يكشنبه  05  خرداد  1398
چهارشنبه , 18 مهر 1397 ساعت 03:55

مدیرعامل اتحادیه حمل‌و‌نقل دریایی:

شرکت نفت از اجرای مصوبه تخصیص سوخت شناورها امتناع می‌کند

مدیرعامل اتحادیه حمل‌و‌نقل دریایی از امتناع شرکت نفت از اجرای مصوبه دولت در‌خصوص تخصیص سوخت شناورها خبر داد.

احمد هاشمی امروز در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری آنا اظهار کرد: خرید سوخت لیتری هشت هزار تومانی هیچ توجیه اقتصادی برای فعالیت لنجداران و سیستم حمل‌و‌نقل سبک دریایی ندارد و متأسفانه با وجودی که دولت مصوبه‌ای در این راستا داشت و مقرر شد که سوخت حمل‌و‌نقل دریایی تأمین شود اما از سوی شرکت نفت اجرایی نمی‌شود.

مدیرعامل اتحادیه حمل‌و‌نقل دریایی گفت: بر‌اساس این مصوبه دولت مقرر شد که شش نوبت در سال سوخت ترکیبی در اختیار لنجداران و سیستم حمل‌و‌نقل دریایی در حوزه آبهای داخلی قرار گیرد و برای آب‌های بین‌المللی هم سوخت آزاد تعلق گیرد.

وی ادامه داد: با وجود مصوبه دولت این مهم از سوی شرکت نفت اجرایی نشده و در واقع شرکت نفت از اجرای آن امتناع می‌ورزد و متأسفانه مشکلات زیادی برای این حوزه پدید آورده است. این درحالی است که این حوزه از حمل‌و‌نقل در زمان‌های مختلفی به ویژه سختی‌های اقتصادی پای کار و بازوی دولت بوده و به مردم خدمات داده است.

این مسئول اضافه کرد: در زمان جنگ و حتی جنگ اقتصادی حوزه حمل‌و‌نقل دریایی خدمات بی‌شماری را به مردم ارائه کرده‌اند و شناورهای سنتی و لنج‌ها بار چرخه حمل‌و‌نقل دریایی را به دوش می‌کشیدند اما متأسفانه در حال حاضر با این قشر نامهربانی می‌شود.

هاشمی تصریح کرد: شرکت نفت معتقد است که باید قیمت سوخت آزاد شود و متأسفانه این اعتقاد کارشناسی نبوده و شناورهای سنتی و لنج‌ها را در ردیف کشتی‌های بزرگ قرار می‌دهند در صورتی که شناورهای سنتی به اندازه کشتی‌های بزرگ درآمد نداشته و از همه مهم‌تر درآمد این حوزه به ریال محاسبه می‌شود اما شناورهای بزرگ و کشتی‌ها درآمد ارزی دارند.

مدیرعامل اتحادیه حمل‌و‌نقل دریایی گفت: تمام کرایه‌های اخذ شده از سوی شناورهای کوچک به ریال بوده و امکان خرید سوخت آزاد برایشان مقدور نیست و فعالیت در این عرصه را برای آنان سخت کرده و توجیه اقتصادی هم ندارد. بخش عمده‌ای از شناورهای کوچک نیز در حوزه صادرات فعال بوده و امکان افزایش کرایه هم امکان‌پذیر نیست.

وی ادامه داد: اگر شناورهای کوچک کرایه را افزایش دهند صادرات از توجیه اقتصادی خارج شده و معنا و مفهومی ندارد و کشورهای مقصد محصولات صادراتی ما را به قیمت گران نمی‌پذیرند.

مدیرعامل اتحادیه حمل‌و‌نقل دریایی گفت: اکنون همه این مسائل دست‌به‌دست هم داده تا فشار بر روی کار شناورهای کوچک افزایش یابد ما اکنون در دو سو تحریم شده‌ایم یکی تحریم‌های داخلی و دیگری تحریم‌های خارجی که این مهم دردناک است و این مسائل سبب شده که فعالان این بخش از ادامه کار در این حوزه منصرف شوند.

این مسئول اضافه کرد: مطمئن هستم استمرار انصراف فعالان بخش حمل‌و‌نقل دریایی در آینده به معضلی بزرگ تبدیل خواهد شد و باید دولتمردان از هم اکنون وارد رفع مشکلات این بخش شوند.

انتهای پیام/4083/خ

http://ana.ir/i/316655
برگزاری نمایشگاه بین‌المللی دریایی در کیش

برگزاری نمایشگاه بین‌المللی دریایی در کیش