعریف می‌کند که حق کارکنان سهام عدالت در آن ضایع می‌شود؛ در این مصوبه برای هر شرکت قید تعداد نفرات ذکر نشده؛ یعنی در آن از کل کارکنان سهام عدالت نام برده است. ولی سازمان خصوصی‌سازی یک نامه صادر کرده است که ما از هر شرکت حداکثر به دو نفر حقوق می‌دهیم؛ یعنی اگر شرکتی چهار یا پنج نفر کارکنان داشته باشد، سازمان به دو نفر بیشتر حقوق نمی‌دهد؛ مورد دوم هم سازمان خصوصی‌سازی برای هر نفر مبلغ حقوق را به ازای هرماه 992 هزار تومان در‌نظر گرفته است كه این‌هم خلاف مصوبه است.

این کارمند شرکت سهام عدالت درباره اینکه مبلغ 992 هزار تومان چرا خلاف مصوبه است؟ به نظر شما باید چه مبلغی در نظر بگیرند؟ تصریح کرد: ما 43 ماه طلب داریم اما بر‌اساس مصوبه هیأت وزیران آن 36 ماهش را در‌نظر می‌گیرند و برای هرماه 992‌هزار تومان، یعنی برای 36 ماه، 35 میلیون تومان و خرده‌ای می‌دهند. یعنی این مبلغ ماهی یک‌‌میلیون تومان هم نیست.

امینی‌خواه در پاسخ به این سؤال که کارکنان دفاتر سهام عدالت سراسر کشور چند نفر هستند؟ یادآور شد: ما در سراسر ایران و در 352 شهرستان دفتر شرکت‌های تعاونی سهام عدالت داریم، بیش از هزار نفر در 352 تعاونی عدالت شهرستانی در شهرستان‌های مختلف کشور مشغول به کار هستند.

این معترض درباره اینکه چرا دولت از سال 94 به شما حقوق نداده است؟ آیا ردیف بودجه مشخصی نداشته‌اید؟ توضیح داد: دلیل خاصی به ما نگفته‌اند. تا سال 91 از سود ناخالص سرمایه‌پذیرها که واریز خزانه می‌شد، هزینه‌های ما توسط شرکت کارگزاری سهام عدالت پرداخت می‌شد. از سال 91 به بعد که شرکت کارگزاری سهام عدالت منحل شد و بعدازآن هم اختیارات افتاد دست سازمان خصوصی‌سازی، از آن موقع ما هم بیچاره شدیم.

وی درباره اینکه موضع سازمان خصوصی‌سازی در این مورد چیست و آیا اصلاً شما را به‌عنوان یک کارمند می‌پذیرد؟ افزود: ما جایگاه قانونی‌مان را داریم، آن‌ها دارند شیطنت می‌کنند چون یک بخش‌هایی از سهام عدالت منافعی برای دولتی‌ها دارد که نمی‌خواهند آن منافع را از دست بدهند.

بازرس اتحادیه کشوری سهام عدالت درباره اینکه تجمع کارکنان سهام عدالت از چه زمانی و به ‌چه‌ صورت و در کجا برقرارشده است؟ تشریح کرد: ما از روز شنبه 14 مهر تجمع مقابل وزارت اقتصاد را شروع کرده و اين تجمع به‌صورت 24 ساعته به همراه زن و فرزند تاکنون ادامه دارد.

این معترض در پاسخ به این سؤال که فکر می‌کنید این اقدام شما نتیجه‌ای هم داشته باشد؟ مسئولین تا الان به این موضوع چه پاسخ و واکنشی نشان داده‌اند؟ توضیح داد: فعلاً یک نامه برای سرپرست وزارت داده‌ایم، ایشان هم ارجاع داده‌اند به رئیس سازمان خصوصی‌سازی، نمی‌دانیم نتیجه بدهد یا نه.

وی درباره اینکه فکر می‌کنید پاسخشان و نتیجه نهایی این اقدام شما چه باشد؟ توضیح داد: قابل پیش‌بینی نیست ولی تخلفاتشان در اجرای مصوبه محرز است.


انتهای پیام/4083/خ

http://ana.ir/i/316854
۵۱ درصد سهام پرسپولیس و استقلال به‌صورت بلوکی عرضه می‌شود

۵۱ درصد سهام پرسپولیس و استقلال به‌صورت بلوکی عرضه می‌شود

بورس، بهترین گزینه خصوصی‌سازی سرخابی‌هاست

بورس، بهترین گزینه خصوصی‌سازی سرخابی‌هاست

مهلت به وراث متوفیان مشمول سهام عدالت

مهلت به وراث متوفیان مشمول سهام عدالت

هفت‌تپه با «بند پ» واگذار شد

هفت‌تپه با «بند پ» واگذار شد

سود سهام عدالت بیش از 5 میلیون نفر واریز شد

سود سهام عدالت بیش از 5 میلیون نفر واریز شد

دومین مرحله سود سهام عدالت پرداخت می‌شود

دومین مرحله سود سهام عدالت پرداخت می‌شود

مالیات بر سهام عدالت متوفیان مشخص شد/ 6 درصد برای وراث طبقه اول

مالیات بر سهام عدالت متوفیان مشخص شد/ 6 درصد برای وراث طبقه اول

مطالبات مزدی کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت بالاخره پرداخت می‌شود؟

مطالبات مزدی کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت بالاخره پرداخت می‌شود؟

تعیین تکلیف معوقات حقوق کارکنان تعاونی‌ها/خبر خوش برای جاماندگان سهام عدالت

تعیین تکلیف معوقات حقوق کارکنان تعاونی‌ها/خبر خوش برای جاماندگان سهام عدالت

اختصاص اعتبار برای تعاونی‌های سهام عدالت و بررسی لایحه  جامع انتخابات

اختصاص اعتبار برای تعاونی‌های سهام عدالت و بررسی لایحه جامع انتخابات

اعلام زمان پرداخت باقی مانده سود سهام عدالت

اعلام زمان پرداخت باقی مانده سود سهام عدالت

18/07/1397 09:23:50 ب.ظ
خیلی دلم گرفت، آخه چجوری میتونن پول این بنده خداها رو ندن. نامردا
18/07/1397 09:42:52 ق.ظ
خبر عالی در انعکاس مشکلات مظلوم